şükela:  tümü | bugün
 • istanbul metrosundan sonra dünyanın en işlevsiz, en pis, en yetersiz metrolarından biridir. şehir merkezinde oldukça sık durakları olmasına rağmen münih olimpiyat köyü ya da allianz arena gibi çok kişinin gidip geldiği hayvan gibi büyük yerlerde tek metro durağı vardır ve trenlerinin arasında bazı yerlerde 15 dakika gibi aralıklar koyulmuştur. aynı zamanda çoğu metro hattı sadece ana tren garında birleşir ki aslında yakın yerlere gitmek için metro kullanmanız gerektiğinde ta ters yöndeki ana tren garına kadar gidip ordan gideceğiniz yere geri dönerek inanılmaz vakit kaybettirir. ha bi de metro istasyonlarını iyi saklamışlardır. sokakta bunları bulup metroya inmek oldukça zordur.
 • her ne kadar madrid ya da paris metrosuyla karsilastiralamasa da gayet islevsel ve hic de pis olmayan, sabahlari sizi klasik muzik yayiniyla karsilayan metro. yine de cok hat degistirmek zorunda kalindigiyla ilgili sikintilari cok insan dile getirir. olympiaparkdaki duragi hem parkin girisinde hem de 1972 olimpiyatlarinda israilli sporcularin katledildigi sonradan ogrenci yurduna donusturulen binalara oldukca yakindir. yalniz allianz arena duraginda indiginizde stada ulasmak icin resmen dag basinda yarim saat yurumeniz gerekir ki hangi akil mantikla her hafta binlerce insanin gittigi bir stada bunu yapmislar anlamak mumkun deil. yine de o hatla seyahat ederken ellerinde bira bardaklariyla tren icinde ziplayan fanatik munih 1860 taraftarlariyla karsilasabilir, yolun geri kalanini onlari komik taskinliklarini seyrederek yuruyebilirsiniz.

  (bkz: u bahn)
  (bkz: bitte zuruck bleiben)
 • baska bir sikintisi da geceleri haftasonlari bile kapali olmasidir, bu yönüyle berlin metrosundan ayrilir, gece otobüsleri calissa bile metro hatlarini aynen takip etmezler.
 • tam alman mantığına göre yapılmış, gösterişsiz, hızlı, pratik, işlevsel yeraltı toplu taşıma sistemi. yerin üstündeki sistem de gayet pratik olduğu için ulaşım sorunu yaşatmaması bakımından sevilesidir, gerisi teferruattır.
 • berlin ve paris metrosu gibi içi sidik kokmayan metrodur. gayet gelişmiştir. geç vakte kadar çalışır. tüm üniversitelere metro durağı bulunur. iki metro durağı arası yürümek 10-15 dakikanızı alır. bazı duraklarında klasik müzik çalınır.

  bir hattan diğerine geçmek için mal gibi ters yöne gitmek durumunda kalanlar, doğru hatta gitmek için ters yöne gitmek yerine otobüs ya da tram kullanabilir. yürüyebilir. bisiklet kullanabilir (bkz: (herkes öyle yapıyor))

  sbahn hatları üzerinde yaşamak genenlde tercih edilmez. sbahn için bazen 15 dakika beklemeniz gerekebilir.

  bu da haritası. bu haritaya tramvay ve otobüs hatları dahil değildir.

  http://ahmadtrips.files.wordpress.com/…high-res.jpg

  ubahn hatları arasında en sıkıntılısı arenaya giden u6dir. her hafta coşkulu bayern münih ya da münih 1860 taraftarı doludur.
  benim ingiliz arkadaşlarım da, fransız arkadaşlarım da gayet memnunken burada türklerin beğenmediklerini öğrendimdjkfhsd
 • trafige yakalanmamak icin araba yerine metroyu kullanmak isteyen birine karanlik tünelin orta yerinde "metro trafigi" yüzünden durup da dumur yasatan, miladi dolmus vagonlari tasarruf adina sinekten yag cikarircasina kullanmalari yüzünden habire "kapilari tekrar acip kapayin" anonsu yapilarak insani sasirtan, metroyu kullanan makinistlerin cogunlukla kaba ve azarlamaya varan anonslariyla müsterileri verdikleri tonlarca parayi haram ettiren, modernlikten nasibini almamis, gereksiz yere geleneksellik kastirip amaciyla celiski yasatan metro.

  asil celiskinin kaynagi tren-vagon-kontolcu konseptinin illa metro sistemine dayatilmasidir. tüm dünyada kabul görmüs turnike sistemi varken, rastgele kontrol mekanizmasiyla istemeden yapilan bir hatayi bile affetmeyen (!) bir tekel.
 • haftalık kart veya aylık kart ile içinde yaşanabilecek toplu taşıma. ayrıca bu kartlara otobüs ve tramvay da dahildir. bir kere alıyorsunuz sınırsız kullanıyorsunuz.

  bunun yanında diğer şehirlerde olduğu gibi munihte de ring sistemi vardır ve bu bahsettiğim kartlar buna göre ucretlendirilmekte. kısaca açıklamak gerekirse plan üzerinde halka halka bu ring alanları belirlenmiştir. siz bu alanlar içinde hangisinden hangisine gideceğinizi belirliyorsunuz ve kaç ring içinde hareket edecekseniz ona göre kartı alıyorsunuz. yani sizin gezeceğiniz alan haupthbahnhoff ile ostbahnhoff arasında gezecekseniz bu 1. ring içindedir. gidip 1-5 ring almanın manası yoktur.
 • sbahn ve ubahn ringleri farklı olan metro sistemi ,dikkat etmek lazım .
 • güzeldir hojtur ama bir barcelona metrosu olamamıştır benim gözümde.
  bunun da en büyük etmeni büyük ihtimalle barcelona metro alt yapısının daha yeni olması diye düşünüyorum.

  hbf'ler açısından düşünecek olursak tabiki de hiçbiri berlin hbf ve nedense sempati duyduğum salzburg hbf kadar iyi değildir gözümde.

  (bkz: eyyorlamam bu kadar)
 • o değil de; adamlar 70'li yıllardan mı 80'li yıllardan mı kalma tren işletiyorlar bu metroda. oldukça temiz ve bakımlı. belki de nostalji olsun diye, tam bilemiyorum.