şükela:  tümü | bugün
 • atatürk'ün yanında kurtulus hareketine katılmadan önce istanbul hükümetinde hariciye nezareti hukuk müşavirliği görevini ifşa etmekteydi.
  kurtulus savasını takip eden sürecte ise abd büyükelçiliğinin yanısıra isviçre;fransa;ingiltere ve birleşmiş milletlerde de diplomatik görevler üstlenmiştir.
 • adı üsküdar'da sultantepe ile icadiye arası bir sokağa verilen eski büyülelçi. ayrıca bu sokakta ertegün ailesine ait özbekler tekkesi bulunur.
 • vakt-i zamanında büyükelçilik rezidansını, o yıllarda büyük bir ayrımcılığa maruz kalan siyah caz müzisyenlerine açmış olan büyük-elçi. türkiye'nin şu anki vaşington büyükelçisi namık tan'dan öğrendiği bu gerçeğe kayıtsız kalmayan büyük caz piyanisti ve unesco iyi niyet elçisi herbie hancock, bu yılki uluslararası caz günü'nü istanbul'da kutlamaya karar vermiştir. olaylar olaylar: http://www.huffingtonpost.com/…html?utm_hp_ref=arts
 • ölümünden yaklaşık iki yıl sonra! 1946'da ünlü amerikan missouri zırhlısı ile istanbula naaşı getirilip özbekler tekkesine defnedilmiştir.

  british pathe sayesinde amerikadan getirilişini izleyebilmekteyiz. ahmet ertegün ve ailesi video'da görünmektedir. belki de torunları dahil bu görüntüler ilk defa izlenmektedir.
  https://www.youtube.com/watch?v=i21ivcjakwe
 • yalçın küçük'e göre istiklal marşını tevrat'tan çeviren, evet çeviren iki kişiden birisi.
  işin ilginci; aynı iddiaya göre diğeri mehmet akif değil.! yusuf hikmet bayur'dur.

  (bkz: patron çıldırdı)
 • naaşını abd türkiye'ye en büyük savaş gemisi ile göndermiştir. bu hareketle abd, 2 kutuba ayrılan dünya sisteminde türkiye'ye sovyet tehdidine karşı "arkanızdayız" mesajı vermiş ve batı sisteminde kendi safında yer almasını istemiştir.
 • (bkz: ahmet ertegün) 'ün babası. 1944'te naaşı nassouri zırhlısı ile istanbul'a getirildi.

  edit: bilgi
 • özbekler tekkesi’nde medfun türk diplomat ve devlet adamı. cumhuriyet döneminde,ö atatürk tarafından milletler cemiyeti’ne gözlemci olarak gönderildi. bern ortaelçisi olarak isviçre’de bulundu, ardından paris ve londra’da büyükelçilik yaptı. 1934 yılında ise washington büyükelçiliği görevine atandı. bir kalp krizi sonrası hayatını kaybedinceye kadar bu görevini başarıyla sürdürdü (11 kasım 1944). abd’de görev yaptığı sırada başkan franklin d. roosevelt ile yakın bir dostluk oluşturdu. türkiye ile abd arasında kuvvetli ilişkiler kurulmasını sağlayan, sevilen ve etkin bir büyükelçi oldu. vefatından iki sene sonra naaşı ünlü missouri zırhlısı ile türkiye’ye getirildi. cenazesi, üsküdar sultantepe’deki özbekler tekkesi’nde, dedesi ibrahim edhem efendi’nin de bulunduğu hazireye defnedildi.
 • dünyada ırkçılık tartışmalarının alevlendiği bugünlerde ahmet ertegün’den bir anı

  “benim evimde dostlarım ön kapıdan girer, ancak sizin arka kapıdan girmenizi ayarlayabiliriz.”

  cesur ve gönlü zengin adammış.
 • büyük adamdır, adamın hasıdır. net.

hesabın var mı? giriş yap