şükela:  tümü | bugün
  • bu aidat türümüz aidatların en adisi, en şerefsizi, en sefili ve en koyanıdır. genellikle ticaret odaları ve türevi kurumlar tarafından tahsil edilir. odaya kayıtlı kurum ya da şahıs üyelik derecesine göre odaya belli bir aidat öder(ki bu da aslen hiçbir şeyin karşılığı olan bir aidattır). ve fakat bu kurum ya da kişimiz hayvanlık yapmıştır afedersiniz; yani kâr etmiştir, vergi levhasının kâr hanesinde matrahsız yazmadığı için gider bir de ettiği kârın binde beşi kadar odaya bir aidat daha öder. işte bu evlat acısı gibi koyan aidatın adı munzam aidattır. ödemediğiniz zaman 1-2 seneye kalmaz hakkınızda yasal işlem başlatılabilir.

    http://www.atonet.org.tr/…et/ozetbilgi/aidatlar.php
  • açıklanan kardan ito'nun aldığı binde beşlik aidat. zaten hiç bir hizmet vermeden aldığı aidat yetmezmiş gibi bir de bununla kasaları dolduruyorlar. bu memlekette bizim gibi koyun çok oldukça ito gibi güden de çok olur.
  • devleti dolandırmadan işini yapıp da vergisini veren insanlara kesilen cezadır.
  • karaktersiz, şerefsiz, çıkarcı bir haraç türüdür. sen düzgün tüccar olup, vergini dürüstçe ödemeye niyetlenirsin. gelirini adam gibi ortaya koyarsın, devletin her kurumu tepene çullanıp elinde kalan 3-5 kuruşu da tokatlamak için kırk takla atar. sonra o tokat paraları özel kasalara doluşur. afiyetle, balla, şekerle yenilip yutulur. üzerine de güzelce geğirilir. sen ise anca bön bön bakarsın. bir zaman sonra çakallığın, çukallığın bin çeşit yolunu kollamaya başlarsın ve nasıl bu devlete çakarım da kazancımı kimseyle paylaşmam diye yöntemler geliştirirsin. hırsızın hiç mi suçu yok amk dedirten konudur özetle...
  • sizin kazandiginiz paranin ustunde yasayan bir takim asalaklarin, yuzbinlerin alin terini kene gibi emmesi durumu.