şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bana göre türk rap tarihinde amerikan new school rap akımının ilk montelendiği albümdür. monteleme derken kesinlikle eleştirmiyorum, new school sound'lara ne kadar gıcık olsam da ezhel bu işi o kadar hakkıyla yapmış ki dinlerken sanki bi future, bi kendrick lamar, bi frank ocean dinledim. albümde kullandığı autotune vokal kayıtları da tam tadında olmuş.
  albüm prodüksiyonunun müzikal altyapısı bir yana lirikal anlamda da devrimsel yenilikler getirmiş. mesela "derman" şarkısını dinlerken sözlerini sanki cypress hill, wiz khalifa yazmış dedim. ama hiç özenti falan durmuyor. esrarın bu kadar şiirsel övüldüğü "legalize it" kafalarında bu kadar cesur sözlere sahip dinlediğim ilk türkçe parça oldu. ezhel'in muazzam bir kulağı ve kültürü yansıtma gibi bir yeteneği var. reggae tarzda söylerken de tıpkı bir kingston'lu gırtlağı taklit ettiğini görüyoruz.
  helal olsun kısaca. rap camiasındaki sayılı sanatçılardan.
 • türkçe rap'i isyankar arabeskten ve içinde yetiştiğimiz kültür nedeniyle tutsak kaldığımız türk ezgilerinden kurtarma yönünde dev bir adım. ajitasyonsuz, gündelik hayatın içinden mesajları özlemişiz. bizim niye bir future'ımız, kendrick'imiz, frank ocean'ınımız olmasın zaten. olsun.
 • hayır şarkısının beatini yapan bugy'nin önünde saygıyla eğiliyorum.

  muhteşem albüm ya, ne ararsan var. ezhel boşa bekletmemiş.
 • ais'in autotune efektini keşfettiği bir garip albüm. bu ükeye bir detstyle yeterliydi ama yetmemiş demek ki. beatler gerçekten harika. bazı parçalarda reggae esintisi var bu da ais'i dinleyenlerin aşina olduğu bir şey. fakat buram buram rap kokmasını isterdim bu albümün. ülkemizin rapçileri malesef genel olarak rap dinlenmediği için başka işlere yöneliyor. çünkü yıllardır emek verip şu bokun karşılığını tam olarak alamıyorlar. haliyle bir içerleme mevcut. yoksa ais'tan ve diğerlerinden sadece nakaratların yer aldığı bir snippet kimse beklemez ama el mahkum demek ki.

  şimdilik alışamadım parçası benim ilgimi çekti. dinledikçe severim belki albümü. zaten yeni çıkan tüm parçaları böyle sevmeye başladım.
 • daha önce geyiği yapıldı mı göremedim ama galiba bu kardeşimiz* de kalıplaşmış türkçe hatalarından birisi olan "müptezel" kelimesini "müptela" ile karıştırmak suretiyle albüm adında böyle janki imajı koymak amacıyla hiç de alakası olmayan bir kelime ile oyun yapmaya kalkmış ve bir güzel batırmıştır.

  abisi sen daha bağımlı ne demek bilmiyorsun, sen ne anlarsın bağımlılıktan? üstünüze olmayacak elbiseleri boşuna giymeye kalkmayın be anam.
 • mert içgören'in kendi adını taşıyan albümünden sonraki en parti dostu türkçe rap albümü.
 • klasikleşecek ezhel albümü.

  sadece rap değil, ülkedeki müzik piyasası için de, ecnebilerin 'cornerstone' dedikleri cinsten bir kayıt olmuş. birkaç röportajında ezhel'in dersini iyi çalışmış, ne yaptığını bilen, şöhreti zerre sallamayan biri olduğunu görmek baya sevindirici. ne istediğini iyi biliyor gibi. yolu açık, müziği uzun, kafası hep dumanlı olsun gardaşımın.
 • üsper albüm.

  şehrimin tadı özellikle üsper.

  edit: bazen de binlerce kez dinlemelik.
 • dehşet olmuş her anlamda.