şükela:  tümü | bugün
 • mür:...ilaç ve parfüm olarak kullanılan değerli ve hoş kokulu bir yağ...
 • burseraceae familyasında yer alan kommifora cinsi dikenli bir çalıdan elde edilen, sarı renkli, kokulu reçine sakızı
 • bitki kabugundan elde edilen bir recine.
 • parfüm yapımında kullanılır.eskiden dini törenlerde de kullanılırmış.
 • eski misir da mumya yapiminda kullanilan bitki ozu.
 • "isa’yı golgota, yani kafatası denilen yere götürdüler. o’na mürle karışık şarap vermek istediler; ama içmedi."
  _markos 15: 22–3
 • kısaca müracaat.
 • lat. commiphora myrrha; myrrh, mürrüsafi. bırakın doğru yazılışını, hakkında türkçe sözlüklerde bilgi bulamadığım ağaç ve bu ağacın kıymetli ve pahalı reçinesi. yıllardır güvenerek referans olarak kabul ettiğim redhouse sözlüğü, myrrh'in karşılığı olarak "lavanta yapımında kullanılan kokulu bir çeşit sarı sakız" diyor. sanki lavanta bir endüstri ürünüymüş de, fabrikalarda üretilen lavantayı(!) imal ederlerken, kazana bir tutam da mürrüsafi katılıyormuş gibi bir hava var. oysa ki lavantayı da, mürrüsafiyi de yapan doğa'nın ta kendisi.

  sezen aksu da mürü yanlış biliyor olsa gerek. zira ışık doğudan yükselir'de, bir hayli erotik olan davet adlı parçada aynen şöyle demiş:

  "tutuşan tenime zülüflerini sür,
  asi hırçın hür,
  arka bahçelerde dişlediğim mür
  gel çıplak ve hür."

  mürün toprak rengindeki görüntüsünü ve acı/yanık tadını düşündükçe, sevgilinin dişlediği mürden yüzüne yayılan ifadesini bir düşünmek lazım!

  doğa'nın bizlere verdiği çoğu nebatın faydası olduğu aşikar. mür de, özellikle ağız antiseptiği olarak kullanılmakta. arka bahçelerde mür dişleyen erotik kahramanımızın belki de ağız bölgesinde bir problemi vardı. kim bilir?
 • mür-i safi

  efendim yağı türkiye'de bulunmaz reçine halinde ve tütsüde kullanılacak formuna mısır çarşısından tonla para vererek ulaşabilir ama tütsünüzü hazırladıktan sonra verdiğiniz paranın hafiflettiği cüzdanınızı bile unutabilirsiniz.
 • antik mısır tütsü malzemelerinin en önemlilerinden biridir. ra ve isis e adanan tapınaklarda özellikle öğle vakti yakılır. binlerce yıldır majikal malzemelerin temizlenmesi, arındırılması ve şarjı için de kullanılır. cinsiyeti kadın, planet'i aydır.

  davet ritüellerinde kullanılabildiği gibi, günlük yani frankincense ile beraber mekanlardaki enerji temizliği için de kullanılır. son derece çekici keyifli ve güzel bir kokudur. aynı zamanda iyi bir antiseptiktir. gerek dumanının koklanması gerekse reçine halinin suya karıstırılıp sıvılaştırılarak içilmesi gerekse yağının içilmesi gibi yöntemlerle vucudunuzu dinç ve sağlıklı tutmak mümkündür. yağını aramayın türkiye'de yoktur. bildiğiniz yok. bulan varsa bi haber versin gidip alalım saklayalım bir köşede. ha unutmadan vakt-i zamanında isa'nın doğumunu müjdelemek için gelen üç kralın hediyelerinden biri olarak gösterilecek kadar kıymetlidir. diğer hediyeler için

  (bkz: altın)
  (bkz: frankincense)

  -ı bring you gold
  -ı bring you myrrh
  -ı bring you frankincense
  -ağanın eli tutulmaz
hesabın var mı? giriş yap