şükela:  tümü | bugün
 • fk krasnodar'ın 35 yaşındaki rus teknik direktörü. bol sayıda çokyönlü oyuncu kullanarak oynattığı dikine futbolla dikkat çekiyor.

  daha çok stoper ikilisinin geride beklediği, geri kalan herkesin rakip sahaya yığıldığı, göbekten doğru pas rotalarıyla dikine geçişler uygulayan, solbek ve sağ kanadın kenar hücum yükünü daha çok çekmesiyle asimetrikleşen bir 4-3-3 oynattı. göbekten yerden paslarla başlayıp yine göbekten delerek bitirmeye odaklı bu sistem önde baskı yapan rakipler karşısında kalecinin uzun oynamasını gerektirse de bu problemi seken topların çoğunu toplayarak aştılar.

  musaev'in sisteminde esas dikkat çeken şuydu ki gol gereken anlarda takımın belkemiği kabore'yi çıkarıp sağ açık suleymanov'u oyuna sürüp, sağdaki wanderson'u da forvete kaydırarak kurduğu; sağ bek petrov'un içerlek oynayıp seken topları toplamada gazinskiy'e yardım ettiği, hücumu ilerde genişlettikleri 3-1-4-2 pratiğindeki dizilişti.

  ligi 3. bitirdiler, avrupa ligi'nde ise sevilla ve standard liege'li gruptan çıktılar; ara turda önce leverkusen'i elediler, ardından son 16 turunda son saniyede yedikleri golle valencia'ya şanssız şekilde elendiler.

  elindeki kadronun yaş ortalaması genç sayılmaz, yetenek ortalaması ise ne iyi ne kötü; üstelik bir zamanlar parlak ışık vermiş ancak farklı sebeplerle ilerleyememiş uros spajic, charles kabore, mauricio pereyra, ariclenes da silva ferreira gibi elemanlar da vardı; ama kadronun çoğunluğu musaev'in sistemine karşılık verebilmiş çokyönlü oyunculardan oluşuyor. bu sayede takım boyu (ağır stoperlere rağmen) hep kısa kaldı; bunda bahsettiğim o joker oyuncuların payı büyüktü:

  1) viktor claesson ve wanderson: claesson hücum şekillendirilirken sol içte oyuna ortak olan, ters kanattan gelen toplarda forvet koşuları yapan, savunmada ise bekine yardım eden çalışkan bir oyuncuydu. wanderson ise daha çok kanatta geniş oynadı, ve fazla becerikli olmasa da top sürükleme, tempo katma ve kontrataklarda olmak üzere ciddi rol oynadı.

  2) cristian ramirez ve sergey petrov: ramirez defansif açıdan zayıf olsa da hücumda (claesson'un içerlek oyunu sayesinde) önünde koridor buluyordu, dan dun orta açmak yerine rakip sahada baskı kurulurken toplu oyuna ortak olup adeta üretken bir sol açığa dönüşüyordu ve kalibresi oranında sağlam hücum desteği verdi. petrov ise çalışkan, savunmada bölgesini iyi koruyan, hücumlarda kontrollü çıkan, takım hücumdayken orta saha gibi içerlek konumlanıp dönen topları toplamaya yardım eden bir bekti.

  3) yuri gazinskiy: gerektiğinde boxtobox, gerektiğinde önlibero, gerektiğinde gezici oyun kurucu olarak kullanıldı, enerjisiyle takımın orta sahasını hep diri tutan isimdi.

  bonus olarak orta sahadan forvete kadar pavel mamaev'den, kanattan göbeğe kadar kristoffer olsson ve cristian cueva'dan, hem sağ hem sol bekte dmitri stotskiy'den rotasyonda verim almasını başardı.

  ayrıca gençlere de korkmadan görev veren bir hoca; 20 yaşındaki santrfor ivan ignatjev, ligin ikinci yarısında (ve avrupa ligi'nin ileri turlarında) kaleyi devrettiği 19'luk matvey safonov, aynı yaştaki kanat-forvet shapi suleymanov, yine 19'luk merkez orta saha daniil utkin... hepsinin adını ilerde daha çok duyacağız.

  sisteminin devamını, takımdan ayrılanların yerini (kulübün transfer piyasasındaki gücüne oranla) doğru tarz oyuncularla doldurarak getiriyor; daha şimdiden mauricio pereyra'nın yerine tonny trindade de vilhena'yı transfer etti. ayrıca kabore'nin yerini kaio fernando da silva pantaleao'yla, cristian cueva'nın yerini younes namli'yle doldurdu; vasat diyebileceğimiz bu iki isimden cevher yaratabilir mi göreceğiz, son sezon bu konuda ümit verdi çünkü. dolayısıyla musaev'in transfer döneminin devamında ve yeni sezonda krasnodar'ın başında neler yapacağını merakla bekliyorum.