şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uzun hava..fena çarpanlardan..
  yöresi diyarbakır, kaynağı ahmet cankat..

  muradı böyle
  akar gider kardaş
  muradı böyle
  ah ben derdimi felekten sordum
  felek gideli kardaş
  muradı böyle

  ah gül idim kardaş fidan oldum
  el kahrını kardaş
  yine bugün yutan oldum
  gündüzler hayalimde geceler
  şirin uykumdan oldum
  yaralıyam yine ben
  derdimi kime diyem nasıl edem ah
 • bazı yörelerde derdini feleğe değil de lokmana soranların okuduğu uzun hava..

  yine bazı yörelerde;
  yürü kibarım yürü yürü*
  yürü anam boyun görem *
  arkan sıra gelirim yürü yürü

  ara solosu verilir..

  söyleyenin canı yanar, dinleyenin gözleri..
 • insanı böğürtebilitesi çok çok kuvvetli uzun havadır. çok fena. dinlemeyin. hele ki urfalı birinden, hele ki, soyadı tatlıses olandan.
 • bir zamanlar "ben türkü sevmem" diyen birisiyle hoşbeş ederdim, bu sözlerine hak vererek.
  ne de olsa herkes türkü sevmek zorunda değil, diye düşünürdüm.
  ne büyük hıyarlıkmış arkadaş, keşke on sene öncesine dönsem de o arkadaşa bir çift sözü sıra sıra dizsem...

  ulan, desem, nick cave dinler ağlarsın, eyvallah da sen ne menem bir şeysin, ne neşet ertaş bilirsin ne ahmet cankat.
  hiç mi türkü dinlerken efkarlanmazsın, hiç mi rakı içmedin ömrün boyunca, sen nasıl bir insansın.

  gülme yahu, zaman makinası denen şeyi sırf böyle şeyler için kullanmaktır niyetim.
  on sene öncesine döneceğim, elimde ibo albümü, çıkacam karşısına netlik ayarı bozuk bir bakış ile "gündüzler hayalımda geceler, şirin uykumdan oldum" diyecem. muradı böyle diyeceğim, yüzüne karşı, sırf tepkisini merak ederek...
 • ya şimdi şöyle gençler, ben ne zamandır bu performans hakkında bişeyler yazayım istiyordum. geçen hantırın entrysini görünce böyle bi tekrar alevlendim falan. sonra cisterna "mutlu ol yeter"in bir versiyonunun linkini verdi bişında ben iyice gaza geldim. şimdi tam sırası bence.

  efendiler! selam olsun albümüne direkto ibo şov'dan şandellenen bu uzun hava, ibrahim tatlıses'in enfes performanslarından biridir. ya ben bu işlerden pek anlamam ama sanırım hem oturup, hem de bu kadar yükseğe çıkmak falan taşşak isteyen işler.

  aga bu adamda bişey var, böyle artık canı isteyince mi, morali iyiyken mi, yoksa canı sıkkınken mi bilemiyorum ama, bazen deli performans yapıyor. işte bu uzun hava onlardan biri bence. ben bunun albümdeki halinin canlı kaydını bulamadım ama eminim kendisi, o performansından memnun olduğu zamanki gülümsemesini yapmıştır sonunda. ama aga be, orda bi keman var, nasıl ağlıyor yahu! hani o keman benim yanımda ağlasa... kabul et ben de söylerim diyeceğim zannettin sdlfkjlsdkfjsldfjs. la yok öyle değil, böyle bir keman ağlasa benim yanımda, her şeyimi alır o kemancı. hayatımı sikti bu nevizade kemancıları. adama ağlat kemanı diyosun, viyk viyk bişeyler çalıyo. sonra da, "abi neden bahşiş zayıf?". e ulan dallama, ben sana keman ağlasın diyorum, sen siksik bişeyler yapıyosun! dallama! halbuse böyle ağlatabilsen kemanı, ben sana cebimdeki tüm parayı veririm, kredi kartlarımı veririm, ne bileyim işte, alkolün durumuna göre, evimi arabamı yaparım lan üzerine! yaparım bunu.

  neyse işte, burada, "geceler şirin uykumdan oldum" diyor mesela, işte oradan şeye bağlıyor kafa, "bu gece veda et tatlı uykuna" diyor ya orhan baba, oraya bağlıyorsun işte. la elime böyle şeylerden etkilenen ve aşk acısı çeken falan bir adam düşse, bir saatte bira şişesini kırıp kendini parçalamasını sağlarım! yaparım bunu. sikeyim nasıl bir hafıza lan bu! nerde kahır yüklü iş var duruyor işte kafada! neyse işte, o bahsettiğim adam düşer elbet birgün elime, o adamı bitiririm lan ben! çünkü muradı böyle amına koyim. ve "insan bazen ağlamaz mı bakıp bakıp kendine". neyse işte, iyi bir performans bu. hatta bu adamı hayatımda birkaç kere canlı dinleme şerefine nail olmanın da büyük şans olduğuna inanıyorum ben!
 • muhteşem kayıtlardan biride ibo show programında olandır
  http://www.youtube.com/watch?v=cx8ty3y8gmg
  yine güzel güzel dinleyip dalmışken 3:21 den başlayıp 3:40 a kadar gündüzleeeerrr derken adamın aklını alır nağmenin sonunda da ‘aha da belanızı siktim’ gülüşünü yine görebilirsiniz
 • sendur güzelel üstadın kemanla bu parçaya kattığı ses muhteşemdir.
 • böyle yarrağım günlerde acına acı katmak istiyorsan dinleyebileceğin sayılı eserlerden biri.

  şuan ben öyle yapıyorum.
 • tatlıses albümündeki kayıt kanal 6 dönemi ibo show'dan alıntı canlı kayıttır. çok afedersiniz ama var mı bugün .ötü yiyip bunu yapabilecek.

  hoyratın sonundaki uzun ah'a bilhassa dikkat. ciğer söküyor.
 • tatlıses'ten dinlemeyin. ciğeri söker diyeyim.