şükela:  tümü | bugün
  • 1425 yılında bursa'da yapılmış çok değerli osmanlı yapısıdır.
  • muradiye külliyesi giriş ünitesi yarışmasında buraya ilginç bir giriş tasarlandı. umarız uygulanır.
  • külliyeyi yaptıran sultan ikinci murat rivayete göre külliyeye bir ağaç diktirmiş ve üç vasiyette bulunmuştur:

1. bu ağaç eğer tutarsa türbemi buraya yapın (netekim ağaç tutmuştur ve şu anki sultan murad türbesinin önündedir.)

2. türbemin üstüne allah'ın rahmeti olan yağmur yağabilsin. (bunu gerçekleştirmek için kubbede sandukanın tam üstüne denk gelecek şekilde yuvarlak bir delik açılmış ve rahmetin yağması sağlanmıştır.)

3. beni insanlardan ayrı bir yere defnedin, zira dünyada insanlardan çok çektim (sultan murad türbesi vasiyet üzre diğer insanlardan ayrı tek başına bir türbedir.)
  • külliyenin camisinin basık kemerli cümle kapısı üzerinde yer alan celî sülüs arapça kitâbeden anlaşıldığına göre, cami inşaatı 828 recep ayında (mayıs 1425) başlayıp 830 yılının muharrem ayında (kasım 1426) tamamlanmıştır.

bânisi sultan ikinci murad için inşa edilen türbe, merhumun vasiyetine uygun biçimde üzerine yağmur yağması için üstü açık, hâfızların kur'ân okumaları için etrafı galerili olarak düzenlenmiş, padişahın naaşı doğrudan toprağa gömülmüştür.
  • şehzade mustafa'nın mezarının bulunduğu külliye.
  • dandik restorasyon çalışmaları ile eski tadı kalmayan yer. yeşilliklerin arasında türbelerin olduğu, insana huzur veren bir dokusu vardı, artık yok. yeşillikleri dümdüz ruhsuz taşlarla kaplayarak, sözde tübeleri açığa çıkardılar. yazık...
    bi de bu aynı kesme taş bloklar emirsultan, tophane ve araba müzesindeki restorasyonlarda da kullanılıyor. nerden geliyor bu taşlar?
  • 15. yy sanati ile 21. yy sanatini karsilastirmamiza vesile olarak icinde bulundugumuz duruma bir kez daha vahlanmamiza yol acan eser
    ecdat ecdat diyoruz; estetik anlayisinin binde birini sahiplensek raziyim
  • gezmeye gelen turist otobüslerinin park yeri bulamadığı gerekçesi ile yanındaki güzelim parkın otopark-çay bahçesi karışımı bir yere dönüştürüleceği yer. o semtin insanlarının akşamları " hava almak " için çıktığı konu komşusu ile hoş beş edip bir taraftan küçük çocuklarını parkta kaydırak ve benzeri ile oyalayıp eğlendirdiği bir yerdi burası. pek çok şey gibi bunun da tadını kaçırdılar sağ olsunlar. açılacak çay bahçesinin kime ait olacağı hakkında da çok düşünmeye gerek yok sanki.
  • geçen cumartesi günü sevgili kiraz dali ile gittiğimizde, içimiz acıdı yapılan restorasyona. bir sürü fotoğraf çektim, mümkün mertebe o rezil restorasyonu göstermemeye çalıştım; ama dayanamayıp fotoğrafladıklarım arasında biri var ki, insan sinirinden ve teessüründen ağlar inanın.

hüma hatun'un türbesine bildiğiniz yapboz şekli çizmişler. böyle bir şey nasıl olabilir, aklım almıyor.

bir de mezartaşlarının sergilendiği alanda dikkâtimizi çeken şu detay var ki, tam evlere şenlik. bu külliye unesco'nun dünya miraslarından biri. amma ve lakin süleyman çelebi'yi tanıtırken author yazmak yerine avthor yazmışlar. hiç mi gören olmadı ya da inceleyen bir akl-ı selim insan bulunamadı bunları ya hu?