*

şükela:  tümü | bugün
 • murat ağırel'in 12 haziran 2019 tarihli yeniçağ gazetesinde yer alan köşe yazısıdır.
  --- spoiler ---
  türkiye, tarihinde olmadığı kadar kutuplaşmayı ve bölünmüşlüğü yaşıyor. ayrışmayan değerimiz kalmadı gibi.

  siyaset, kamu kurumları, yazarlar, gazeteciler, spor camiası, vatandaşlar, sağlıkçılar, hukukçular, sanatçılar.

  sanatçılar demişken aklıma geldi. türkiye'de her dönem siyasiler, sanatçıları ve kamuoyunda önde gelen isimleri yanına çekerek vatandaşı etkilemek ister.

  hatta hatırlarsınız sayın erdoğan, vizyon toplantısına sanatçıları davet etmiş ve birlikte fotoğrafta vermişti. bu fotoğraf çok eleştirildi. sonrasında bu fotoğraf gibi niceleri verildi. hatta sanatçılar gerek tv'lerden gerek sosyal medya hesaplarından akp iktidarına desteklerini hiç esirgemediler.

  öyle ki son dönemde ekrem imamoğlu'na sanatçıların destek vermesi sonrasında bir kampanya düzenlediler. her iftar yemeğinde, cumhurbaşkanı'nın düzenlediği davetlerde hep yandaş sanatçıları görüyoruz.

  sanatçı, yandaş olmaz. iktidarların, partilerin dümen suyuna girmez. belli ki erdoğan'dan bir beklentileri var.

  gördüm ki bu beklenti istanbul büyükşeehir belediyesi tarafından karşılanmış.

  nasıl mı? anlatayım.

  ibb ihalelerini incelerken bir ihale dikkatimi çekti. ibb kültürel etkinlikler şube müdürlüğü (2016/459755 ihale numarası ile) "basın tanıtım duyuru hizmeti" adı altında ihaleye çıkmış ve ihaleyi kültür a.ş. almış.

  peki, tutar ne kadar?

  275 milyon tl!

  peki, ihale içeriğinde ne var dersiniz?

  iş tanımı "2017 yılı içinde muhtelif kültürel etkinlikler, muhtelif organizasyonlar, tanıtım ve duyuru hizmetleri ve baskılı materyallerin temini hizmet alımı işi" olarak belirlenmiş.

  şartname içerisinde tiyatro gösterileri var. istenilen isimler tek tek yazılmış; baraka sahne, bosphorus karagöz tiyatrosu, çizgi kukla tiyatrosu, erguvan çocuk tiyatrosu, ortadirek tiyatrosu, seyyah oyuncuları, tiyatro basamak, tiyatro karınca, tiyatro düş'üm, tuzla sanat tiyatrosu, tiyatro seba, gezgin sanat, mehmet özden kukla tiyatrosu, oyuncu kuklalar, mavi kumpanya gibi bir çok tiyatro ismi var toplamda ise 1150 adet oyun sergilenmesi isteniliyor.

  peki ya konser vermesi istenilen sanatçılar?

  olmaz olur mu hiç.bakın listede ekmek kapan kimler var.

  gökhan tepe, hilal özdemir, mahmut tuncer, müşerref akay, zerrin özer, burhan çaçan, murat kekilli, gülşen kutlu, hüner coşkuner, doğuş, yeşim salkım, alişan, muazzez ersoy, emel sayın, emel müftüoğlu, hakan peker, nükhet duru, yavuz bingöl, fettah can, funda arar, ferman akgün, gülben ergen, baha, cengiz kurtoğlu, mustafa keser, uğur ışılak, esat kabaklı, niran ünsal, resul dindar, ipek acar gibi isimlerin başı çektiği inanılmaz uzun bir liste…

  panelist konuşmacılar da var bu listede.

  erol erdoğan; önder imam hatipliler derneğinde genel başkan yardımcılığı ve genel sekreterlik yaptı. turkuvaz medya çocuk dergilerinin yayın danışmanlığı ve argetus araştırma şirketinin danışmanlığını yürütüyor.

  fatma nur altun; cumhurbaşkanı danışmanı fahrettin altun'un eşi. thy yönetim kurulu üyeliği, türgev ve kadem yönetim kurulu üyesi.

  yavuz bahadıroğlu; mustafa armağan isimlerini tvnet adlı kanalda atatürk'e ve ailesine yaptıkları hakaret ve düşmanlıkla hatırlarsınız.

  talha uğurluel; fetö'den tutuklandı ve yakın zamanda tahliye edildi.

  mehmet emin gerger, merve şebnem oruç, şaban kızıldağ...dahası da var…mim kemal öke, ebubekir sofuoğlu, alev alatlı, sibel eraslan gibi isimler listede uzayıp gidiyor.

  yandaş gazetelerin köşe yazarları ve yandaş kanalların ekran yüzlerinin bir çoğu listede var.

  tam 595 kişi!

  kitap alımı da var listede..

  türgev'in üniversitesi ibn haldun ünv. rektörü recep şentürk'ün "malcolm x" adlı kitabından 11.000 adet ..!

  sahne kurulumu, ses tesisatları, kitap, broşür basım işleri, danışman kadrolar.. yok yok...benim, sizin çocuklarımızın 275 milyonu sadece bir ihale neticesinde bu kişilere dağıtıldı. şimdi fotoğrafı tekrar gözünüzün önüne getirin ve bir daha düşünün.

  orhan gencebay'ın da dediği gibi…

  kula kulluk edene yazıklar olsun.
  --- spoiler ---
 • sanat sanat için midir?
  sanat para için midir?
  sorularını akıllara getirmiş köşe yazısı.
  not: gönül belediyeciliği sayesinde burhan çaçan'ın yaşadığını öğrendim. gerçi yaşamıyor da olabilir. bunların sağı solu belli olmaz. her türlü para itina ile aktarılır. kafamda deli sorular.
  not 2: 275 milyon tl i gerçekten istanbula harcasan ortak ölçekli brodway yaparsın .
 • soyadının hakkını veren araştırmacı gazetecinin delillere dayanan yazısı. bu mamalananları bilmeyen yoktu ama kanıtları ortaya koymak ve açıkça yazmak taşaksız, yüreksiz yaşayan yazar bozmalarına örnek olur umarım.
 • adamlar için zaten herşey çok güzel, neden (bkz: herşey çok güzel olacak) desinler ki. boşa mı (bkz: daha güzel olacak) demeleri.
 • --- spoiler ---

  kula kulluk edene yazıklar olsun!
  --- spoiler ---

  sadece tek bir ihaleden bahseden yazı:

  o da 275 milyon papel.
 • kabaca şöyle bir hesap yaptım
  275000000/2000=137500
  yani ibb o parayla 137500 kişiye bir aylık asgari ücret verebilir. bu da istanbul nüfusunun %1 ine denk gelir. yani istanbulda bir ay ihtiyaç sahibi kalmaz neredeyse. bu parayla bu söylediğim yapılsaydı daha iyi bir tanıtım olmaz mıydı? milyarlık arabalara binip boğaza nazır evlerde oturan bu ''sanatçı ,aydın'' kesime verilen vatandaş parasıdır.

  şimdi soruyorum bu düzeni canı gönülden destekleyenler mutlu musunuz?
 • gündemdeki yerini koruması gereken bir yazı.