şükela:  tümü | bugün
 • klasik türk müziği'nin genç kuşak saz sanatçıları arasında yer alan murat aydemir, 1971 yılında almanya'nın hannover şehrinde doğdu. ilk öğreniminden sonra 1982 yılinda i.t.ü türk müziği devlet konservatuarı'na girdi. konservatuar eğitimini, çalgı eğitim bölümü ikincisi olarak tamamladı. tanbur sazına necip gülses ile başladı ve mezuniyetine kadar aynı hocayla çalıştı. türk müziği icra tarihinin en önemli isimlerinden tanburi cemil bey'in etkisinde süren çalışmaları sırasında, tanburi necdet yaşar'dan bu ekolün bütün nüanslarını özümseyerek, ekolü temsil eden genç kuşak sanatçılardan biri oldu. sanatçı, farklı zaman ve mekanlarda bekir sıdkı sezgin, alâeddin yavaşça, erol deran ve ihsan özgen ile birlikte konserler verdi. ayrıca solo, ikili ve üçlü gruplarla çok sayıda televizyon programı yaptı ve çeşitli platformlarda konserleri oldu. 1989 yılında genel sanat yönetmenliğini devlet sanatçısı necdet yaşar'ın yaptığı kültür bakanlığı istanbul devlet türk müziği topluluğu'nda bir yıl süreyle misafir tanbur sanatçısı olarak çalıştı. 1990 yılından itibaren kültür bakanlığı istanbul devlet klasik türk müziği topluluğu'nda tanbur sanatçısı olarak müzik çalışmalarını sürdüren sanatçı, koronun yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde solist olarak görev yaptı. "lalezar" adlı toplulukla crr konser salonu'nda çeşitli konserlere katıldı. trt istanbul radyosu'nda da emisyonlara katılmıştır. prodüktörlüğünü kudsi erguner'in yaptığı ve fransa'da çıkan "tanburi cemil bey" cd'sinde tanbur çaldı.

  "bir eski nisan - ince saz" isimli albümümde gitar, cura, üçgen, çalpare, kemençe ve vurmalı çalgılarda cengiz onural ve kemençe'de derya türkan'a tanbur, lavta ve ud'da eşlik eden üçüncü müzisyen de yine murat aydemir'di.
 • (bkz: incesaz)
  (bkz: ahenk)
  (bkz: tambur)
 • incesazda caliyor, tanburi,udi,lavtaci. yaw herif tek basina saz ekibi gibi bue! (bkz: bir soyle olamadik)
 • universiteit van amsterdam da literary studies bolumune dahil olan, textual analysis ve visual analysis adli dersleri veren, turkce bilmeyen, akca pakca bir akademisyen.
 • kendi ismiyle kalan müzik'ten bir albüm çıkarmış müzisyen. albümde tanburi cemil'le düet yapmıştır anladığım kadarıyla.yani en azından ortak kayıt mı demeliyim. bir türlü güzel bir kaydını bulamadığım tanburi'nin kürdilihicazkar peşrevini de çalmış olması albüme iki defa hayran olmamı sağlamıştır dinlenmesi arşivlenmesi gereken dinlendirici sakin ,müthiş icralı bir tanbur albümü olmuş,mızrabına sağlık.
 • geçtiğimiz ay incesazın altıncı albümü "kalbimdeki deniz"i çıkarmış üstad tanburi. kendisi ayrıca salih bilgin'le neva duo ve derya türkan'la ahenk duo gruplarını oluşturmuş ve klasik türk müziği için harika icralar yapmşıtır. bunların yanında halihazırda devlet korosu ve mızrabın nefesi projesinde de tanburidir. apayrı bir mızrap tutuşu ve tanbur tınısı vardır. tanbur yanında ud ve lavta da çalmaktadır. günümüz genç kuşak tanburilerinin en iyi 2 veya 3 kişisinden biridir. son derece güzel besteleri vardır, incesaz albümlerinde yoğun olarak kullanmaktadır. klasik formlarda da çok güzel besteleri vardır, ama bunlar pek albümlerinde yoktur. bunları da dinleme şansına erişmiş biri olarak diyebilirim ki hoca bu müziği gerçekten yemiş yutmuş biridir, saygıyla selamlıyoruz kendisini... tanburi cemil'i kendisine örnek alır ve hocası necdet yaşar aracılığıyla onun üslubuna yatkın hatta zaman zaman çok benzer bir tanbur üslubu vardır. allah uzun ömürler versin kendisine....
 • tanburi cemil bey ve necdet yaşar'ın ekolünden gelen, eski tanburların sahip olduğu parlak tonda tanbur icrası yapan bir tanburi. tam olarak üstad bir tanburi. taksimlerinde çok uzun cümlelere yer vermez, kısa ve hisli bir şekilde, tanburun tınısını ve tondaki enini hissettirir. tonunun tesiri ve volümdeki güç sınırları zorlayıcı nitelikte. kim demiş ki ajilite yapmak tonu zayıflatıyor tanburda, işte size en zor pasajları dahi tane tane çalan, parlak tonundan ödün vermeyen bir tanburi. cemil bey'in taksimlerindeki tane tane çıkan mızrabı ondan sonra en güzel uygulayabilen tanburidir kanımca.

  kendisinin hazırlamış olduğu bir lavta metodu ve çok sayıda saz eseri mevcuttur.
 • ilk bestesini rüyasında görmüş olan değerli müzisyen, hatta ikincisini de rüyasında gördüğü ve akabinde beste yapmaya başladığı da rivayet edilir.

  ayrıca, yıllar önce okulun otoparkında derya türkan ile birlikte görüp şaşırdığım, akabinde hemen yanımıza acil/normal iniş yapmaya çalışan helikopterleri görüp birlikte topluca şaşırmışlığımız olan insandır. hani efenim "o kadar da samimiyiz yani..." diyebilmeyi çok istediğim birkaç insandan biridir.

  bir de, cumartesi geceleri trt haber seyretmeye sebep sanatçılardan biridir. facebook gruplarına üye olunası pazar günleri kayıt linklerini de edinilesi...

  http://www.facebook.com/pages/incesaz/54556940232
 • turkish music makam guide adında bir kitap ve cd hazırlamış tanburi. söz konusu kitabı ve cd yi 2010 ajansından (atlas pasajı) edinmek mümkün. ayrıca duyduğum kadarıyla tanbur metodu da yayıma hazırmış, yakın zamanda piyasaya çıkacakmış. konserler, besteler, albümler, türlü projeler de cabası... son dönem klasik türk müziğinin en üretken ve faal müzisyenlerinden biri kendisi. tabi buna dünyanın en alçakgönüllü ve güleryüzlü insanlarından biri olmasını da katabiliriz ki hiç yanlış olmaz inancındayım.
 • turkish music makam guide isimli makamları tarif edip uygulayarak anlattığı kitabın önsözünde bu çalışmayı yapmasının sebebini şöyle açıklıyor:

  "öğrencilerime çeşniyi şöyle tarif ediyorum. baharatları düşünelim. her baharatın kendine özgü tadı, kokusu, rengi vardır. herhangi bir baharat hakkında çok şey okusak, muhteviyatını öğrensek, rengini incelesek ama tatmasak? o baharat hakkında bir fikrimiz olur ama tadını asla bilemeyiz. tadını öğrendikten sonra nerede, ne kadar kullanacağımıza kendimiz karar verebiliriz. işte türk müziği çeşnileri de böyledir. aralıkları hesaplayarak dörtlü-beşlileri ezberlemek, dizilerin muhteviyatını teori olarak bilmek yetmez. kulak bu sesleri doğru kaynaktan duyduğu zaman çeşni tadılmış olacak, defalarca dinlemek ve duyduğu sesleri taklit etmek suretiyle de çeşni içselleştirilmiş olacaktır. bu aşamadan sonra icracı çeşnileri istediği yerde istediği şekilde kullanabilir, duyduğu bir melodinin hangi makama ait olduğunu ayırt edebilir.makamları anlatırken türk müziğinin iki temel yapı taşı olan perde ve çeşniler üzerinden hareket ettim. perdeler çeşnileri, çeşniler makamları meydana getirir. dörtlü-beşli ve dizilerde makamın iskeletini meydana getirir ki çok önemlidir. bu iskelet üzerindeki sesler (perde ve çeşniler) makamın ruhunu yansıtır. bu yüzden teorik olarak dörtlü-beşlileri ve bu dörtlü-beşlilerin birleşmesiyle oluşan dizileri bütün makam tariflerine koydum. bu dizilerin seslendirilmesi öğrenciye perdelerin ve çeşnilerin duyurulması zaruriydi. böylece kitabın ekinde yer alan cd’ler ortaya çıktı. önce yaklaşık bir dakikalık didaktik bir taksimle perdeleri, çeşnileri ve makamın seyir hareketini ortaya koyduktan sonra, anlatılan makamı en güzel ifade eden klasik türk müziği repertuarından seçilmiş eserlerin bir bölümünü tanburumla icra ettim. çok detaylı teferruat vermektense kulağı eğitmeye odaklı bir sitem kurmaya çalıştım. hiçbir şekilde bir öğretmenle meşk etme imkânı olmayan veya nazariyatını bildiği halde makamları yeteri kadar tanımayan öğrenci, benim makam tariflerimi okuyup, arkasından taksim ve örnek eseri can kulağı ile dinlediğinde çalıştığı makamın ruhunu anlamaya başlayacaktır diye ümit ediyorum.son söz olarak, bu kitapta anlatılmaya çalışılan makamlar ve bu makamlarla yaratılmış müzik;ihtişamlı bir imparatorluğun müziğidir."