şükela:  tümü | bugün
 • her guncel olayın benzerini osmanli tarihinden bulup cikaran, ve olayi artık "onlar idam etmis iste, biz de etsek ne olur ki" boyutuna kadar getiren sakal/gozluk bey
 • "osmanlı'da gece dersleri" (emin değilim "osmanlı'da gece hayatı" de olabilir) adlı güzel, komik, tavsiye edilesi kitabın yazarı.
  yeniçeriler, osmanlı'da oğlancılık, hamamlar ve tellaklar, osmanlı padişahlarının seks hayatı gibi ilginç konularda hoş bir uslupla yazan, sıkılmadan okunabilen tarihçi.
 • hürriyet gazetesi yazarı,son yazdığı kitap sultan vahidettin'in hayatını anlattığı şahbaba.
 • ilginç bulduğum tüm yazılarını kesip, arşivime aldığım, oldukça başarılı araştırmacı-tarihçi-gazeteci.
  elektronik postası: mbardakci@hurriyet.com.tr

  temmuz 2001'den itibaren hürriyet gazetesi'nde yazmaya başlamıştır. her pazar düzenli olarak bir sayfası vardır.

  (bkz: hurriyet tarih)

  antolojisi:
  maragali abdulkadir
  fener beylerine turk sarkilari
  refik bey
  sultani besteler
  sahbaba
  son osmanlilar
 • kendisi bir tarih bilginidir. çoğu zaman osmanlı'nın son yüz yılı hakkında geniş bilgilerle hürriyet gazetesinde karşımıza çıkar.
 • kemal alemdaroğluna kafayı fena takmıştır bu güzel abimiz.biryerlerden yazıları araklayıp kendi yazmış (bkz: intihal) gibi yayınladığını iddia etmektedir her hafta köşesinde.garip olan kemal alemdaroğlundan hala bir "tık" olmamasıdır.bu durumda iki ihtimal geliyor akıllara .
  1-kemal alemdaroğlu bunu hiç iplemiyor ve cevap vermeğe dahi değer görmüyor.
  2-kemal alemdaroğlu iddia edilen olayı yaptı,verecek cevabı yok... bakalım hangisi doğru,bekleyip görelim.
 • (bkz: ulas bardakci)
 • cok genis bir arsive ve kulture-bilgiye- sahip ve kiskanilan tarihci yazar.populer tarih'ten sonra dogru durust ikinci tarih dergisi de onun sayesinde cikiyor.
 • her yaşanan güncel olayın bir benzerini osmanlı tarihinden bulup çıkaran ve yayınlayan hürriyet gazetesi yazarıdır, son olarak uday ve kusay hüseyin'in ceset fotoğraflarının medyada yayaınlanması üzerine, osmanlı tarihinde yaşanan benzer olayları ve ceset teşhir yöntemlerini kaleme almıştır
 • "yemen'in neresi vatan" diyenlerin, cahide sonkudan ozur dilemeleri gerektigini soylemiştir bu, "simdi x oldu aynisi osmanlida da olmustu" formatindaki köşe magazin tarihcisi. yemen'i vatan bilen bu vatan evladina sormak istiyorum, acaba bir yunan gazeteci istanbul vatan topragidir yazsa, ne hisseder ne düşünür kendisi?

  büyük devlet küçük devlet hezeyanlarindan kurtulamayan bardakci, durup durup buyuk devletlerin eski topraklarindan sorumlu olduklarini soylemekte. birisi bu insanlara devletlere buyuk, kucuk diye kategorize etmenin, kişisel ve ülkesel bir kompleksten baska bir anlami olmadigini soylemeli.

  insanlar uykudan uyansalar iyi olur, saltanat, imparatorluk coktan bitti. hicbir devletin biz sizden daha buyuguz sunlardan daha kucuguz diye bir hiyerarşi mantigina dayanarak, baska ülkelerin topragi ile ilgili karar verme lüksü yoktur. bilmem delilk deşik olmuş, uluslararasi hukuk kavramları bu kadar mi etkisini yitirdi.

  polonyanin, japonyanin, danimarkanin, ispanya'nin asker gondermemek için fellik fellik kactiklari; amerika'nin durduk yere, ansızın, tum tukurduklerini yutarcasina bm yardimi istediği, giden askerin canli donmeme riskinin son derece yüksek olduğu bir yere kimse bol keseden, buralar da eskiden bizimdi, biz buyuk devletiz ayagina asker gonderme comertliginde bulunmasin.

  ha, sen cok istiyorsundur. gitmek, eski vatan topragina yuz sürmek istemektesindir, kimse seni tutamaz, murat bardakci kardesim. yolun acik olsun.