şükela:  tümü | bugün
  • kısaca özetlemek istediğim safsata. neden safsata diyorum? çünkü bilgi verdiği konu ile başta reddettiği iddia arasında bir ilişki yok

balkabağı ne söylemiş bakalım
    "beşşar esed ile aramızın bozulmasının sebebini ankara’nın “mezhepçi politika” izlemesine, bizim hükümetin sünnî ama esed ile etrafının alevî olmasına bağlıyorlar… "
    kısaca diyor ki;
    iddialara göre ankara mezhepçi politika güttüğü için esed ile bozuştu
    şimdi bu dediğini nasıl temellendirdiğine bakalım

"“suriye aleviliği” denen inanç sisteminin isminin doğrusu “nusayrîlik”tir ve türk aleviliği ile hiçbir alâkası yoktur!"
    şimdi bu başka bir konu ama evet, yazdığı doğrudur. peki ne demek istiyor ?
    - bize mezhepçi diyorlar, biz sünniciyiz esed ise alevici, oysa bu doğru değil çünkü teknik olarak esed alevi değil.
    ak parti hükümetlerine yöneltilen "mezhepçi dış politika" iddiası ile esed'in aslında alevi olmaması arasında ne gibi bir ilişki var ? yok
    peki sizce bu yazıyı neden yazmış? aslını ben de bilemem ama iki ihtimal var
    1- idlib'deki insanlık düşmanı cihatçıların "alevi" karşıtı sloganlarının türk insanında bir tepkiye müsebbib olabileceğini bildiği ve bu tepkiyi azaltmak istediği için
    2- malumatfuruşluk yani "bakın, benim de lübnanlı vs .arkadaşlarım var, ve ben bu konuyu da biliyorum"
    takdir sizin
  • kısaca özetlemek gerekirse sayın bardakçı bu yazısında arap alevisi denilen ancak gerçek adı nusayrilik olan inanışın islamın bir mezhebi olmadığını, nusayriliğin apayrı bir din olduğunu ve bu nedenle mevcut hükümetin mezhepcilik yaptığını söylemenin cahillik ve salaklık olduğunu söylemiştir. çok doğru ve önemli bir yazı. bu bilgiler ışığında ülkemizdeki birtakım marjinal sol ve bunlatla iniltili terör örgütlerinin kurucularına bakıldığında bu örgütlerin aslında bir çoğunun fikri nedenlerden ziyade dini ve milletsel sebeplerle kurulduğunu görürsünüz. sol söylemler bu ana amacı örten bir perdedir aslında. suriyenin yıllarca pkk vb. birçok terör örgütünü beslemesi ve eğitmesinin altında bu gerçekler yatmaktadır.