şükela:  tümü | bugün
 • ünlü tarihçi, gazeteci ve yazar murat bardakçı'nın dünyada silahlı ve silahsız insansız hava aracı üreten 5 ülkeden biri olan türkiye'nin üretim tesislerini gezip gördükleri ile iftihar etmesi durumudur.

  ki kendisi savaş tarihi konusunda duayendir. silah, askeri teçhizat ve teknolojinin yerliliği konusunun önemini çok iyi bilir.

  iha üretim tesislerini, kullanılan teknolojiyi ve yazılım dahil her şeyin türkçe olmasını çok beğenmiş.

  tabii türkiye henüz yerli silah sanayii ve teknoloji konusunda yolun başında ancak attığı adımlar iyi. umarım enerjide ve askeri endüstride dışa bağımlılık oranı azaltılır.

  --- spoiler ---

  hafta içerisinde, bayraktar ailesinin sahibi olduğu “baykar” şirketinin insansız hava araçlarını, yani silâhsız olan “iha”lar ile silâhlı “siha”ları ürettiği tesisi gezdim. böyle bir tesisin millî güvenlik sırrı olması gerektiğine inandığım için nerede olduğunu, yani afrin’de devam eden operasyonda elde edilen başarılarda gücü ve etkisi çok daha iyi anlaşılan bu insansız hava araçlarının üretim mekânlarının yerini yazmayacak, sadece birkaç izlenimimi aktaracağım.

  hani evinizde kendi başınıza monte ettiğimiz elektronik gereçlerde panellerin ve parçaların üzerinde “front size”, “don’t push” yahut “fragile” yani “ön taraf”, “bastırmayın”, “kırılabilir” gibisinden ingilizce ifadelerle uyarılar vardır ve artık her elektronik âlette böyle ingilizce sözlerin bulunmasına hepimiz alışmışızdır ya...

  insansız hava araçlarının üretim mekânında ilk şaşırdığım husus işte bu oldu; yani hemen her elektronik parçanın üzerinde ingilizce değil, türkçe ifadeler yazılmıştı! zira, iha’ların ikinci veya üçüncü derecede önem taşıyan ve yurt dışından kolayca temin edilebildikleri için burada üretimlerine gerek görülmeyen ufak parçaları dışında ileri teknoloji gerektiren herşey bu tesiste yapılıyordu; yani “millî” idiler ve dolayısı ile üzerlerindeki yazılar da türkçe idi... aynı “millîlik”, bilgisayar yazılımlarında da mevcuttu.

  hava savunması ile ilgili araç ve gereçleri satarken ipleri elinde tutabilmek maksadıyla yazılım, radar veya haberleşme sitemleri ile ilgili programları mutlaka eksik olarak veren yabancı memleketlerin illâllah dedirten bu bitmeyen cilveleri bayraktar ailesini de çileden çıkarttığı için bilgisayar yazılımlarını da kendileri yapıyorlardı.

  tesisteki çoğu genç olan personelin bir kısmı proje üzerinde çalışıyor, bazıları son derece hassasiyet gerektiren montajı yapıyor, diğerleri de iha’lar ile siha’larda kullanılan programları hazırlıyorlardı...

  geçmişte top, tüfek, kalyon, vesaire her çeşit silâhımızı kendimiz yaparken üzerimize iki buçuk asırdan buyana bir atâlet çöktü; vaktiyle en kaliteli şekilde imal ettiğimiz harp vasıtalarını artık yapamaz hâle geldik ve dışarıya muhtaç olduk.

  ama silâh teknolojisinin gerisinde kalmamız bir tarafa, yakalamamız ve kendi teknolojimizi ortaya koymaya çalışmamız da istenmedi ve çeşitli yerlerden bitmeyen engellemeler başladı. osman yalçın’ın “türk hava harp sanayii tarihi” isimli kitabını okuduğunuz takdirde 1910’lardan itibaren kendi uçağını imal etmeye çalışan türkiye’nin dışarıdan değil içeriden gördüğü engellemeleri de öğrenir ve nuri demirağ ile vecihi hürkuş gibi ilk uçak imâlâtçılarımızın başlarına gelenleri okur ve hayli şaşırırsınız...

  insansız hava araçlarının imal edildiği tesis, neredeyse bir asırdan buyana devam eden bütün bu engellemelerin ve şanssızlıkların ardından gelişmiş teknolojiyi bizim de ortaya koyabileceğimizin ders mahiyetinde mükemmel bir örneğidir.

  tesiste, silâhlı kuvvetler’e ilk teslimatın 2007’de yapılmasının ardından 2014’ten buyana silâhlı iha’ların üretimi de yapılmaktadır ve elde edilen bu başarı, göreni “geçmişteki mâlûm engellemeler çıkartılmasa idi, türkiye hava sanayiinde bugün kimbilir nerede olacaktı!” dedirtmektedir! türkiye, şimdi insansız hava araçlarını, özellikle de bu araçların silâhlı modellerini kendi başına imal edebilen beş ülke arasında yeralıyor...

  bir devlet millî silâh sanayii olmadan, yani kendi vurucu gücünü kendisi yapmadan “gerçek” bir büyük devlet olamayacağı için, türkiye sadece iha’ları değil, bütün silâhlarını artık kendisi yapmak mecburiyetindedir ve dün bağrımıza bastığımız şehidlerimizin ruhlarının tam bir huzura kavuşabilmesinin çaresi de budur!

  --- spoiler ---

  kaynak