şükela:  tümü | bugün soru sor
 • '80 oncesi mhp'nin en onde gelen finansorlerinden biri. sancak tul adindaki sirketin sahibi, alparslan turkes'in yakin arkadasi. sahibi oldugu sirketin arazisinde, mhp komandolarinin egitim yaptigi seklinde iddialar vardi. ayrica turk sinemasinin jonlerinden, mhp tandansli tamer yigit'in kayinpederiydi o zamanlar..
 • yugoslavyada müslüman-ss üyesi iken (aralarında masum müslümanların da bulunduğu) pek çok insanın kurşunlanmasından ötürü hakkında idam kararı verilmesi üzerine nazi gestaponun odessa örgütü aracılığı ile ülkemize kaçırıldığı ,cia ajanı
  stockwell 'in açıklamasında iddia olunmaktadır.

  kaynak : girdap 2.cilt sayfa : 158
  yazarı : vedii bilget
 • gemi inşa sanayicileri birliği (gisbir) yönetim kurulu başkanı olan murat bayrak tersanelerdeki iş cinayetleri ile ilgili şöyle buyurmaktadır: "biz de insanız, tersanelerdeki işçi ölümlerine biz de üzülüyoruz ama abartılmamalı, sektöre leke şimdiden vurulmuştur. ne kadar önlem alınırsa olsun burada ölümcül kazalar her zaman olacaktır, arzu etmeyiz ama önüne geçemeyiz..."

  sen kendin lekesin be
 • gemi inşa sanayicileri birliği (gisbir) başkanı idi. dün akşam geçirdiği kalp krizi sonucu genç yaşta hayatını kaybetmiştir. tuzla özel sektör tersaneleri bölgesi ve denizcilik camiası, ani vefatının haberi ile derin bir üzüntü yaşadı.

  murat bayrak için bugün 16.00 'da gisbir' de tören düzenlenmiştir. törenin ardından tuzla mercan yeni cami' de ikindi namazını müteakiben binlerce kişinin katılımı ile kılınan cenaze namazından sonra, murat bayrak' ın naaşı tuzla mezarlığı'na defnedilmiştir.

  ailesinin, çeksan tersanesi çalışanlarının, gisbir yönetim kurulu ve üyesi tüm tersane sahiplerinin, tersane bölgesi çalışanlarının, denizcilik camiasının ve tanıyanların başı sağ olsun.

  murat ağabey, gün boyu zihnimden pek çok anı geçti. anılardan birini seçtim, bu anı ile sana veda edeceğim ve seni hep öyle hatırlayacağım. büyük ankara oteli' nin lobisi, ben herkesten sonra gelmiştim, hazine' deki işim ancak bitmişti. istanbul'a dönüş öncesi orada toplanmıştık. kalabalık bir grup halinde oturup sohbet ederken keyifli keyifli, bana dönüp sormuştun ''bugün kimlere çarptın july'' diye. bu soru üzerine herkes dönüp bakınca bana, bir isim söyledim, kimseden çıt çıkmadı önce. ''yok artık, hazine' de onun ne işi varmış'' diye kahkaha atmıştın. herkes de güldü sonra. tam o anda lobideki tv' de haberler yayınlanıyordu. ismini söylediğim kişinin hazine' de olduğunun haberi geçti. hep birlikte haberi izledik ve sen döndün bana doğru ve ''ya july adam ömründe bir kere hazine' ye geldi ve sen ona mı çarptın'' dedin. ''evet'' dedim. artık herkes kahkaha ile gülüyordu, ben dahil. seni gülerken hatırlayacağım murat ağabey, mekanın cennet olsun.
 • oğlu mustafa bayrak'tır.
 • 23 kasım 2015 tarihinde 98 yaşında vefat eden iş adamı. sancak air'in sahibi olan bayrak'ın, biri erkek olmak üzere beş çocuğu bulunmaktadır.
 • yugoslavya doğumlu eski iş adamı ve siyasetçi.

  ikinci dünya savaşı yıllarında nazi görüşünü benimsemiştir. yugoslavya, almanya tarafından işgal edilirken ss tümenlerinde bulunmuş ve sosyalistler ile mücadele etmişti. naziler savaşı kaybedince gestapo tarafından türkiye'ye kaçırıldı.

  türkiye'ye kaynağı belirsiz yüklü miktarda para ile girdi. naziler'in savaş sırasında yağmalayıp sakladığı tonlarca külçe altının (bkz: nazi altınları), savaş kaybedilince müttefiklerin eline geçmemesi için istihbarat tarafından kaçırılan birkaç ülkeden birisi türkiye olduğu düşünülüyor. murat bayrak ya altınları emanet alan kişiydi ya da altınları emanetçiye götürecek görevliydi.

  türkiye'de sancak tül fabrikasını kurmuş ve hızla siyasete girmiştir. camilere tül taktırma karşılığında adalet partisi'nden milletvekilli oldu.

  murat bayrak azılı bir komünizm karşıtıdır. 60'lardan itibaren ülkücü gençleri eğitmek için başta cia tarafından finanse edilen komando kamplarını kurmuştur. bu kamplarda yakın dövüş ve silah kullanma gibi askeri eğitimler veriliyordu. kamplarda gladio için tetikçiler yetiştirildi. yetiştirilen tetikçiler birçok görevde kullanıldı.

  bayrak'ın yakın ilişkilerde bulunduğu insanlardan biri abdullah çatlı'ydı.

  1976'da mhp'ye geçti. der spiegel; eski nazi bavyera başbakanı franz josef strauss, murat bayrak ve türkeş'in bağlantılarını ortaya çıkardı.

  12 eylül darbesi olduğunda amerika'ya kaçtı. bütün mhp yönetimi tutuklanmış sadece murat bayrak'a dokunulmamıştı. savcıya sebebini soran uğur mumcu, "mhp'ye para yardımı yapan bütün işadamlarını sorguladım, ama emniyet'ten bize murat bayrak ile ilgili kayıt gelmediği için soruşturma açamadık." yanıtını aldı.

  hayatı boyunca eski nazi istihbaratçıları ve cia tarafından korundu. 2012 yılına kadar almanya ve amerika'da yaşadı. 2015 yılında 15 milyar dolar miras bırakarak hayatını kaybetti.

  ek: soner yalçın'ın murat bayrak yazısı.