şükela:  tümü | bugün
 • açık radyo'da hafta içi her sabah 08:00-10:00 saatleri arasında yayınlanan ve dinlenmeden güne başlanamayan açık gazete'ye ömer madra ile birlikte ses veren radyocu. bayrağı mahir ılgaz'dan devralmıştır. ilk başlardaki çekingenliğini gittikçe üzerinden atmakta olduğu gözlerden kaçmamaktadır. öyle sanıyorum ki "galiba" kelimesinin toplam konuşma süresi içerisinde kapladığı alan azaldıkça bu algı pekişecektir. ömer madra ne kadar global konulara ve özellikle küresel iklim değişikliği mevzularına dalmakta ısrar edersa can tonbil de o kadar konuyu türkiye gündemine çekmeye gayret eder. arka planda yürüyen bu dinamik çatışma, oluşturduğu hafif tebessümle dinlemeyi daha bir keyifli kılar.
 • açık radyo destek günlerinde radyo'ya gittiğimde beni kapıda karşılayıp, radyo'yu gezdiren güzel insan, ögrenim hayatına sosyoloji okuyarak devam ediyormuş.
 • hızlı hızlı cümleler kurarken edilgen ekini çok kullanır, ara sıra ayağına bacağına dolanır; ama takmaz, yoluna devam eder, kervan yolda düzülür.
 • açık gazete'de suriye muhalefetine toz kondurmayan, bariz bir şekilde esad karşıtı güruhu alenen destekleyen "radyocu". bugün sabah programında esad'ın erdoğan hakkında söyledikleri üzerine adeta erdoğan'ın avukatlığını yaptı..
  "yeşillik, iklim değişikliği, küresel ısınma" konularıyla yetinse iyi olacak.
 • açık gazete programında ömer madra'nın yancısı iken daha az başarısız olan kişidir. tek başına yaptığı programlarda -herhalde heyecandan- kurduğu cümlelerin başı ile sonu çoğu zaman birbirinden kopuktur. motivasyonunu da kırmayalım ama bir avi haligua bir eraslan sağlam değilsin sen, neden tek başına açık gazete yaparsın ki?

  6 ay sonra gelen edit: kendini çok hızlı geliştirdi. daha da iyi olacaktır sanıyorum.
 • 16 kasım 2015 tarihli açık gazete programında yaptığı iki fahiş hatayla beni hayalkırıklığına uğratmıştır. bu satırları onu eleştirmek için yazmıyorum, bilakis kendisini çok esprili buluyorum. ömer madra'nın yanına hınzır ve zeki bir öğrenci olarak yakıştığını da düşünüyorum. bazen sabahın köründe haberlere yaptığı tek kelimelik yorumlar kahkaha attırmıyor değil. yani nev-i şahsına münhasır biri. mahir ılgaz'ı bilmiyorum ama avi haligua böyle değildi mesela. tamam o da esprili falandı ama bugünlerde çok kullanıldığı üzere haligua'nın bir özgül ağırlığı vardı. zaman zaman madra ile ters düştükleri, tartıştıkları olurdu. dediğim gibi tonbil daha çok madra'yı tamamlayıcı ve haberlere muzır yaklaşımlar getiren bir rolde. buraya kadar her şey güzel, tonbil'in açık gazetedeki varlığını kesinlikle sorgulamıyor aksine eğlenceli ve yerinde buluyorum. yalnız yukarıda sözünü ettiğim yayında tarihe geçen terör saldırılarından bahsederken italyan şehri bologna'yı yazıldığı gibi "bologna" ve terör olayları sonrası bir mülteci kampının yakıldığı fransız şehri calais'yi ise "kaleis" diye telaffuz ederek bir radyocuya özellikle bir açık radyo programcısına yakışmayacak bir hata yapmıştır. bu iki şehrin doğru okunuşunu çok değil biraz eğitim alan, olup bitene biraz kulak kabartan herkes bilir. can tonbil gibi bir radyocunun bu şehirlerin okunuşlarını bilmemesi gibi bir şey ne yazık ki kabul edilemez.

  belirtmeden geçemeyeceğim suriye konusunda da maşallahı var, davutoğlu ve erdoğan'ı aratmıyor.
 • 9 aralık 2015 açık gazete programında ömer madra sız adeta rakısız kavun ya da bilemediniz beyaz peynir kıvamında görünmektedir. an itibariyle adeta bir keçi boynuzu benzetmesi de yapılabilmektedir.
 • ucuz laf sokmaların adamı. içinde iri birmuhafazakar yattığını sesinden anlıyorum.
 • radyo programı süresince her konuda ironi yapmaya çalışan ama beceremeyen bıktırmış radyocu.
 • açık gazte'nin birkaç gün önceki bölümünde call of duty isimli oyundan bahsetmeye çabalamış ve "kol-of-dati" şeklinde telaffuz etmiştir. dünyanın dört köşesinden haberlerin aktarıldığı bi programda böyle bir ingilizce faciası fena halde sırıtmıştır.