şükela:  tümü | bugün
  • izmir saint joseph'ten 2005 mezunu arkadaşımız. lise sonrasında yeditepe üniversitesi'inde kimya mühendisliği gibi zor bir alandan mezun olan ve devamında yenilenebilir enerji sistemleri kurucusu olan murat çiçekci, başarılı bir iş hayatı çıkarırken geçtiğimiz cuma izmir'de buca civarlarında çevreyolunda emniyet şeridinde duran tıra çarparak hayatını kaybetmiştir. geride gözü yaşlı bir eş, anne ile baba ve iki ufak evlat bırakarak yürekleri burkmuştur.

    murat çiçekci'nin ben onunla aynı dönemde ortaokul ve liseyi okurken, muzur ve hareketli kişiliğiyle kendisinin hocaları epey uğraştıran bir tip olduğunu görmüştüm. kafasına koyduğunu yapardı, açıkçası okul yönetmelikleri bile ona engel olamazdı. ama buna rağmen başını disiplin anlamında büyük dertlere sokmamayı başarmıştı, çünkü sevimli yapısıyla genellikle ustruplu azarlarla başını idareyle ciddi dertlere sokmadan yırtardı. ayrıca birimizin başı sıkıştığı zaman da yanımızda olmayı bilen bir arkadaştı. ben kendisiyle kedi köpek gibi didişirdim, zira doğrucu davut olan bendeniz kendisinin abartmalarını tartışarak törpülemeye çalışırdım. fakat anlattıklarındaki abartılara çok inandığı için kesinlikle en ufak bir geri adım atmazdı. en iyi anlaştığımız konu ise fenerbahçe'ydi. ortaokul ve lisede birçok önemli maçı beraber izlemiş, beraber üzülmüş ve sevinmiştik. lise sonrasında kopmuştuk, ancak karşılaştığımız zamanlarda kaldığımız yerden muhabbete devam edebiliyorduk. en son geçen sene benim babamın kalp ameliyatı öncesinde acil kan gerekirken yardım etmek için telefon açmasını da hiçbir zaman unutmayacağım.

    maalesef murat hayatı boyunca fazla kilolarından çok çekti. mide ameliyatı olup epey kilo verse de yemeğe olan düşkünlüğü onu tekrar kaybettiği kiloları almasına neden oldu. bu ameliyat sonrasında verdiği aşırı kilolar sonrasında da lenfoma olduğunu duyduk ve geçmiş olsun için aradığımda gayet mert şekilde büyütülecek bir şey olmadığını söyledi. ailesi de kemoterapi sonrasında yüzünde maskeyle sinemaya gidecek kadar hayata bağlı olduğu bize taziyeye gittiğimizde anlattı. hatta hastalık zamanı annesine o zamana kadar çok güzel yaşadığını ve ölürse üzülünmemesi gerektiğini söylemiş. ancak o lanet hastalığı yenen murat çiçekci'nin, trafik canavarını yenememesi başta ailesi olmak üzere bütün sevenlerini çok üzdü.

    artık bizim murat'a karşı görevimiz onun geride bıraktığı çocuklarına kendisinin mert kişiliğini, muzurluklarını ve kötü gün dostu olduğunu anlatmak. gerçekten çok üzgünüm. bu yazıyı da eşinden izin aldıktan sonra paylaşıyorum.
  • lise yıllarından tanırdım kendisini. hayatımda tanıdığım en efendi, en ağırbaşlı adamların başında gelirdi. yüz yüze görüşmeyeli çok uzun zaman olmuştu ama bazı insanları göremesen de varlığını bilmek, iyi olduğunu bilmek mutlu eder ya öyleydi benim için. tanıdığı, tanımadığı darda kim varsa yardım etmek için çabalardı. kötü haberi alalı tam bir hafta oldu. hala mantıklı cümleler kurmak, özellikle de di’li geçmiş zamanda yazmak çok zor geliyor.