şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alex de souza'nin ayaklari ile yuruyecek fenerbahce sevdalisi guzel insan.

  asagidaki yazi alaattin metin'in konu hakkindaki yazisidir.

  murat dural´ı tanımanızı çok isterim.
  görünce şaşırdım‚ konuşunca hayran kaldım..
  2001 yılında vatani görevini yaparken‚ bir kaza sonucu kangrenden iki ayağı‚ topuk kısımları dışında kesilmiş..
  protezle yürüyor..
  ama kimse onun bedensel engelli olduğunu anlayamıyor..
  içindeki fenerbahçe sevgisi‚ aşkı onu hayata öyle bağlamış ki öyküsünü dinlerken şaşırıp kaldım..
  askere gitmeden önce arkeologmuş..
  iki ayağı kesilince mesleğini yapamaz olmuş..
  şimdi özel bir şirkette bedensel engelli kadrosunda çalışmasına rağmen düşünen‚ projeler üreten bir beyni var..
  konuşurken yüzü gülüyor..
  iki ayağının birden kesilmesine rağmen dünya umurunda değil..
  varsa‚ yoksa fenerbahçe.
  kombine kartı var‚ maçlara gidiyor..
  ve bir tek isteği var..
  silikon teknolojisi ile alex´in bire bir ayağını kopyalamak ve yürümek‚ koşmak..
  alex´in‚ boyu‚ kilosu ve 42 numara ayak ölçüsü‚ murat´a tıpa tıp uyuyor.. yapılacak tek şey‚ alex´in iki ayağının kalıplarını özel bir teknikle almak ve sonra onları silikon teknolojisi ile aynen normal ayak şeklinde protezle murat´ın ayaklarına monte etmek..
  protetist mehmet zeki çulcu‚ dünyada yeni uygulanan bu sistemi murat´a da yapmak istemiş.. o da başkan aziz yıldırım´a bir mektup yazarak‚ ´beş yıldır unuttuğum yürümeyi‚ koşmayı çok sevdiğim alex´in ayakları ile yapmak istiyorum´ diyerek yardım istemiş.. kendisine gelen her mektubu okuyan‚ takip eden fenerbahçe başkanı‚ murat´ın mektubunu okurken çok duygulandı.. hemen telefonla aradı.. ´ne gerekiyorsa yapacağız´ sözünü verdi. sonra da yönetici arkadaşlarına ´murat için elimizden gelen her şeyi yapalım´ dedi.
  sonra murat ile buluştum..
  hayat dolu bir genç.. ´başkan ile konuşurken heyecanlandığını´ söyledi..
  neden carlos değil de alex dedim.
  ´çok seviyorum.. fenerbahçe´ye büyük katkısı oldu.. protesto edildiği gün başkanımız aziz yıldırım´ın şeref tribününde ayağa kalkıp alkışlaması beni çok etkiledi.. ona destek olmak‚ sevgimi göstermek için´ cevabını verdi..
  ve sonra şöyle dedi;
  ´bu hayalim gerçekleştikten sonra tribünde alex´in ayakları ile oturacağım. o sahada goller atacak‚ ben de tribünde onun ayaklarının üstüne basarak havaya sıçrayıp alkışlayacağım..´
  şimdi‚ alex´in ayak kalıplarının alınacağı günü dört gözle bekliyor..
  fenerbahçe başkanının ´asla yalnız yürümeyeceksin bu yolda´ sözüne karşılık murat‚ ´hep beraber yürüyeceğiz biz bu yollarda´ diyor..

  alex: onur duyarim
  konu alex´e açıldı.. fenerbahçe kaptanı‚ murat´ın öyküsünü duyunca‚ vereceği ayak kalıbı için ´onur duyacağını´ belirterek ´ne gerekiyorsa yaparım´ sözünü verdi.
  murat´a tercümanı samet güzel ile ´geçmiş olsun´ mesajını ileten ve her şeyi yapmayı hazır olduğunu belirten alex; ´olayı duyunca çok şaşırdım. beni sevmesi‚ benim ayak kalıbım ile yürümek arzusu mutlu etti. doktorlarla en kısa zamanda bir araya gelerek gerekli işlemi yapacağız..´ dedi.
  düşünebiliyor musunuz‚ belki de dünyada ilk kez bir genç kesilen ayaklarını‚ çok sevdiği bir futbolcu ölçüsüne göre yapacak. bu işlem hem türkiye´de hem de dünyada tarihe gececek.. ve alex´in iki değil‚ dört ayağı olacak.. ikisi kendisinden ikisi de murat´ta.. bakalım murat‚ alex´in ayaklarını aldıktan sonra topa alex gibi vurabilecek mi! ama o top oynamayı değil‚ alex´le futbolcularla tanışmayı‚ konuşmayı‚ onlarla koşmayı‚ kros yapmayı çok istiyor..

  en büyük arzum kaptanla koşmak
  fenerbahçe sevgisini yüreğinde taşıyor.. yaşam tarzı olmuş.. maraton üst a blokta kombine kartı var.. tribünde fenerbahçe gol atınca kendinden geçiyor.. geçenlerde sevinirken ayağındaki protezlere zarar vermiş..
  evinde‚ silikon ile yeni ayakları yapıldığı günden sonra yapacağı idmanların programlarını hazırlıyor..
  ve en büyük arzusu‚ ´ayaklarına katılacak alex´in ayakları ile‚ alex ile beraber koşmak..´
  murat‚ ´sekiz senedir bugünü bekliyorum.. şu anda yürüyorum ama çabuk yoruluyorum. bu operasyon yapıldıktan sonra benim de herkes gibi normal ayağım olacak.. rahat hareket edeceğim.. istediğim kadar yürüyeceğim.. koşacağım ve denize gireceğim.. sekiz yıldır yapamadıklarımı yapmayı düşünmek bile güzel. ve operasyondan sonra doktorların tamam‚ koşabilirsin dedikleri anda‚ alex ile beraber koşmayı çok istiyorum´ dedi.

  mini yorum
  bu aşk futbolcularda olsa
  murat´ı dinlerken‚ ´bir kulüp sevgisi‚ forma aşkı‚ futbolcu hayranlığı bu kadar üst düzeyde olur mu?´ diye düşündüm.. eşi‚ ailesi‚ yakınları var‚ kimseye sormadan ´ben alex´in ayaklarını yaptıracağım´ kararını veriyor.
  yüreğinin derinliklerinde taşıdığı sevgi ile fenerbahçe´yi anlatırken insanı başka dünyalara götürüyor..
  ben hayatımda murat kadar kulübünü seven‚ kendisini kulübüne ve beden engellilere adayan bir ikinci kişi görmedim.
  hep söylenir.. fenerbahçe´nin yetiştirdiği‚ içinden çıkardığı öz çocukları olsa‚ onların forma aşkı sahada başka olur..´
  işte murat öyle birisi..
  sanki 50 yıl önce o güzellikleri yaşamış‚ kulüp sevgisinden‚ forma aşkından başka bir şey düşünmeyen cihatlara‚ lefterlere‚ zeki riza sporellere o kadar benziyor ki..
  helal olsun sana murat..
  işte o mektup
  fenerbahçe´nin büyüklüğü başka bir büyüklüktür anlatilmaz...
  sevgili aziz başkanım...
  benim adım murat dura.
  fenerbahçeli bir bedensel engelliyim. her iki ayağım da 2001 yılında askerlik görevimi yaparken (28 yaşında) bir kaza sonucu bilateral chopart (ayaklarımın sadece topuk kısımları mevcut) seviyesinde kaybettim. beş yıldır engelime rağmen fenerbahçemizin trübünlerindeki yerimi almaktayım.
  bir fenerbahçeli‚ engelli olarak her zaman her yerde üzerime düşecek her türlü göreve ve sorumluluğa hazırım.
  projemiz yeni yapılacak silikon protezlerimin dış kalıplarının bire bir olarak alex´in ayaklarından kopyalanması ve bu anlamda fenerbahçelilik örneğinin‚ bir fenerbahçe emektarının onurlandırılmasıdır.
  sayın başkanım‚ bu proje engelimin bana verdiği bir şanstır. bu protezlerin ödenmesi tarafımca ayarlanmış‚ ön ödeme yapılmıştır. dünyada fenerbahçe taraftarının kulübüne duyduğu o büyük hisleri anlatmak‚ ifade etmek için iyi bir örnek olacağına büyük bir inanç taşıyor ve bu yolda uzun süredir fenerbahçe sevdalıları sabrediyor ve çalışıyoruz.
  arzum‚ en kısa sürede bu güzel organizasyonu sizin desteğiniz ve izniniz ile gerçekleştirmek ve ´bir kez daha´ ´fenerbahçe büyüklüğü bir başka büyüklüktür anlatılmaz´ dedirtmektir.

  saygılarımla..
 • kızı olursa adını "epi" koyması gereken kimse.
 • zaytung sinema sayfasını yazan kişi.
 • zaytung' un bilinen mizahi yaklaşımıyla ele aldığı haftanın gişe filmleri kritiklerini de içeren, ve bendenizin en keyif aldığım bölümü olan zaytung sinema, murat dural tarafından hazırlanmaktaymış. tesadüfen öğrendim...

  zaytung'u facebook dan da takip eden bir yazarım. buna çok dikkat etmemiştim, önceki güne dek.
  fakat o gün okuduğum carol ve kötü kedi şerafettin 'i de içeren haftanın filmleri yorumlarının üstüne, kendisinin facebook 'da benim de üye olduğum sinema ile ilgili bir sayfaya da üye olduğunu hatırlayınca merhaba demek istedim.
  kabul etmiştir, sağolsun varolsun.

  ayrıca dural blog'daki okunası sinema yazılarından da yine bu tesadüfi merhabalaşma sayesinde haberdar oldum.
  ve paragraflarına onat kutlar' ı da dahil etmiş olan yazısını da okudum.

  copy-paste, yapmacık, yalan samimiyetten nefret ederim.
  zaten hemen belli eder kendini, düşer akar gider.

  diyeceğim o ki, kendisi hayata ister zaytung' dan baksın ve okuduğum en komik bu kritiklerle benim de günüm güzelleşsin, ister daha ciddi olsun.

  ama bu samimiyeti hiç bırakmasın. murat dural hep yazsın...

  (bkz: zaytung sinema)
  (bkz: zaytung)
 • fabisad üyesi.
 • kibrit ev adlı ilk öykü kitabını çıkaran yazar...

  röportajı
 • iki ayrı murat dural vardır, biri murat dural, diğeri ise murat s. dural... murat dural zaytung, yeni film, cumhuriyet pazar gibi mecralara mizah yazıları, denemeler, sinema eleştirileri yazarken murat s. dural fantastik edebiyatla ilgilidir; yabani dergi, rotka, vagon gibi mecralarda yazıları yayımlanmış, 2014'te fabisad üyesi olmuş, 2016'da da kibrit ev kitabını çıkarmıştır. murat s. dural'ın kibrit ev kitabındaki kabus kapan, kibrit ev, garip meyveler, şikemperver öyküleri de oldukça güzeldir.
 • yazar olan murat dural lefter küçükandonyanis'in hayat hikayesini kitaplaştırdı. gerekli kitaplar'dan çıkıyor:
  https://twitter.com/…lar/status/1083963200721297410