şükela:  tümü | bugün
 • ankara'yı ve ankaralıları bilmem ama murat karayalçın deyince aklıma hep uğur dündar (ya da başka araştırmacı gazeteci de olabilir)'ın hakkında çıkardığı yolsuzluk haberleri geliyor.

  o zamanlar küçüğüm ama özel tv'ler yeni açılmış ne çıksa seyrediyoruz ve bu tür skandallar da ilk kez medyada yer alıyor (bkz: iski skandalı) (bkz: halil bezmen). o yüzden de aklıma yer etmiş demek. 20 metrekarelik bir alana 1000 küsür metre boru mu döşenmiş neymiş öyle aklımda kaldı yapılan olay.

  neticede ankara için bence iyi bir aday değil. sırf melih gökçek'e inat oy verilerek bile başkan olamaz bence. (bkz: o lekeler silinmez)
 • 2009 yerel seçimlerinde ankara büyükşehir belediye başkanlığını kazanıp kazanamayacağını, 1999 seçimleriyle karşılaştırarak tahmin etmek yanıltabilir.

  1999 seçim sonuçlarını görelim:

  melih gökçek (fazilet partisi) : 541.515
  murat karayalçın (cumhuriyet halk partisi) : 512.083
  doğan taşdelen (demokratik sol parti) : 169.490

  “1999 seçimlerinde chp+dsp = 681.573 ediyor, melih gökçek’ten kat kat fazla, bu (2009) seçimlerde karayalçın kazanır.” düşüncesi yanılgı olabilir

  çünkü şubat 1999’da abdullah öcalan yakalandığında hükümetin başında demokratik sol parti vardı (bülent ecevit). 2 ay sonra, 18 nisanda seçimler yapıldı.

  abdullah öcalan’ın yakalanması, hayatında asla dsp’ye oy vermeyecek kişilere bile dsp’ye oy verdirtti. o zamanlar koyu mhpli olan bir arkadaşımın ailesi, bu sebepten dsp’ye oy vermişti.

  (ayrıca aynı zamanda, vatan millet sakarya edebiyatıyla oy toplamaya çalışan mhp’ye oy vermeyecek kişilere de mhp’ye oy verdirtti.)

  yani dsp’nin o zaman 169.490 oy alması, o kadar seçmeni olması anlamına gelmiyor. bu sayı sizi yanıltmasın.

  1999 seçimlerinde büyük oranda oy alan diğer partiler şöyle:

  mhp: 189.400; anap: 106.540; dyp: 42.128

  toplam: 338068
  ----------------------------------------------------------

  gelelim 2004 seçimlerine:

  melih gökçek (akp): 899.412
  murat karayalçın (shp): 341.149
  yılmaz ateş (chp): 206.603

  chp+dsp= 547752 kişi ediyor.

  gördüğünüz gibi, 1999’daki toplamdan 133821 kişi daha az.

  1999’da büyük oranda oy alan partilere bakın:

  mhp: 64.767; anap: 5.986; dyp: 33.351

  toplam: 104104

  1999’daki (338068) ile arasındaki fark: 233964.
  bu rakamın büyük çoğunluğu akp’ye kaymış durumda.
  2009’da chp+dsp+shp oyları bir olsa bile, karşı tarafta anap+dyp+mhp+akp birleşiminden oy alabilecek bir aday var.
  bu durumda, ya anap, mhp, dyp gibi partiler güçlü adaylar çıkarıp, akp’ye gidecek oyları bölmesi ya da karayalçın’ın, anap, dyp ve mhp seçmeninden oy alabilmesi lazım.

  2009 seçimleri için çok iyi bir tanıtım yapmak ve tüm seçmenlere ulaşmak gerekiyor.
  hatırlarım, 2004 seçimlerine karayalçın çok düşük bir bütçeyle girmişti.
  partililer kızılay’da karayalçın posterlerini ellerinde taşıyarak reklam yapmaya çalışıyordu.
  şehrin ara sokaklarında, insanlar kendi arabalarından dışarı sarkarak “murat karayalçın” posterleri taşıyordu. çok kötü bir durumdu. fakat bu kötü duruma rağmen, o kadar broşür dağıtan, reklam, tanıtım, miting yapan chp’li yılmaz ateş’ten 150.000 civarında daha fazla oy alması dikkate değer bir durumdur. “ölüsü bile yetmektedir.” yani…

  şimdi chp’nin bütçesiyle çok güçlü bir tanıtım yapılarak seçmenlere ulaşılabilir.
  1999 seçimlerinde (seçimden önce) bizim okulun oraya gelmişti. of… kıyamet kopmuştu. ne büyük coşku seliydi…

  dileğim, kazanmasından yönedir. ankara’nın melih gökçek’ten kurtarılması artık farzdır.
  kazanırsa, sadece murat karayalçın değil, ankara da kazanacaktır.
  çocukluğumun ve gençliğimin geçtiği caanım ankaram artık muhtardan kurtulmalı ve hak ettiği düzeye gelmelidir.
 • türkiye de solun artık yıldız yetiştirememesinin neticesi olarak ismi tekrar er meydanı için geçen müzmin aday.

  büyükşehir belediye başkanılığı seçiminde iki defa mağlup olmuş bu pehlivanın yeniden meydana çıkması, diğer partilerin adaylarında sıradışı bir kaza olmazsa, muhtemelen yine mağlubiyetle son bulacak bir peşrevden ibaret olacak.

  yıldız aday sıkıntısı çeken solda, büyükşehir belediye başkanlıkları için yaldızı dökülmeye başlayan eski yıldızlar* * dışında çarpıcı, kendi tabanını dahi heyecena sevk eden bir isme rastlanmıyor. dolayısıyla basında konuşulanlara göre chp, istanbul ve izmir de belki taşımalı sistemle aday transferinde, yahut sağ cenah içinde yetişip tanınmış bir kimseyi* * * ön plana çıkartarak başarı arayacak önümüzdeki yerel seçimlerde.

  (bkz: türkiye de solun artık yıldız yetiştirememesi)
 • melih gökçek'i yenmesi ne yazık ki çok zor ve uzak bir ihtimal olsa da, ideolojik kaygılar (partiye veya karayalçına'a ilişkin; zira hem karayalçın'a oy verip chp'ye vermek istemeyecek, hem de chp'ye vermek isteyip karayalçın'a vermek istemeyecek hatrı sayılır bir kitle var) bir tarafa bırakılarak kayıtsız şartsız desteklenmeli, ankara'nın gökçek'ten kurtulma umuduna (hayali bile güzel !) bir mum yakılmalıdır.
 • önüne yeniden dsp tarafından taş konulma ihtimali olan belediye başkanı adayı. bu olayı daha önce bizzat yaşamış ankara seçmeni umarım bu sefer biraz daha mantıklı biraz daha akıllı davranabiir. yoksa kabus devam edecek.
 • ankaradaki tüm güzel hareketlerin başlangıcı olan eski belediye başkanıdır. metronun temelini atmıştır kaymağını başkası yemiştir. yeniden başkan seçilse de (ki bu sol partlerin birleşmesiyle ancak olaiblir) melih gökçek'in milyarlarca doları bulan borçlarını da üstüne almış olacaktır. hükümet de değişmediği sürece ankara için güzel işler yapması biraz olanaksızdır. çünkü şu anda işin başında olan melih gökçek iktidarın da desteğini alarak burnunun dikine gitmekte ve medyada ahkam kesmektedir. şimdi düşünelim karayalçın belediye başkanı seçildi tabiki isteğimiz budur. devletin başında akp var. diycek ki ödenek verin şunu yapcam. yok... bunu yapcam. olmaz... gene işler sarpa sarcak. iki ucu boklu değnek yani.
 • iktidar ortağı olduğu tansu çiller'le birlikte ülke tarihinde yaşanan rekor sayıdaki yargısız infaz ve gözaltındaki kayıplara imza atan 'demokrat' kişi.
 • gökçek'in ekmeğine yağ sürmekten başka işe yaramayacak bir adaylığın sahibidir.. sanırım danışıklı dövüştür bu.

  yoksa böylesi bariz bir hata nasıl yapılır?
 • ankara büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı için, sol kesimce, adı üzerinde mutabakatın sağlanması neredeyse kesin olan şahıs.
 • ankara'da geçen üniversite öğrenciliği dönemlerimin anakent belediye başkanı.

  hatırlamayanlara hatırlatmak, bilmeyenlere söylemek borçtur ki:
  göreve geldiği 1989 yılı seçimlerinden sonra aşağı yukarı şöyle bir demeç vermiştir "önümüzdeki beş yıl ankara'lı gözle görebileceği herhangi bir hizmet almayacaktır.çünkü biz bu kentin önce yer altını, sonraki beş yılda da yer üstünü inşa edeceğiz."
  -nitekim, öncelikle ankara'nın yağan en küçük yağmurda dahi evlerini su basan demetevler semtinin altyapısını yıllar süren çalışmalarla yenilemiştir (demetevleri hala su basar mı bilmem, ama olmuyorsa bunu gerçekleştiren karayalçın'dır)
  -kış aylarında istanbul ya da eskişehir tarafından gelirken görülen ve bütün ankara'nın üstünü kaplayan o simsiyah battaniyeyi, dilovası'ndan daha beter kükürt-karbon içeren, o genizleri yakan meşhur kesif ankara havasını değiştirmek üzere, şehrin büyük bölümünün doğalgaz altyapısını hızla tamamlamıştır.(küçük bir araştırmayla ankara havasındaki 1988 yılı ile 1993 yılı ağır metal, kükürt vb. değerleri arasındaki farka ulaşılabilir)
  -bir sonraki seçimlerde -yıllarca yaya ve araç trafiğinin kesilmesi ve esnafın iş yapamaması nedeniyle- oy alamama pahasına,kızılayı aşot'a (şimdiki adı aşti, m.gökçek tarafından aşot ermenice bir isimdir gerekçesiyle değiştirilmiştir) bağlayan ankarayın inşaasına başlamıştır.
  -ankaraya eş zamanlı olarak yine bir sonraki seçimlerde -belki de ankara'nın en yoğun dolmuş hatlarına sahip aksında iş yapan dolmuş ve halka otobüsü esnafının işlerinin azalması nedeniyle- yine oy alamama pahasına batıkent,demetevler,yenimahalle,ulus,sıhhiye,kızılay hattı metrosuna başlamıştır.
  -yine aynı dönemde,o yıllar için türkiye'nin en modern şehirlararası otobüs terminalinin inşasına başlamıştır.(aşti)
  -ankara'nın büyük gecekondu stoklarının yer aldığı dikmen vadisini yenilemek üzere "dikmen vadisi ve portakal çiçeği vadisi" projelerini başlatmıştır. (şimdiki adlarını bilmiyorum)
  -ankara'nın sosyoekonomik açıdan iki uç bölgesini (mamak-çankaya) birbirine bağlayacak, aradaki mesafeyi dakikalara indirecek, viyadüklü/köprülü "hayat yolu" (şimdiki adını yine bilmiyorum) projesini başlatmıştır.
  -ankara'nın kuzey/güney aksını bağlayacak olan,çankaya'dan yer altına giren, ulus'da yiba çarşısında yerüstüne çıkarak devam etmesi düşünülen çankaya-keçiören metro hattını projelendirmiştir.(şimdi adı bile anılmayan proje)
  -belediye başkanlığı öncesi dönemde gerçekleştirdiği batıkent projesi ile bağlantılı olarak, kayaş bölgesinde doğukent toplu konutları işini projelendirmiştir.(şimdi adı bile anılmayan proje)
  ne yazık ki büyük bir hata yaparak seçimlere bir yıl kala belediye başkanlığı görevini bırakmış, 1994 yılında seçilen m. gökçek, yukarıda bir bölümünü hatırlayabildiğim tüm projelerin açılışını ya kendisi yapmış ya da askıya almıştır.
  benim canım ankaralı hemşehrilerim de tüm bu işleri m.gökçek'e atfetmişlerdir. tıpkı m.gökçek'in hiçbir çaba göstermeden sadece açılışlarını yaptığı tüm bu projeleri kendisine mal etmesi gibi.