şükela:  tümü | bugün
 • hayallerinin peşinde bir kahraman. internetten öğrendiği mma dövüş sanatını hayatının odak merkezi haline getirmeyi başarmıştır. umarım aradığı sponsor desteğine kavuşur ve daha büyük dövüşlerde de sahne alır. üsküdar cumhuriyet lisesi zamanları sıranın demirine şut atmasından belliydi zaten böyle bişey olacağı. he o zamanlar cılızdı sonra devleşti orası ayrı. *
 • sabah evimin önünde önce pitbull uyla, bir sn sonrasında ise kendisiyle göz göze gelerek dumur olmuşumdur. beşiktaşta oturuyor zahir...şöyle söyliyim, çok yakışıklı, ve fakat nişanlı olduğundan dolayıdır ki allah sahibine havale etsin diyorum...
 • boynu... nasıl desem...
  6 şeritli otoban gibi bi boynu var adamın... lakabı o yüzden pitbull olabilir gibime gelmekte,
  http://imageshack.us/…/29642410150296327276926.jpg/

  normal hali ama... bayıltıcı evet
  https://www.facebook.com/…0242134868&type=1&theater
 • rakibi pes etmesine rağmen bırakmaması kendisinin değil, maç hakeminin suçudur. mma müsabakalarında hemen hemen hiç bir sporcu hakem uyarmadığı sürece müsabakayı bırakmaz, çünkü o kısacık müsabaka için aylarca inanılmaz yoğunlukta ve çok zorlu antrenmanlar yapmıştır. maç iyi izlenirse kazgan'ın rakibinin pes ettiğini burnunun dibinde olmasına rağmen göremeyen hakemin ne kadar hatalı olduğu anlaşılıyor zaten.

  belki rakip kazgan'ın seviyesinde değildi, fakat maçın bu şekilde acı bir son ile bitmesi de kesinlikle kazgan'ın centilmenliğinin sorgulanmasına sebebiyet vermemeli.
 • libadiye caddesinde tükkanı (bkz: murat kazgan fight academy) vardır. fitness, body ve dövüş sporları eğitmenliği yapmaktadır. mekan çok büyük olmamakla birlikte temiz ve güzeldir. şahsen bir aydır gitmekteyim ve sevdim anlıyor musunuz? hoşuma gitti. eheh.

  edit: kendisiyle ilgili de iki kelam edeyim. gayet sempatik, yakışıklı, kaslı, güçlü ve dövmeli bir arkadaş. hocam sen sneijder'ı andırıyon (sima olarak) demiştim. benziyo lan biraz.
 • kafes için, stand up'ının kötü olduğunu düşünüyorum. öten yandan, bjj'de de hala daha siyah kemeri almasına birkaç sene olduğunu varsayarsak, yer oyunları için de yeterlidir demek mümkün değil. zira yetersiz bjjsini kapatabileceği ne üstün bir güreş yeteneği, ne de judo geçmişi var. çok istesem de, kendisinin çok iyi yerlere geleceğini zannetmiyorum. mesela bir ufc dövüşçüsü olamayacak hiçbir zaman. ama mma'e daha genç yaşta başlamış olan kardeşi için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. bence kardeşinin geleceği daha parlak.

  tabii önemli bir şeyin de altını çizmek lazım burda: kendisi de olmasa, mma'in türkiye'de esamesi okunmayacak. yarak kürek maçlara çıkıp dönen birkaç isimsizi saymazsak, mma'i bırakıp kendini bjj'ye veren ertan balaban'la beraber[ki ertan balaban'ın da, tahmin edersiniz ki onlarca maçı yok zaten. toplasan 5-6'dır tecrübesi] sporun ülkemizdeki en önemli temsilcisidir. umarım ben yanılırım da, çok iyi yerlere gelir, hepimizin göğsünü kabartır.
 • taksim'e eyleme gidenler arasındadır.
  https://twitter.com/…nmma/status/340808029006090240
 • türk karışık dövüş sanatları dövüşçüsü/sporcusu. hala müsabık olan az sayıdaki türk dövüşçüden biridir. antrenmanlarına katılma fırsatı bulan biri olarak güler yüzlü, işine saygılı ve yetenekli bir dövüşçü olduğunu söyleyebilirim. libadiye caddesindeki kazgan mma academy bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir hala.

  internette izleyebileceğimiz az sayıda müsabakası mevcut kazgan'ın, ilki kendisinden teknik ve fizik anlamında çok çok daha zayıf biri olan rakibini korkunç bir hakem hatası ile bayıltarak kazandığı karşılaşma, diğeri ise kore'de elde ettiği hızlı ve etkileyici zafer. her iki dövüşte de hem ayakta hem de yerde gerekli donanıma ve deneyime sahip olduğunu hissettiriyordu. dövüşmek bazı dövüşçüler için bir tutku meselesidir, kazgan'ın da aynı tutkuya sahip olduğunu anlamak hiç de zor değil.

  yer oyunlarında yetersiz olduğu konusundaki görüşe ise katılmak mümkün değil, bugün ufc gibi bir organizasyonda bile kahverengi altı kemer düzeyinde bir çok dövüşçü başarılar elde etmiştir ki kazgan bjj kahverengi kuşak sahibi. üstün bir güreş yeteneği veya judo geçmişinin olmadığı kanısına ise neredeyse toplamda 5 dakika süren iki dövüşünden nasıl varılmış anlayamadım. benim çıplak gözle izleme fırsatı bulduğum kazgan ortalamanın üstünde bir "grappler". zaten tekvando ve kick boks konusunda çeşitli kuşak derecelerine ve esaslı bir deneyime sahip.

  sözün kısası; murat kazgan dövüş sanatlarına tutkuyla bağlı bir isim, işin kolayına kaçmıyor, yurtdışındaki önemli kamplarda deneyimini arttırmak için antrenmanlar yapıyor, uluslararası organizasyonlarda dövüşüyor, libadiye caddesi gibi alakasız bir bölgede karışık dövüş sanatları çalışan bir ekip oluşturuyor, üstelik (bkz: kaan kazgan) gibi genç bir yeteneği de türk dövüş sanatları camiasına hediye ediyor. maçlarında başarılı olsun olmasın bence takdiri hak eden bir dövüşçü.

  edit: kazgan'ın (bkz: anatoliy pokrovsky) ile yaptığı son mma müsabakası beraberlik sonucu ile bitmiş. maçın rusya'da yapıldığı ve puanlandığı için adaletsiz bir sonuç çıktığı yönünde söylentiler var; maç videosu ortamlara düşünce net bir şekilde konuşulabilir.

  edit2: kazgan'ın (bkz: anatoliy pokrovsky) ile yaptığı maç videosunu izledim; kazgan bu sefer fizik olarak kendine denk bir rakip ile karşılaşmış, maçta pokrovsky'nin ayakta bariz bir üstünlüğü vardı; yumruk ve tekmelerini kazgan'dan daha etkili bir şekilde kullandığını söyleyebiliriz. ayakta dövüşürken kazgan'ın rakibine göre teknik becerinin yanı sıra kondisyon anlamında da zayıf olduğu dikkatimi çekti, halbuki iyi bir kamp dönemi geçirdiğini sanıyordum.

  gelelim kazgan'ın son dövüşündeki artılarına; bariz bir şekilde yer dövüşünde üstündü; bir kere bile yerde avantajsız bir pozisyonda kalmadı; aksine rakibini her istediği anda yere yatırmayı ve avantajlı bir pozisyonda kalmayı başardı; hatta maçın başında rakibini yere yatırıp çok ciddi yumruklar atmayı başardı. yine maçın başında bir kol kilidi denemesi vardı ki tutsaydı pokrovsky çok zor durumda kalabilirdi.

  sonuç olarak kazgan hak ettiği bir beraberlik aldı; ayakta dövüşte geride kaldığı rakibine yer dövüşündeki becerisiyle cevap verdi; fakat daha teknik rakipler karşısında kondisyon ve ayakta dövüş eksiklikleri ciddi sıkıntılar yaratabilir.

  bence her şeye rağmen kazgan'a türk dövüş sanatları camiası bu maç için kocaman bir teşekkür borçlu, bu seviyede bir maça çıkmak için çok ciddi bir disiplin ve çalışma gerekiyor.