1. hiç gecikmeden riyakar sıfatını takabileceğiniz ama yüzyüze görüştüğünüzde, söylediğinize nedâmet getireceğiniz bir yazar.
 2. murat menteş, okumacı, tartışmacı, kavgacı, yani kışkırtıcı bir yazar arkadaşım. onunla çekişirken çiçek açarsınız. yazarlık macerasını ben de merakla izliyorum. peşinen söyleyeyim, fiktif, tümden hayal ürünü metinler sevmem, fakat murat menteş’in birbiri peşi sıra kurduğu cümlelerin gücü, benim kendimce şikayetimi kuruntuya dönüştürdü. ben, murat’ın yaşındayken kelimelerle kasap gibi boğuşuyordum; murat aksine, kelimeleri kırbaçlayıp cümleler içinde düzene sokuyor ve bunu pek mahirce başarıyor. bu yüzden dublörün dilemması çok canlı, renkli, inceden felsefi çığlıklarla bezeli bir kitap ve hızla yaklaşan bir yazarı işaretliyor... böyledir, edebiyat kavgayla başlar huzurla sona erer derler; gerçi ben görmedim, hayırlısı murat için olsun!..
  nihat genç
 3. murat menteş* , ' gece ana ' filminin bir sahnesinde yorgun yüzüyle arz-ı endam eden vonnegut' un yanıbaşında duran bir adam aslında.. ama kadraja girmemiştir, sonra oturup vonnegut' la ikili bir bilinç akışında coşmuşlar, dünyayı humorun kevgirinden geçirmişlerdir..
 4. evinin bir köşesinde milyonlarca gazete küpürüyle birlikte yaşayan afili filinta. kelime oyunları bahsinde "nimetle oyun oynanmaz" diyerek, kelimelere yeni bir rütbe kazandıran, gerçek hayat'ın eli kolu, cengaver ruhlu fenomen kişisi. pekiştirme sıfatlarıyla japon kale oynayan yıldız santrafor. okumuş, yazmış, yumruk atmış, şapkadan tavşan çıkarmış sübhanallah maaşallah kişisi.

  yayınlanmış kitaplarıyla gönüllerimizi eritmiştir. yüreğimiz dağlanmış*, ateşimiz harlanmıştır*.

  hiç üşenmeden:
  (bkz: kaosa mütevazi bir katkı)
  (bkz: aynalı barikatlar)
  (bkz: dublörün dilemması)