• times dergisine konu olmuş ve dahi çocuk ünvanını kazanmış, bill gates'in hayranlık duyduğu dünyanın en genç sistem mühendislerinden biri. microsoft'un dünyada yaptığı 5 sınavdan 5ini de başarıyla geçen 106 kişiden biri hem de tek çocuk olanı. türkiye'nin çeşitli illerinde microsoft kurslarında hocalık yapıyor.

  ailesi uzun dönem avustralya'da yaşamış. hatta babası ismail muratoğlu da sistem mühendisi.
 • sözcü gazetesinde akp iktidarının ekonomi politikalarına tamamen eleştirel yaklaşan köşe yazıları yazan kişi.

  yıllar sonrasında gelen ekleme: tüm yazılarına hakim eleştirel yaklaşımına saygı duyulmalı. muhalif sonuçta. köşe yazarları arasında örnek alınacak bir mütevazi kişiliği var. not etmek istedim.
 • 7 mayıs 2014 tarihli köşe yazısında "ımf’ye borç bittiyse neden hâlâ türkiye’ye gelip denetleme yapıyor? nedeni basit, imf bizim kefilimiz. eğer imf bize kefalet vermezse yurtdışından rahatça borç bulamayız." demiş.

  imf madde 4 gözden geçirmeleri, fon'dan kaynak kullanan ve kullanmayan tüm üyeler için belirli aralıklarla yapılır. kaynak kullanmayanlarla her yıl, kullananlarla 2 yılda bir yapılır. madde ıv denilmesinin sebebi, imf ana sözleşmesi'nin 4. maddesi'nden yetki alındığı içindir.

  abd, ingiltere, çin, almanya ve japonya gibi önde gelen, imf'de büyük sermayeye sahip ülkelerle de bu görüşmeler yıllık bazda gerçekleştirilir. onların da mı kefalete ihtiyacı var?

  yukarıda örneklediğim ülkelerin madde ıv raporları:
  almanya: http://www.imf.org/…al/pubs/ft/scr/2013/cr13255.pdf
  abd: http://www.imf.org/…al/pubs/ft/scr/2013/cr13236.pdf
  japonya: http://www.imf.org/…al/pubs/ft/scr/2013/cr13253.pdf
  ingiltere: http://www.imf.org/…al/pubs/ft/scr/2013/cr13210.pdf
  çin: http://www.imf.org/…al/pubs/ft/scr/2013/cr13211.pdf

  lütfen biraz dikkatli muhalefet!

  ekleme: doğrunun hakkını veren "hakkaniyetli" bir yazarmış. hakkındaki kanaatim değişti gerçekten.
 • sözcü gazetesi yazarı.

  buradaki ilk entry ne olduğunu söylüyor zaten. zeki bir adam.

  (bkz: kemal baytaş) kaybedildi ama yeri murat ile doluyor.
 • bazı yazıları ekşisözlük entry'lerinin harmanlanmış versiyonu olan köşe yazar.ı belki burada da yazardır bilemedim.
  örnek

  özetlediği başlık:
  (bkz: 10 temmuz 2017 istanbul valiliği açıklaması)
 • yazilari super geyiktir, bazen inceden dalga gecerken bazen de bildigin kafa goz dalmaktadir. sozcu gazetesinin cizgisiyle de uyumlu olarak "olduk, bittik, mahvolduk, yakinda kesin batacagiz" modunda yazsa da yazilari cok keyif verir. sozcu'nun diger kose yazarlariyla olan jenarasyon farki esprili uslubundan kendini belli eder.
 • okuduğum ve "evet bu" dediğim tek ekonomi yazarı.
 • bugun yazdigi arda turan yazisi oldukca yerindir. arda ile ilgili icimden gecenleri yazarken, maliyetini nasil millete kitleneceginden bahsetmis.

  yazi
 • bu adam burada yazar mıdır değil midir bilemem ama bildiğim birşey varsa popüler başlıklardaki entryleri aynen alıp yazısında kullanıyor. biz onun yazdığı birşeyi kaynak göstermeden burada kullansak feryat eder ama kendisi hiç sıkılmadan bu işi yapıyor.

  kaç zamandır farkediyordum, okuduğum başlıklarda çok favori alan girdilerin yazısında olduğunu ama zahmet edip de hangi başlıktan neyden “esinlendiğini” aramıyordum.

  3 şubat 2018 tarihindeki “o son birayı içmeyecektin” başlıklı yazısında aynen şunları yazmış:

  “millet evinde yemek yiyor, restoranların cirosu düşüyor. evde uyuyanlar var oteller boş kalıyor. vergi kaybı oluşuyor! zaten iktidar vergi koymak için yer arıyor.”

  bu da benim 1 şubat 2018 tarihinde “ evde bira yapımına vergi getirilmeli” başlığına yazmış olduğum entry:

  “evde uyuyandan da vergi alınsın bence. çünkü evde uyuduğumuzda otellere para kaybettiriyoruz, turizmi de baltalıyoruz. ne fenaymışız biz.”

  bu kadar tesadüf sanki fazla. o zaman yazayım bu gazla. murat muratoğlu sever düzyazıda kullanmayı kafiye, seni takip edelim diye olacağız hafiye. başkasının yazısından bu kadar esinlenmek ayıp, gazetecilikte ilkeler galiba kayıp. bak muratoğlu muhtemelen kendinle ilgili entryleri de okursun, o zaman belki biraz düşünecek şeyler bulursun. copy paste yapmak kolay, kendi fikrini kullanıp yazsan olacak olay. daha az esinlenmeni tavsiye ederim, gözlerinden öperim.
 • bugünkü “ben ikna oldum” yazısı dün ekşi sözlük gündeminde beğenilen entrylerin copy paste’i. hadi diyelim ki birini sen yazdın diğerlerini kendi adın altında kopyalamak buradaki yazara saygısızlık değil midir? yasal sorumluluğu saymıyorum bile o yazının içinde entry sahiplerine ulaşıp tek tek sormayı düşünüyorum çünkü bu sözlük izinsiz yazı kullanılıyor diye sözlük yönetimine karşı silik yeme pahasına binlerce entry silen yazarlar kaybetti.
hesabın var mı? giriş yap