şükela:  tümü | bugün
 • birikim dergisi yazarı

  1962 istanbul doğumlu. 1985'te istanbul tıp fakültesi'nden mezun olup bir süre hekimlik yaptı. bu sürede boğaziçi üniversitesi'nde klinik psikoloji yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1992'de aynı alanda doktora yapmak üzere new york'a, new school for social research'e gitti. bu üniversitedeki doktora ve doktora-sonrası çalışmalarını 2000 yılında tamamladı. 2005 yılında türkiye'ye dönene kadar yine new york'ta travma/işkence mağdurlarına psiko-sosyal hizmet veren bir merkezde psikoterapist ve klinik direktör olarak calıştı. halen bilgi üniversitesi psikoloji bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmakta ve aynı bölümdeki klinik psikoloji yüksek lisans programının direktörlüğünü yürütmektedir. psikanaliz, travma, psikoterapi ve bunların politikayla kesişimi temel ilgi alanlarını oluşturmaktadir.

  http://www.muratpaker.com/
 • mp. cokcana seker bir insandir. dinlemeyi, anlatmayi, gormeyi cok iyi bilir.
 • kendisi uzman bir psikoterapist olmasına rağmen pkk'nın "sadece biz ezildik biz haklıyız" yalanının kurbanı olmuş ve ilmini bu yalanın altına seren 78liler vakfı hizmetkarı.
 • 12 eylül '80 döneminde diyarbakır cezaevi'nde işkence görenlerle görüşen psikoterapist murat paker'le radikal'in yaptığı röportaj: http://www.radikal.com.tr/…04.05.2011&categoryid=77
 • mostar dergisi'ne söyleşi vermiş: “toplumsal şiddetin artmasının temelinde kapitalizm var”

  "kapitalizm dizginlenmeden, durdurulmadan, rota değiştirilmeden böyle devam ederse, insan insanın kurdu olacak. yani hakikaten bir çıkış yolu yok. her nesil daha kötü olacak. şimdi her nesil daha da kötüleşiyor. aile, toplumsal dayanışma, bir davaya bağlılık… hepsi kayboluyor. bizim çocuklarımız daha kötü olacak. benim umudum, kısmî bir umut bu, bu kötü gidişat daha fazla insan tarafından görülecek, “farklı bir dünya mümkün” diyecek insanlar. ve iradî olarak bir yerden bu kısır döngüye bir çomak sokulacak. bu çok zor bir şey tabii. çünkü kapitalizm çok güçlü ve her yeri sarmış durumda. buna karşı çok dirençli, bir sürü eksende mücadele edebilen güçlü bir muhalefet oluşturmak, direnmek, o direnmenin içinde bir anlam bulabilmek lazım. ama bizim görebileceğimiz bir şey değil bu. biz ancak ufak tefek katkılarda bulunabiliriz. kısacası güçlü bir eşitlik ve özgürlük mücadelesine, güçlü bir sol harekete ihtiyacımız var. yoksa barbarlık giderek daha fazla egemen olacak."

  http://mostar.com.tr/detay.aspx?yaziid=776&sayi=37
 • 12 haziran 2011 milletvekili genel seçimlerinde emek, demokrasi ve özgürlük bloku adaylarını destekleyen akademisyen, yazar.
 • bilgi üniversitesi travma çalışmaları sertifika programı koordinatörü. radikale verdiği söyleşide şöyle demiş:

  "... resmi ideolojinin insani yanımızı, empati kapasitemizi kısırlaştırıcı işlevi var. bir-iki yıl önce daha iyimserdim. türkiye tarihinin en büyük paradokslarından birini yaşıyoruz. 30 yıl sonra tarihçiler şöyle yazabilir: "ne ilginç dönemmiş ki iktidar partisi akp, o zamana dek hiçbir iktidarın cesaret edemediğini yaparak yıllardır çok şeytanlaştırılmış bir örgütle, pkk'yla müzakere masasına oturdu. ama aynı iktidar inanılmaz beceriksizlik ve basiretsizlikle askeri çözüm takıntısında ısrar etti ve ülkenin çok kanlı bir bölünme sürecine girmesine yol açtı." çözümsüzlük ihtimali artıyor ve üzgünüm bunun sonu kapsamlı bir içsavaş olabilir. türkiye, çekoslovakya da değil; dostça ayrılalım diyemez. acilen bir şey yapılmaz da böyle birkaç yıl sürerse, kürtlerin de, türklerin de önemli kısmı artık birlikte yaşamak istemeyecek."

  http://www.radikal.com.tr/…inar-ogunc&categoryid=97
 • istanbul bilgi üniversitesi psikoloji bölümünde hocadır. tatlı tatlı, sakin sakin söyler söyleyeceklerini. duyarlılığından ve politik duruşundan zerre kadar şüphe etmediğim, dürüst bulduğum insanlardandır. fakat bu travma çalışmaları sertifikasyonu hakkında kimseyi ikna edememiş ve akıllarda soru işareti bırakmıştır. gene de yolu açık olsun, ayağına taş değmesin. zaten memlekette 3-5 tane insan gibi psikolog var. bir diğeri için (bkz: melek göregenli).
 • saplanmış oldukları birtakım kavramlar ortadan kalksa ne ile yaşayacaklarını merak ettiğim kişilerden biridir.

  "resmi ideoloji... militarizm.. resmi ideoloji.. cumhuriyeti kuranlar.. standartizasyon.. milli değerler.. askeri vesayet.. darbe... girişimi.. darbe girişimi.. muhalefet.."

  bunları sabahtan akşama kadar loop ederek ilim, bilim yapanlar silsilesinden.

  bilgi ünivesitesi travma çalışmaları sertifika programı koordinatörü imiş.
  kendisi gibi birçok insanın bende yarattığı travmaya karşılık sertifika programına katılmak istediğim kişi aynı zamanda.
 • uzun zamandir cnn turk'e cikmis dogru duzgun laf edebilen nadir insanlardan. katildigi programin moderatoru sirin payzin haliyle kendisinin karsisinda soylediklerini duydukca afalladi, yazik anlamiyor da ama murat paker de sabirli br insan, sakin sakin anlatiyor.