• yaklaşık 6 ay önce eylül ekim ayı gibi , bir hanımefendi ile söyleşisinde konut fiyatlarının düşeceğini düşündüğünü söylemişti, fiyatlar ikiye katlandı.
  • malum türkiye menkul kıymetler piyasası biraz çöplük gibi, her köşeden bir hüstad fırlıyor. kendisi böyle bir ortamda efendi kişiliği ile yıldız gibi parlıyor gerçekten.
    diğerleri için;
    (bkz: tuncay turşucu)
    (bkz: haydar acun)
    (bkz: yunus şahin)
    (bkz: mehmet gerz)
    (bkz: atilla köksal)
    (bkz: okan alpay)
    (bkz: bülent topbaş)
    (bkz: ümit kumcuoğlu)
  • kendisinden "ekonominin kahini" olarak bahseden, medyatik ama atananamış birisidir.

http://www.speakeragency.com.tr/murat-sagman
  • "borsada oynanmaz" adlı kitabını yaklaşık 2 günde okuyup bitirdiğim uzman.

nasıl ifade etmek gerekir bilemiyorum ancak şöyle başlayayım;

kitapta çoook sayıda dilbilgisi ve imla hatası mevcut. bazı cümleler ise günlük konuşma diliyle kaleme alınmış olduğundan, metinleri bir akış içerisinde takip etmek zor. komplike işlemlerle ilgili konuları, bu 101 seviyesindeki kitaba göre fazlaca karışık anlattığını düşünüyorum. örneğin açığa satış ve opsiyon kısmı asla kafamda oturmadı. kaldıraçlı işlemlerde 1:10'da nasıl kaybettiğimizi anlamadım.

misal çapraz yatırım diye bir başlık açmış, daha tanımını yapmadan bir örnek vermiş. (çapraz yatırım olabilmesi için banka hissesine ek bir tane de teknoloji firması olmalıdır demiş ) sonra da bu örneklemeye varlık çeşitlemesi demeye karar vermiş. ilk okuduğumda çapraz yatırım olması için illa banka hissesi de olmalı gibi anladım. sonra tekrar başa dönüp okudum ve tekrar okudum. hala da doğru anladım mı emin değilim.

borsanın 7 altın kuralına bir madde eklemiş. "zarara girildiği anda piyasadan çıkın, zarardayken daha fazla miktarı piyasaya sokmayın." ben bu altın kuralı sürekli dalgalanan ve kitap boyunca sürekli uzun vadeli bakmam gerektiği altı çizilen borsaya nasıl uygulayacağım? hemen altında ise nasıl stop-loss yapmam gerektiğini anlatıyor. e hani zarara uğradığım "anda" çıkacaktım?

gibi.

velhasıl, kitabı boyunca kitaba da adını veren borsada oynanmaz konusunu defalarca gerekçelendirerek güzel açıklamış. amerika hisse senedi piyasasındaki uzun vadeli yatırım mantığı ile tr piyasası arasındaki farkı kabaca ortaya koyabilmiş. piyasanın bir çocuk bahçesi ya da kısa vadeli al-sat vur-kaç yeri olmadığını ve böyle bakılmasının da hata olduğunu genel hatlarıyla yer vermiş. finansal okur-yazarlık 101 seviyesi için yeterli bilgi paketine sahip ancak yukarıda bahsettiğim gerekçeler doğrultusunda ileriki baskılarının düzeltilmesi gerekli olduğunu düşünmekteyim.
  • web sitesinden alıntıdır;

1972 paris doğumlu olan murat sağman, 1992 yılında ıstanbul galatasaray lisesinden mezun olduktan sonra fransa?da sorbonne üniversitesinde ekonomi ve finans bölümlerini derece ile bitirmiştir. daha sonra sorbonne üniversitesi?nde yine derece ile sonuçlanan banka ve finans üzerine master eğitimi yapmıştır. 1997 yılında paris credit lyonnais hazine bölümü ve paris borsası?nda kısa deneyimler kazandıktan sonra 1998 yılında türkiye?de alfa menkul değerler hazine bölümü?nde çalışmaya başlamıştır. sağman, 2000 yılında abd?de nasdaq borsasında broadway trading firmasında hisse senetleri piyasasında trader olarak görev yapmıştır. 2002 yılında paris refco da abd piyasaları başkanlığı yaptıktan sonra 2004?te akbank private banking?e yurdışı piyasaları ve hisse senetleri piyasasından sorumlu yatırım yöneticisi olarak katılmıştır. 1 aralık 2005 den beri finansbank özel bankacılık müdürü olarak görev yapmaktadır. sağman, 2006 yılında lm ınvestment management sponsorluğunda dubai?de gerçekleşen ve 100 bankacının katıldığı özel bankacılık konferansı?nda ödül almıştır. ayrıca sağman, 2008 yılında avrupa özel bankacılık konferansı?nda türkiye?den o güne kadar çağırılan ilk konuşmacı olmuştur. yılda bir yapılan bu konferansın moderatörlüğünü ve oturum başkanlığını da yapmıştır. sağman, sorbonne üniversitesi ekonomi derneği?nin kurucu üyesi olup, 1997 yılında üniversitenin yıllık başkanı olmuştur. galatasaray kulübü kongresi ve galatasaray derneği üyesi olup galatasaray derneği?nin finans komisyonunun eş başkanı dır. fransızca, ıngilizce, almanca ve ıtalyanca bilen sağman, galatasaray üniversitesi?nde öğretim görevlisidir ve finans piyasaları konusunda ders vermektedir. hobi anlamında sağman; 1993 yılında masa tenisinde sorbonne üniversitesi?ne takım kaptanı olarak ilk defa paris birinciliğini kazandırmıştır. 2007 yılında şirketlerarası tenis turnuvası?nda türkiye birinciliğini elde eden sağman, aynı yıl ispanya?da türkiye adına katıldığı turnuvada dünya dördüncüsü olmuştur. ekonomist?de piyasalarla ilgili yazılar yazan sağman, ağırlıklı cnbc-e , bloomberg ht, cnn türk ve haber türk olmak üzere televizyon kanallarında ekonomi ve piyasalarla ilgili yorumlar vermektedir.
  • kendisini yorumlarını beğeniyle takip ettiğim sanırım eşi vakıfbankta orta düzey yönetici olan beyfendi ekonomist.

an itibariyle hülya hökenek'in haber türk'te enine boyuna programında çer çöp kişilerle programa katılmasına anlam veremediğim kişidir aynı zamanda.

yahu tamam kitap çıkardın belki ekranda görünürlülüğün artması lazım ama şu çer çöpün boş boş konuşmalarını çekmeye değer mi...
  • bloomberg ht'de bu akşam yayınlanan küresel piyasalar programında kur, faiz artışı ve borsa ile ilgili güzel ve aykırı fikirler sunmuş kişidir.
  • takip etmesini en sevdiğim, sağı solu oynamayan güler yüzlü ekonomist.

ayrıca öngörüleriyle yıllarının ekonomi hüstadı geçinenlerinin eline çok rahat verir.
  • paris doğumludur.
  • televizyon'da gördüğüm en aklı başında ve faydalı ekonomist. kendisini takip edeceğim.
hesabın var mı? giriş yap