şükela:  tümü | bugün
 • mogollar'in kurucu elemanlarindan biri, klavyecisi. 67-68'de grubun kurulusundan sonra 72'ye kadar beraber calismislar, sonra murat ses gruptan ayrilip bir sure kurtalan ekspres'le calismis, kendi grubu agri dagi efsanesi'ni kurmus, en sonra da avusturya'ya gidip orada kendini elektronik muzige vermis.
  automaton, binfen ve culduz adindan uc albumden olusan bir uclemesi var.
 • mogollar'in moog, hammond canavari, grubun en deneysel islerinde en onemli payi olan muzisyen. edip akbayram ve baris manco ile calismisligi da vardir, 70'lerde. duzenlemesine katkida bulundugu her sarkiyi inanilmaz yerlere cekmis, acayip adam.. (bkz: kaslarin karasina) (bkz: iste hendek iste deve) (bkz: garip)
  90'larda cumhuriyet gazetesinde muzik yazilari yayinlanmaktaydi..ayrica (bkz: agri dagi efsanesi)
 • barış manço'nun işte hendek işte deve'sinin alternatif versiyonunda hammond org'a distortion takarak tutturduğu tonla kendisine üstad dedirten müzisyen.
 • automaton adli album kapagindaki imla hatalariyla "oha" dedirtmis kisi... soyle ki, "automaton: slave with ewer device", bazi yerlerde "slave with ever dance" diye geciyor... digerleri saymakla bitmez. kardesim, ayda yilda bir album yapiyosun, bi kontrol et be guzelim...
 • 4. stüdyo albümü "autamaton 2" albümüde avusturyada çıktı.yakında türkiyede de çıkacak.
 • moğollar grubunda müzik bilgisi ne olursa olsun hiç bir klavyeci murat ses'in yerini dolduramaz.onun soundu özel bir sound'tur.
 • moğollar grubunun eski albumlerinde varolmuş, improvizelerinde pentatonic harici bişey çalamayan şahıs. bir grup yapıp solo albümlerini canlı çalmaya paçası tutmayan, etrafta gförünmeyerek "efsane" zannını ayakta tutmaya çalışan, tekrar biraraya gelmek istediğinde moğollar'a " ben türkiye'ye geldiğimde 5 yıldızlı otellerde kalırım" gibi saçma sapan şartlar koşarak kader arkadaşlarına organizatör muamelesi yaptığını öğrendiğimiz, hammond orga distortion taktığı için üstad olduğu zannedilen (hammond orgların üzerinde zaten drive vardır, bu düğmeyi saat yönünde çevirmek yeterlidir), sözde soundunu dönemin acemi ama sıcak kayıt teknolojisi ve hammond orgun kendisine borçlu olan, automaton gibi zavallı bir taverna çeşidi albume sahip şahsiyet. insan o zamanlar biraz keith emerson falan dinler baari...
 • murat ses 70'li yıllarda türkiye'nin en iyi progressive pop-rock klavyecilerindendir.moğollar'la birlikte yaptığı çalışmalardan sonra üç solo 45'lik çıkarmıştır.1976'da çıkardığı en son 45'liği olan " dağ çiçekleri / fasülye dişli adam" enstrümental tam progressive bir çalışmadır.şu anda ise içinde doğu motifleri,asya müziği,new age ve world müziği barındıran elektronik müzikle uğraşmaktadır.autamaton'dan sonra biri geçen sene olmak üzere 3 albüm daha çıkarmıştır.

  amerika'da türkler haricinde de epey bir dinleyici kitlesi vardır.autamaton albümü new mexico'da radyo istasyonlarından birinde yılın albümü seçilmiştir.binfen albümü ise 1995'te cleveland ohio'da wujc radyosunun aylık listesinde tangerine dream,kraftwerk gibi grupların arasında yedinci sıraya kadar yükselmiştir.

  ne murat ses'siz moğollar grubunun kadroları ne de moğolların yeni klavyecisi serhat ersöz bugüne kadar böyle bir başarı elde edememiştir,şimdiki yaptıkları müziklerle de murat ses'in yanından bile geçemezler zaten.

  murat ses official web sitesi - http://www.muratses.com/

  murat ses'in tüm çalışmalarını içeren diskografisi - http://www.diskotek.arkaplan.com.tr/…552e22e01c8374

  murat ses hakkında merak edilen sorular ve cevapları - http://www.kolikler.com/liste/soru/271/murat-ses
 • hammond org hakkında kimsenin bilmediği engin(!) bilgilere sahip olduğunu öğrendiğimiz bazı müzik eleştirmenleri tarafından bok atmaya çalışılan bir anadolu pop duayeni. murat ses'in dönemin anadolu pop düzenlemelerindeki yadsınamaz etkisi çaldığı gruplara iştirak etmeden önceki düzenleme anlayışıyla katılımı ve sonrasındaki düzenleme anlayışı irdelenerek de oldukça açık bir şekilde görülebilir. bu konuda verilebilecek en iyi referanslardan birisi murat ses'in ilk defa katıldığı edip akbayram ve dostlar 45'liği garip/kaşların karasına'da hammond org'un dostlar'ın müziğinde daha önce hiç olamadığı kadar zirvede bir sentez ve düzenleme anlayışıyla var olmuş olmasıdır. hammond org'a distortion takarak çaldığı işte hendek işte deve 'de anlatılmak istenen mesele ise hammond org'un orjinal tonunun söz konusu parçanın daha çok bilinen ve popüler olmuş olan versiyonuna kıyasla alternatif underground bir anlayışla değiştirilmiş olmasıdır ve de bu ton işte hendek işte deve'nin orjinalinde çalınmış melodiye oldukça saldırgan ve rock bir hava vermektedir. murat ses'in sadece pentatonik çaldığını iddia eden bir kulak için ise söylenecek pek de bir şey yoktur.
 • anadolu pop'un babasi, mogollar'in kurucusu murat ses, fransa'da ödülenen albümün tamamina yakin beste, düzenleme ve geri kalan kismina da kollektif beste vererek, adini türk müzik tarihine taa 60-70li yillarda yazdirmis bir kisidir. "agri dagi efsanesi"nin bestecisidir. mogollar parcanin üstüne taa o zamanlar yatmaya kalktiklarindan (tekrar birlesince de yapmislar ama mesam ilgilenmis artik), eski hey dergilerinden birinde, sacem kayitlari basilmis, albümdeki parcalarin basta agri dagi efsanesi olmak üzere agirlikli olarak murat ses üzerine kayitli oldugu belgelenmis.
  yurtdisinda dört solo albüm cikartmis ve sanatiyla uluslararasi bir kariyeri arttirarak sürdürmüstür.
  yurdumuz plâkcilarina bi sey demeyeyim de... bende efsanevi, kült albüm automaton'un orijinali var. bizim unkapani taifesi, kopya cekerken bile sinifta kalmis. imla hatalariyla gercekten "oha" dedirtmisler, muhtemelen murat ses'e de. jon lord'a verdigi linkler icin tesekkürler. en son albümün de new york'ta yayimlandigi haberini vermis oldu böylece.
  ortalarda görünmemesi bile arkadaslardan birine yetmemis, yorumlar yapmis, kulagima su geldi bu geldi diye, ille de buralara bir sey yazma zorundan, yazivermis.
  murat ses zaten efsane kardesim.