şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bisikletliler derneği başkanı. 05.06.2011 çevre günü'nde bisikletle köprü geçişi etkinliği için kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.
    facebook sayfasından yaşamı:
    1976-1992 yıllarında bisiklet sporu yaptım. erdemirspor, boluspor 1981 genç milli takımda görev aldım. aynı yıl gençlerde olmama rağmen a milli takımda görev alarak kürsüye çıktım. etaplarla 120 kez a milli oldum. türkiye şampiyonlukları ve 26 kez uluslararası, 120 kez ulusal yarışmalarda kürsüye çıktım. 1981' de hürriyet gazetesince ilimde yılın sporcusu seçildim, en centilmen sporcu, en genç sporcu gibi farklı ödüller aldım. 1987 de antrenör diploması aldım. milli takım antrenörlüğü yaptım. bisiklet federasyonunda teknik kurulda ve çeşitli komitelerde görev yaptım. 1992 de ereğlide bisiklet sevenler derneğini kurdum. 1999 da istanbulda bisiklet sevenler derneğini oluşumuna öncülük yaptım ve şirketim ile derneğe 4 yıl ana sponsorluk yaptım. 2002 yılından sonra dernek genel sekreterliğine getirildim. 2008 de bisikletliler derneğini kurucuları arasında yer aldım.

http://tr-tr.facebook.com/murat.suyabatmaz
  • bence hatasını itiraf etmesi gereken bisikletliler dernek başkanı.

habere göre şöyle talihsiz bir açıklama yapmış,
    --- spoiler ---

“türkiye’de yüksek bir trafik kazası oranı var. bunu azaltmanın yolu, genel olarak trafik kazalarını azaltmak. bisikletlilere düşen görev, kurallara uymaları dışında görünür olacakları şekilde giyinmeleri. bizim de ‘görünür ol, güvende ol’ diye bir kampanyamız var. bisiklet sürücülerinin gündüz fosforlu sarı yelek, gece de reflektif malzemeli kıyafetler giymesi gerekiyor. bisikletin üzerinde yansıtıcı malzeme olması yasal zorunluluk. bunu yapmayan arkadaşlar, serseri mayın gibi trafiğin içinde dolaşıyor. sorumluluklarımızın farkında olmalıyız. aslında bu trafik canavarlarını biz yaratıyoruz. vatandaşlarımızı gerekli yetkinliğe getirmiyoruz. bisiklet kullanmayan insanlar da empati yapamıyor. şehirlerde güvenli bisiklet kullanımı için gerekli yolların olmaması da ayrı bir sorun.”
    --- spoiler ---

haber
    e güzel kardeşim gaziantep büyükşehir belediyesi’nde bisiklet eğitmenliği yapan milli bisikletçi uğur koyuncu, antrenman sırasında bir aracın çarpmasıyla öldü.

denizli çivril’de yolun karşısına geçmeye çalışan bisiklet sürücüsü mehmet aslan, otomobilin çarpması sonucu yaşamını yitirdi.

sivas’ta halk otobüsünün çarptığı bisiklet sürücüsü fatih bilge, hayatını kaybetti.

izmir, narlıdere’de bir araç, bisikletlilere çarptı. araç şoförü berkcan dikme (19) ile bisikletlilerden eray köseler (17) öldü.

denizli’de kırmızı ışıkta geçen otomobilin sürücüsü, 19 yaşındaki ilyas memiş’in kullandığı bisiklete çarptı. memiş, yaşamını yitirdi.

malatya’da kontrolden çıkan otomobil, karşı yönden gelen haydar zorbey zengin’in (15) kullandığı bisiklete çarptı. zengin, hastanede hayatını kaybetti.

antalya kepez’de kavşakta bir otomobil ile mustafa mazman’ın kullandığı bisiklet çarpıştı. mazman, olay yerinde öldü.

muğla, milas’ta bir minibüs, kavşaktan yolun karşısına geçmeye çalışan bisiklet sürücüsü 32 yaşındaki ufuk derebağ’a çarparak ölümüne neden oldu.

adana’da bisiklet sürücüsü necdet tekin, kamyonun altında kalarak yaşamını yitirdi.

daha geçen hafta bir aile babası katledildi.

denizli’de otomobille çarpışan bisikletin sürücüsü havva acar (61), hayatını kaybetti.

şimdi sen böyle bir açıklama yaparsan trafikte sinek böcek muamelesi görmekten kurtulamayan bisikletçilerin hataları sebebiyle oluşan kazalarmış izlenimi oluşmaz mı?

kötü niyetli ya da böyle bir sebeple söylemediğini anlayabiliyor ve umuyorum. fakat toplum olarak bisikletlilere olan tavrı değiştirmek yerine böyle vahim olaylar sonrası yanlış anlaşılabilecek bu tür açıklamalar yapmak ileride oluşabilecek sorunları çözmek bir yana dursun bir günah keçisi ilan etmeye benziyor.

trafikte sorumluluklar paydasında bisikletlilere de bir yer olduğunu, onların da sorumluluk sahibi olması gerektiğini anlatmaya çalıştığını umuyorum. anlatmaya çalışmış olabilirsin! ama bunu bu şekilde söylersen suçlunun bisikletlilerde olduğu düşünülebilir! böyle bir ihtimale mahal vermemeliydin!

sonuç olarak sen bisikletlilere serseri mayın benzetmesi ya pa maz sın.

bir düzeltme yapman gerekiyor efendi!