şükela:  tümü | bugün soru sor
  • c# ile ilk programımı bu arkadaş sayesinde yazdım. youtube'da bulabildiğim en iyi türkçe kaynak.
  • arkadaş başarılı bir kanala sahip. kendisini tebrik etmek lazım. güzel anlatımlı videoları var.
  • ders anlatımları gayet güzel olan, ama bazı yerleri gereksizce uzatan iyi yürekli programlamacı.
  • kendisini inanılmaz şekilde takdir ettiğim şahıs
  • https://www.youtube.com/…2xxnnijdlhiel_rmkk0pbj1_db güzel ve bilale anlatır gibi algoritma anlatan programcı.
  • ön edit: murat hocanın c# eğitim kitabı çıkmış
    murat yücedağ - c# eğitim kitabı

kendisi youtube'da kendi adını taşıyan kanalında yazılım üzerine dersler vermektedir. youtube'daki kanalı özellikle c# gibi programlama dillerini öğrenmek isteyenler için adeta bir hazinedir. bu entry'i yazmayı da kendisine bir borç bilirim.

kendisini türk insanını yazılım konusunda eğitmeye adamış. az önce twitter hesabını gördüm bio'sunda ''bir garip ismail hakkı tonguç olabilmek tüm gayem, belki de hasan ali*. ama tırnağı olamayız onların.'' yazıyor. şu cümle kendisinin neyi amaçladığını gayet açık ve net ortaya koyuyor bence.

üstlendiği misyon bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için çok mühim. türkiye'de ingilizce eğitimi herkesin de kabul ettiği gibi çok yetersiz. yazılım konusunda da bilgi edinmek isterseniz karşınıza çıkan kaliteli kaynakların tümü ingilizcedir. yeteri kadar ingilizce bilmiyorsanız yazılımda iyi bir yere gelmeniz çok zordur.

murat yücedağ ve kendisi gibi büyük karşılıklar beklemeden bu konuda emek sarf eden kişiler yazılım konusunda türkiye için çöldeki vahalardır.
    bakın size bu olayın ne kadar mühim olduğunu anlamanıza yardımcı olacak bir tablo göstereyim:
    dünyanın en pahalı 10 şirketi 2006-2016
    tablodaki 10 yıllık değişimi görebiliyor musunuz?
    2006'da ilk beşte yalnızca bir adet yüksek teknoloji/yazılım firması var: microsoft 3. sırada diğerleri enerji ve bankacılık şirketleri.
    peki 2016'da?
    ilk beşte tam 3 adet yüksek teknoloji ve yazılım firması var 1.apple 2. alphabet 3. microsoft

dünya'da bir değişim oluyor eğer biz buna ayak uyduramazsak -ki geçtiğimiz 10 yıl gösteriyor ki halen uyduramamışız.- silinip gideriz. o yaşam standartlarına bakıp imrendiğimiz insanlarla aramızdaki fark daha da açılır.

mustafa kemal atatürk'ün de dediği gibi: ''medeniyet öyle kuvvetli bir ışıktır ki, ona bigane* olanları yakar, mahveder.''

biz bu ışığa kayıtsız kalamayız. aksi takdirde kül oluruz.

murat yücedağ'ın youtube kanalındaki programlama ile ilgili oynatma listeleri:
    10 derste algoritma ve programlama
    60 derste c ile programlamaya giriş
    50 derstre c# console
    c# dersleri 100 video ilk seri
    c# dersleri ikinci 100 ders
    60 derste sql
    60 derste yurt otomasyonu
    23 derste pansiyon kayıt otomasyonu
    html & asp dersleri
    50 derste asp.net ile yemek tarifi sitesi
  • haziranda katıldığım bir eğitimde udemy deki eğitimini almak istediğini söyleyenlere youtube dan da yararlanabileceklerini yani udemy eğitimi alınmasının (o derste gösterilenleri yapabilmek için) şart olmadığını bizzat söyledi.

anladığım kadarıyla tüm türkiye'yi geziyor. lise ve üniversiteleri. kah eğitim amaçlı kah yazılımın yaygınlaştırılması amaçlı. bildiğim kadarıyla bunu başka yapan yok.

denebilir ki doğukan güven nomak ve diğer bazı geliştiriciler bunu daha zahmetsizce youtube dan instagramdan vb yollardan yapıyorlar. ne gerek var? denebilir belki. ancak yüz yüze iletişim kanımca hâlâ birçok anlamda etkili.

mesleki yeterlilik vb konuları değerlendirecek konumda değilim. uzmanları söylesin. grupla yüzyüze etkileşimini olumlu buldum. elbet geliştirmesi gereken konular da olacaktır.

yakınkampüs ün html css videoları sonrası kendisinin c# videolarına bakacağım. alabilirsem udemy eğitimi de alacağım ancak malum durumlar nedeniyle bir süre ücretsiz seçeneklerden yararlanmam gerekiyor.

arada ciddi fark varsa giriyi editlerim.
  • teşekkür ederim. sezar in hakkı sezara verilsin istedim. cevap yazdığım arkadaşa göndermeniz aslında olumsuz düşünceyi olumluya çevirmek için bir fırsattır. siz bilirsiniz.

murat beye katkısı olacaksa hediye edilmesindense satın almak isterim. gerçi yayınevleri ve dağıtımcılar daha fazla kazanıyordur.

hocanın imzası olacaksa hediye olarak kabul etmek isterim. o ayrı :) kitapyurdu veya d&r dan satın alırım yine de.