şükela:  tümü | bugün
 • hacettepe tıp çocuk hastanesi'nin güzide hocalarındandır. 1954 ankara doğumlu, hütf 1978 mezunu, 1982'de hütf'den pediatri uzmanı, 1986'da yenidoğan yan dal uzmanı, 1987'de hütf'de yrd. doç, 1988'de doç. ve 1995'te prof. olmuştur. halen yenidoğan bilim dalı başkanlığını yürütmektedir. alanıyla ilgili pek çok dernek ve kuruluşta başkanlık yapmıştır, 1988-94 arasında akdtyk-akm asli üyeliğinde bulunmuştur. hocamız çok fazla sayıda yayını, kitabı ve üstlendiği çeviri editörlüğü ve editörlük görevleriyle ülkemizin en fazla yayın yapan akademisyenleri arasına girmiştir. yalnızca klinik tıpla ilgili değil, felsefe ve tıp tarihi konularıyla da ilgilenmekte ve bu alanlarda da eserler vermektedir (türk çocuk hekimliği tarihi, islamda çocuk hekimliği, kur’an ve hadislerde çocuk sağlığı, eski inançlardaki izler, doğa ve insan tarihinde anne sütü, ünlü türk çocuk hekimleri, kutsal kitaplarda çocuk hekimliği bilgileri, eski türklerde çocuk hekimliği, ışığa doğru, kutsal sırlar ve şifreler, eski inançlar ve hayatımızdaki izleri, neonatal medicine in ancient anatolia gibi. benim en beğendiğim eseri ise 'tıp ötesi' oldu. tıpçılar özet kaynaklara alışıktır eğitim hayatlarından, hocamız da bu kitabında felsefeyi şöyle bir özetlemiş, ki felsefe alanında hoca olan biri bile böylesine güzel bir özeti kolay kolay ortaya koyamaz. hocamızın engin bilgi birikimine ve bitmek bilmeyen azim ve çalışkanlığına hayran olmamak elde değil.) bu eserlerinin toplu bir özeti hocamızın yine editörlüğünü üstlendiği ve türk tıp tarihinin en kalın özgün eseri olarak (5600 sayfa civarında, hocamız başyapıt (opus magnum) olarak nitelendiriyor bu eseri; 654 yazarlı, 753 bölümü var.) kayıtlara geçen 'yurdakök pediatri'nin giriş kısmında mevcuttur. eserlerinin listesi
 • hakkında tek entry bulunması oldukça ilginç geldi.

  kendisi sadece alanında iyi olmakla kalmayıp inanılmaz bir bilgi birikimi ve kültüre de sahiptir. farklı kültür ve geleneklere karşı büyük bir ilgisi vardır.

  son derece idealisttir. servisinde faşist yönetim tarzı uyguladığını söyler. en ufak bir hatanızda üstünüze çökecektir. eskiden çok daha sert olduğu iddia edilir. yaşlandıkça yorulduğunu emeklilik vaktinin geldiğini söyler:)
  bilgileri her daim günceldir. sadece yenidoğan alanına değil tüm pediatriye hâkimdir. paraya hiç önem vermez. bununla ilgili çok güzel metaforları bulunmakta :) özelde çalıştığı takdirde şuan ki maaşının en az 10 katını kazanması mümkünken yine de çalıştığı üniversiteyi terk etmemiştir. sanırım buradan ne kadar idealist olduğunu anlayabilirsiniz.

  hep kendisinin rektör olduğu bir üniversite düşlemişimdir. sorunların farkında olan ve çözümlerini de bilen birisidir. hayattaki en ufak şeyin bile bir anlamı olduğunu bilir size de bunu sorgulamanız gerektiğini öğretir.

  derslerde sizi şakalarıyla yerin dibine sokabilirken aynısını kendisine de yapar.

  keşke herkes kendisi kadar idealist, bilgili, kültürlü ve espirili olabilse. sadece tıp dünyasına değil bütün akademiye örnek olması gereken birisi.