şükela:  tümü | bugün
 • birey yayinlarindan cikan "amerika diye bir yer yok" kitabinin yazaridir kendileri.. kitabi hakan albayrak'a ithaf etmistir..
 • gercek hayat dergisinin sayfalarini durusuyla tavriyla, dimdik tuttugu basiyla süsleyen,
  sadece bir yazar degil derginin düsünce piramitlerinden olan murat zelan bir dervis gibi yazar yazilarini..
  kimseye eyvallahi olmayan yazilarinda 'evet' deriz 'iste birseyleri carpitmadan konusuyor bir ses, yazilarina konsantre seker küpleri atip kimseye tatli zehir sunma derdi yok nihayet birilerinin..'
  sonra amerika diye bir yer yok kitabi cikti..
  "bin türlü ipin ucunu saklayan bir yumak"tir kanimca bu kitap..
  bundan daha "güzel bir ciglik" atilamazdi murat zelan..
 • halk arasında en çok "amerika diye bir yer yok" adlı yapıtıyla tanınmaktadır. adı geçen kitapta türklük, müslümanlık vs muhafazakar konularda sokak ağzıyla tarif edersek "alayına" gider yapar!
  öte yandan arada sırada komünist veya sosyalist hareketlere içtenlik yapıp, alttan alta acıyarak saygı duyar bir çizgide sözcük seçmesine karşın, genel jargonuna bakınca bu konulardaki samimiyetsiliği aşikardır. ve hatta her ne hikmetse sosyalizme dair türk hareketlerinden kesinlikle -bu tavırla bile- bahsetmez. sadece amerikan karşıtlığı uğruna komünist/sosyalist söylemlerde bulunmaktan kaçınmaz...

  kuşkusuz kitabın tarihi ele alışı, anlatımı oldukça hoştur,
  ayrıca amerika eleştirilerine katılmayanı da döverler.

  ancak yanlıdır...

  muhafazakarlığı o kadar keskindir ki kitap sonunda açıkça kapitalizmin karşısında sosyalizm sökmez, islam onun hakkından gelir diye noktayı koyar. tabi bu esnada günümüzdeki kapitalizmin en babalarının islami kesimden geldiğini, fetullah gülen'i, şeriat diye bar bar bağıranları hiç diline dolamaz.

  kişinin hayatta bir duruşu olması iyidir ama kendi tavrına da eleştirel bakmayı bilmesi gerekir.
 • avrupa avrupa yazısıyla beni benden almış yerden göğe vurmuştur.. öykünün ebatları sizi korkutmasın.. şiddetle tehditle hatta vahşetle tavsiye ediyorum.. mükemmel dil kurgu içerik kolajlama hepsi ve daha fazlası için..

  http://www.afilifilintalar.com/…x.php/avrupa-avrupa
 • kendisinin devrimci yoklaması, binlerce yıllık yazılı tarihin not düştüğü devrimciler anlamında ciddiye alınamayacak kadar mizahidir. zelan'ın realizmine göre menderes'in vukuatlarından; kırşehir'in seçim sonuçlarındaki tavrına kızılıp ilçeye dönüştürülmesi, kendi oligarşisini oluşturan menderes'in iktidar gücüyle görmemezlikten gelinmesi gereken küçük şımarıklıklarından biridir.
 • afili filintalar'da yaptığı yoklamadan sonra murat uyurkulak'tan, "yokladım bari bir de sıvayayım" dedikten sonra da nesimi yetik'ten çok şahane ayarlar yemiş yazardır kendisi.

  http://www.afilifilintalar.com/yok-yazilanlar
  http://www.afilifilintalar.com/…kusundan-uyanabilir

  edit: anlatım yanlışlarına düşmeyelim, düşenleri tekmeleyelim.
 • devrimcilik oynayan mahallenin çocuklarına sert bir telgraf çekmiştir. devrimi parkanın içindeki sıcaklıkla bir tutanlara, sol yumruğun havada olmasını fotojenik sayanlara yulaflı ekmek sunmuştur. boğazlarında kalanlar biraz su içecek. mesele adnan menderes'i savunmak değildir. hayatlarında tarih okumamış adamlar çıkıp devrim hakkında söz söylüyorlar. devrimin ne de vicdanlı olduğunu, merhamet fışkırttığını, ezilenlerin kanlarını yerde bırakmadığından falan bahsediyorlar. kasım devriminde st.petersburg ne hale geldi, kaç masul öldü. ya "mısır'da devrim oluyor yaşasın" diyenler müslümanların kanının dökülmesini lirik bir coşkuyla nasıl izliyorlar. anlaşılan o ki kerbela'dan beri müslümanların cephesinde değişen bir durum yok. yeni küfe'ler bulunacaktır, yeni kerbela'lar yaşanacak. murat zelan işi tarihe bırakmalı, ama devrimciliği evciliğe çevirenlere de karşılık vermekten geri durmamalı.
 • emrah serbes'ten de ayarı almıştır.
  http://www.afilifilintalar.com/…lik-saraba-benzemez
 • devrimci listesine adnan menderes'i bile koyacak kadar kafası karışık yazar.