• -kimin yerinde olmak isterdiniz? sorusuna,

-kendim olmayı zor başarmışken başkası olmaya mecalim yok...

demiş olan ve beni benden alan şair yazar..
  • önce kendisinin yeteneklerinin sınırlı oldugunu iddia edenlere nihat dogan dinletmek, ahmet selcuk ilkan okutmak istiyorum günlerce.

sonra da yetenek hakkinda ontolojik tartismaya girmek istiyorum onlarla kiyasiya
  • "tabii ki kapitalizm de bütün hiyerarşik toplumlar gibi enlerin sistemidir.
    insanlar en olmak için savaş verecek, birbirlerinin dirsekleyecek ezecek hatta çiğneyeceklerdir.
    en güçlü en güzel en akıllı vb seçilecektir. eşitlik bozulmalıdır. eşitlik yoktur. eşitliğin olduğu yerde bütün yarışmalar hiyerarşik anlamını yitirir. "

"toplumun mitlere ihtiyacı vardır. insanlara tapınacakları, onlarla özdeşleşecekleri mitler sunulmalı, kitleleri peşinden sürükleyecek mitoslar yaratılmalıdır.
    hiyerarşik düzen hayatın her alanında titizlikle uygulanmalı, ama merdivenin basamakları hep ama hep korunmalıdır.
    yönetenlerin ve yönetilenlerin ezenlerin ve ezilenlerin bulunduğu toplumlarda bir merdiven her zaman bulunmalıdır.
    bu merdiven bir umut, bütün hayatı anlamlandıran bir umut-gerçekte bir boşunalık- olmalıdır.zaman zaman alt tabakadaki insanların sınıf atlamalarına bir basamak daha yukarı çıkmalarına izin verilebilir. özellikle izin verilmelidir. ancak böylelikle kapitalizmin demokratik işleyişi konusunda insanlar ikna edilebilirler. onların umutları taze ve saklı tutulabilir. "

"halktan kişilerin de üstün insan meziyetlerine sahip oldukları takdirde yükseklere tırmanabileceği; paraya üne refaha ve servete kavuşabileceği inancı yaygınlaştırılabilir. böylelikle merdivenin alt basamaklarında kalan insanlar için de artık üzülmeniz artık onlara acımanız gerekmez.
    demek ki onlar, orayı hak etmişlerdir. ne de olsa her şey bir yarıştır kapitalizmde. (hayatın kendisi bir yarış olarak sunulur. bu yüzden sentetik tutkular yaratılır.
    bu tutkuların evrensel olduğu düşüncesi aşılanır.)bu yarışlar bir fırsattır. yeni bir yer, yeni bir konum, yeni bir yaşam vaadididr. bunun içinse insanların, sınav kazanması gerekmektedir."

kullanılmış biletler

(bkz: el emeği göz nuru)
  • yaşanmamışlıklar ve (çoğunlukla kapanan) kapılar şarkı sözlerine sık sık konu olur:

"gün gelir hesap sorar
    yaşanmamış duygular
    yüzünüze örtülür böyle
    geç kaldığınız kapılar"
  • yalnız bir opera adındaki şaheserin sahibi.

küs ve üvey isminde yeni bir kitap çalışması varmış.

röportajı için: http://www.firatnews.tv/…hp?rupel=nuce&nuceid=46362
  • istanbul modern' deki söyleşisinin sonunda kendisinin yanına gidip '' neden yazdıklarınızın film olmasına izin vermiyorsunuz, belki de bir yönetmen sizin yazdıklarınıza kendi bakış açısını ve rengini kattığında ortaya daha güzel bir şey çıkacak? '' diye sorduğumda bana '' yazdıklarımın bozulmasından korkuyorum, kimsenin onları tam olarak yansıtabileceğini düşünmüyorum, bunu şimdilerde yazdığım bu sene basılacak kitabımda kaleme alacağım, göreceksin. '' cevabını vermiş, beni üzmüştür bu kelime sihirbazı adam.
  • hayatımda ismini genelde "oğlum, murathan mungan var ya..." şeklinde işittiğim zat.
  • an itibarı ile ntv'de anlatan yazar.

her zamanki gibi şölen kıvamında.
  • bizi en çok hayal kırıklıklarımız büyütüyor, demiş yazar.
  • okurunu kendine yoldaş bilen yaratıcı yazar/ şair.
hesabın var mı? giriş yap