• bursa ya 40 km uzaklıkta, zeytinbağı mudanya yol ayrımından sapıldığında 7 km mesafedeki köyün ismi. bu köy aynı zamanda seçköy - karacabey doğal gaz boru hattının 50. km sine ev sahipliği yapmaktadır.
 • tekirdagi e-5 e baglayan yolun ve edirne - istanbul demiryolunun uzerinde bulunan bir ilce.
 • muratlı tekirdağ iline bağlı tekirdağa 20 km mesafede 20.000 nufusa sahip olduğu iddia edilen etrafında verimli topraklar irili ufaklı pek çok fabrika olmasına rağmen çorlu ile tekirdağ arasında kaldığı için bir türlü gelişememiş biraz güdük kalmış bir ilçemizmiş.(son gezimde ben bunu gördüm)

  şehir merkezi bir haç şeklinde konumlandırılmış olup çarşı denen bölgesi günlük hayatın yaşandığı bir yer bu caddenin üzerinde hükümet konağı ziraat bankası ve akbank ile bu caddenin sonunda çok şirin, üst katı lojman olarak kullanılan tarihi bir tren istasyonu var.(bu cümleden de muratlıdan demiryolu geçtiğini anlıyor sayın sözlükçülerimiz ve hatta günde 2 defa sabah ve akşamüstü trenin buradan geçtiğini ve istanbula 3 saatte vardığını da hissettirme gayreti içine giriyor şu noktada bu satırların sahibi) otobüsle 2.5 saat süren bir yolculuk sonunda ulaşılabilen bu şirin ilçemizde hemen her yerde tekirdağ köftesi satan mekanlar mevcut ve köfte ilginç bir şekilde tane hesabıyla satılıyor.(tanesi 150.000 tl imiş standart bir porsiyon 10 teneden oluşurmuş yanında acı bir sos ile servis yapılırmış) (kilo işi alınırsa 8 milyonmuş keşke pazarlık etseydim şimdi aklıma geldi) (bkz: entrye anı serpiştirmek)(hoş bütün entry anı ya çaktırmayın)

  bu şirinliği tartışmalı beldemizde bizimde bölgeye intikal etme sebeblerimizden birisi olan yöresel şaraplar ve tekirdağ rakısı satışı olayı oldukça gelişmiş bir seviyede. ilçede bulunan ve kendisine market süsü vermiş olan tüm bakkallarda şarap ve rakı satılıyor. şarap çeşitleri oldukça fazla ve ucuz, 3 litrelik galonlarla alınması halinde kişi oldukça mutlu olabiliyor, tasarruf edebiliyor. fakat bu tür mekanlara tanıdık birisiyle gitmezseniz tekirdağ rakısı yerine dandik bir şeyler kakalamaları şiddetle olası aman dikkat derim.

  şehir genellikle bakımsız 2-3 katlı evlerden oluştuğundan ana cadde hariç güzel bir görüntüsü yok ahali genelde bulgar göçmenleri ve çingenelerden oluşmakta. fakat pazar öğlen meydandaki bir dükkanın önünde rapçi gençliği breakdance yapma, kafasının üstünde dönüp kıç üstü oturma gayretleri içinde görmek bizi dumurdan dumura sürükledi. tabi atlı arabasıyla tekel bayisinin önüne yanaşıp atını direğe bağlayarak içeri dalması x şarabını sorup son şişeyi alıp koşarak atının yanına gitmesi de ayrı yöresel bir güzellikti, sanırım alkollü at arabası kullanmak yasak değil. eğer yasaksa otoriteleri olaya el koymaya davet ediyorum o sorunu çözdükten sonra o rapçi kılıklı zibidileride esnek bir sopayla (kızılcık olabilir) dövsünler ayrıca.

  anadoludan görünüm programımız burada biterken bir hatırlatma yapmak istiyorum (bkz: bu tematik bir çalışma değildir) ,(bkz: entrynin doldurulmasında google kullanılmamıştır) ve (bkz: mamullerimizin hicbir cesidinde domuz yagi yoktur)
 • istanbul-tekirdağ yolculuğunu düşünüpte götü boklu otobüs firmalarına 9 milyon bayılmak istemeyenler, trene sirkeci'den binip bu kasabanın aynı adlı istasyonunda inmeliler. istasyonun biraz ilerisinden kalkar tekirdağ midibüsleri. son zamanlarda bu yolu kullanmadım fakat en fazla 4.5 milyon tl tutmalı.
 • muratlı aktarmalı istanbul-tekirdağ yolculuğunu yine yaptım ve bir öğrenci için toplam 4.950.000 tl'ye mal oluyor (%20 indirimli sirkeci-muratlı tren bileti = 3.200.000 tl + muratlı-tekirdağ midibüs yolculuğu = 1.750.000 tl). eğer trenden indikten sonra midibüse acele gidip sizinle aynı rotayı paylaşan insanlardan önce oturabilirseniz, yolculuğunuz yaklaşık 4 saat sürüyor (sirkeci kalkış 08:30 - tekirdağ varış 12:20), bu süre uzayabilir fakat kısalamaz.
 • ara sokaklarının yolları kışın çamurdan yazın tozdan geçilmeyen yer.
 • borçka nın bir köyü iken ilçe yapılan gürcistan sınırındaki yerleşim yeri.

  edit: 123 ün verdiği bilgiye göre ilçe değil bucak merkezi imiş.teşekkürler 123
 • trakya muratlı tarlalarla çevrelenmiştir.. google earth ile baktığınız zaman karmaşık tablo gibidir
 • tekirdağın ilçesi olan muratlının hazırlanmakta olan sitesi için;
  http://www.murateli.net/
 • adım başı (on adımda bir diyelim) tekel bayi olan bir yer. nedense en çok dikkatimi bu çekmiş.
hesabın var mı? giriş yap