şükela:  tümü | bugün
 • ispanya'nın doğu akdeniz kıyılarının ortasında bulunan bölgenin ismidir murcia, ayrıca aynı bölge içindeki şehirlerden biridir.. bu bölge "valencia ve murcia bölgesi olarak geçer, castellon, valencia, murcia, alicante ve cartagena şehirlerini kapsar..

  bu bölge ispanya'nın en çok turist çeken yerlerinden biridir, neden, "costa blanca", "costa del azahar" ve "costa calida" gibi şahane kumsallara sahip olduğu içün pek tabi.. mağribiler'den önce yunanlılar, fenikeliler, kartacalılar ve romalılar bu bölgeye yerleşip kara ve deniz ürünlerinin ticaretini yapmışlardır zira tüm bu şehirler roma döneminde birer önemli ticari liman idiler.. bu kıyılarda nefis bir biçimde su sporları yapılır yılın her vakti.. dalgaları insanı bir çarpar bir daha da ayağa kaldırmaz cinstendir netekim.. la manga gibi kıyı beldeleri bolca turist toplar..

  murcia bir şehir olarak ise, denize kıyısı olmayan, sessiz, sakin bir şehirdir.. şehrin ortasında, 1394 yılında murcia merkez camisinin temelleri üzerine yapılan bir katedral vardır..

  ayrıca murcia olarak orcinalinden önce murcie olarak fransızca kullanımının sözlüğe yazılması ise ilginçtir..
 • insanlarının yarısının arap kokenli oldugunu dusundugum ,
  cok bir ozelligi olmayan ispanyol sehri . ayrıca buradaki insanlarin aksanlarini ,
  ulkenin diger bolgelerindekiler cok zor anlamaktadirlar.isin ilginci burdaki insanlar
  kendilerini diger ispanyollarin anlamamasindan gurur duyarlar.
 • (bkz: murcielago)
 • gectigimiz gun yasanan 4.4 ve 5.2'lik depremlerden sonra hayatini kaybeden vatandaslar icin tum ulkede ayni saatte-oglen 12:00- sokaklarda 1dakikalik saygi durusu yapildi. ayrica cenaze toreninde de hayatini kaybedenlerin yakinlarinin yanlarinda bir saglik gorevlisi ve psikolog bulunuyordu.
 • 3 gün kalıp en az gezdiğim şehir olarak tarihe geçecek. küçük bir büyük şehir. narenciyesiyle meşhur.
 • bir zamanlar güzergahımızın üzerinde olduğundan bir gece konakladığımız ve bu sayede az da olsa gezme fırsatı bulduğumuz andalucia bölgesinde yer alan şehir.

  şehir ile ilgili, tarihi yapılar ve doğal güzellikler namına pek bir şey kalmadı zihnimde. o bölgede sizi yeterince tatmin edecek, dahası büyüleyecek başka şehirlerin olması da bu noktada önemli bir etken tabi.
  (bkz: sevilla) (bkz: granada)

  bunları saymazsak şehrin sıcakkanlı insanları son derece etkilemişti beni. insanlarına rahatça şehir ile ilgili merak ettiklerinizi sorabilir, yemek yiyebileceğiniz güzel mekan tavsiyeleri alabilirsiniz. ayrıca insanlar size yardım ederken ve sizin ile muhabbet ederken bunu samimiyetle ve içtenlikle yapıyorlar. bu içtenliklerini ve samimiyetlerini; muhabbeti devam ettirmek istemelerinden, sordukları sorulardan ve açtıkları konulardan anlayabiliyorsunuz. bunda turistik bir bölge olmamasının da payı vardır muhtemelen. dolayısıyla insanlar yabancılara daha olumlu yaklaşıyor olabilirler.

  bir daha andalucia bölgesine gitme fırsatım olur mu bilmiyorum. olsa da, murcia'ya gitmek için yolumu uzatacağımı sanmıyorum. ama hatıralarımda hep sıcakkanlı insanların yaşadığı şehir olarak kalacak.
 • (bkz: ucam murcia)
 • 6,5 yılımı çalışarak geçirdiğim, sürekli özlediğim ve türklerden genelde sadece iddaa oynayanların real murcia takımından tanıdığı sıcak akdeniz şehri.

  havanın bunaltıcı olduğu yaz aylarında, şehirde yaşayanlar genelde plajlara koşarlar. gece hayatı (gidilecek yeri bilenlere) unutulmazları arasındadır.

  valencia'dan endülüs bölgesine gidilirken mutlaka görülesi şehir.

  istanbul'dan valencia'ya uçup, sonra da araba kiralayıp 2 saatte varılabilir. veya onun yerine istanbul'dan madrid veya barcelona'ya uçulup, sonrasında alicante havaalanına inildikten sonra 45dk uzaklıktaki murcia'ya koşarak varılabilir.

  biri özel biri devlet olmak üzere iki tane üniversitesi bulunur. universidad de murcia (um) ve universidad católica san antonio de murcia (ucam).
 • en leziz tapaslari tattigim bir hayli sakin kent. aksanlari cok farkli olsa da insanlar anlayisli. genis bos sokaklarda turlamak, sonrasinda cartegena'ya gitmek guzel olabilir.
 • ibn arabi'nin doğum yeridir.

  anlattığına göre ispanya'dan dönmemek üzere ayrılmasının nedenini sormuş ve tanrıdan yanıtını rüyasında ilham yoluyla almış: "ayrılıyorsun çünkü bir evlat yetiştirmeye gidiyorsun."

  yola çıkan arabi rüyayı şöyle tabir eder:
  "ben anadolu'ya ruh verecek düşünürleri yetiştirecek kişiyi yetiştirmeye gidiyorum."

  (bkz: sadreddin konevi)