şükela:  tümü | bugün
 • 19.yüzyıl sonlarında geçen, 2 sezonluk, 2008 kanada yapımı bir polisiye/dedektif dizisi. esas karakter dedektif william murdoch modern bilimi olabildiğince kullanarak cinayetleri çözmeye çalışmaktadır.
 • sadece ahşapları, pirinçleri, halıları, at arabalarını, bisikletleri, elbiseleri ve sükuneti için bile seyredilebilecek bir dizi. cinayetse o zaman da işleniyor işte cinayet, ama dünya bu kadar hızlı dönmediği için genellikle sakin sakin çözüyorlar vakayı. bir gil grissom gerginliği, bir horatio caine hırsı olmadan. tek gerginlik cizvit okulunda okumuş olan dedektifin adli tabibe bir türlü açılamamasından kaynaklanıyor. hoş bağlam da dedektif de o derece muhafazakar ki açılsa da içinden birşey çıkmayacak gibi geliyor insana ama neyse artık.
 • 7. sezonu eylül ayında başlayacak olan dedektiflik dizisi.

  1890-1900 civarında geçmesine rağmen bazen 30 yıl, bazen 100 yıl sonrasının teknolojilerinin, o dönemin teknolojik şart ve şekillerinde kullanıldığı ve bu nedenle paralel bir evrende geçiyormuş hissi veren harika dizi.

  elbette diziler orijinal hali ile güzel ama dublajlı seyretmekten keyif aldığım tek dizi. digiturk'te takip ediyorsanız özellikle crabtree'nin seslendirmesinin mükemmel olduğunu görebilirsiniz.

  dizide bir çok gerçek karakter de yer alıyor. tesla, bell, arthur conan doyle vs.

  --- spoiler ---

  dünyadaki her teknolojik gelişmenin önce kanada'da olduğunu ve bunu ilk test edenin de murdoch olduğunu görmek bazen çok eğlenceli oluyor. ilk uçan insan, elektrikli otomobille ilk seyahat eden insan, motorsiklete binen ilk insan gibi. ve bunu diziye öyle güzel yediriyorlar ki bazı sahnelerde kahkahalar atıyorsunuz.

  ayrıca 5. sezon 12. bölümde kanada başbakanı da polis memuru rolünde oynuyor ama sadece kanada televizyonunda yayınlanan bölümde. dünyanın geri kalanında ve malum ortamlarda normal bir figüranın oynadığı sahneler mevcut. meraklısı youtube'dan izleyebilir.

  --- spoiler ---

  izleyin, izletin.. csi:1890 deseler cuk oturur.
 • hem tarih, hem gizem arayanlar için bulunmaz bir dizi. sonsuza kadar sürse keşke.
 • az biliniyor, çok az izleniyor ve inspector brackenreid başta olmak üzere neredeyse tüm karakterleri kusursuza yakın. sakın izlemeyin.
 • (bkz: bollocks)
 • şimdiye kadar seve bayıla seyrettiğim kaç dizi varsa hepsinin toplamı çarpı sonsuz kadar daha çok sevdiğim canım dizim. her sezon da bir öncekinden daha güzel. sıkıldığım tek bir an bile olmadı. hep sürsün, hep sürsün, hiç bitmesin.
 • digiturk'te yayınlandığı için pek bilinmeyen dizi.
 • son bölümünde arthur conan doyle ve sherlock holmes' e selam göndermiş, adli tıp ve olay yeri inceleme tekniklerinin başlangıcına da değinen, keyifle izlenebilecek polisiye dizi. iki bölüm önce de seri katilleri ele aldılar.