şükela:  tümü | bugün soru sor
 • denizlerin akıllı balığıdır. zira (bkz: zeki muren)(bkz: igrenc espri)
 • kayalıklarda yaşayan, gece avlanmaya çıkan, vahşi (tuttumu kopartacak) bir balık cinsidir. o küçük görünen çenesinin altıyla üstü birleşik değildir. yani isterse ağzı 180 derece açar, bir parmağı, yarım eli gayet rahat götürür.
  zıpkınla avlamak için üç iyi nişancı gerekir. zira üç zıpkın yiyince bile karaya çıkartıldıktan yaklaşık bir saat sonra ölecek denli kuvvetlidir ve nişancılardan birinin illaki kafayı vurmuş olması gerekir. zira kaslı vücuduyla zıpkınları eydiği hatta kırdığı görülmüştür. üstelik eğer denizde vurmayı beceremezseniz, yuvasından çıkıp sizi takip edecek kadar da kinci olabilir. tıstırıcı bir balıktır nitekim lezzetlidir. yoğun yağlı bir eti vardır.
 • yuvasına kolunuzu bacağınızı sokmadığınız sürece zarar vermeyecek balık.
 • lagosa grida da dendiği gibi, mürene mığrı (mırı) da denir
 • kafasına şakak denebilecek bir yerden zıpkın yemiş mürenin 4 saat boyunca ölmemesi dahası kovanın içinde çırpınmasını gördükten sonra önce bu ne hırs bu ne inat sonra ya ıskalasaydım* dedirten balık.vurduktan sonra yanınızda taşıyamayacağınız için tekneye veya sahile götürmek de cabası.bu sebeplerle hiç bulaşmamak en iyisi.bi de derisi kaygan olduğundan bıçak sokmaya kasmaktansa deriyi soyarak çıkartmak daha mümkün bir metod.
 • (bkz: migri)
 • disleri zehir icermez. muren baliginin zehirli olmasi, cok buyuk bir yanilgidir. yilana benzediginden boyle denilebilir.

  disleri keskindir, cenesi gucludur, ancak provoke etmedikce saldirmaz. elle beslenebilir, ancak en mantiklisi, dalgic bicagi ucuna takilmis yem ile beslemektir, boylece parmak riske atilmaz.

  dislerinde bir bakteri vardir. tipki komodo ejderhasi gibi. isirdigi yerde iltihaplanma baslatir. cok guclu isirirlarsa (buyuk akdeniz mureni gibi turleri) parmagi da koparabilir.

  tipki orfoz gibi bunlar da evcillestirilebilir, sevilebilir. yaniniza sokulurlar, size surtunurler evcillestirdiginiz zaman. dalis hocalarinin turistlere gostermek icin kullandiklari cok guzel atraksiyonlardir bunlar. ancak pek sik da rastlanmaz, zira acemi bir dalgicin bir anlik panik bir hareketi, iyi sonuclar dogurmaz.

  kovugundan tamamen ciktiginda cok hizli yuzebildikleri de gozlemlenmistir. insandan fevkalade korkarlar.
 • balık türündeki en sanatçı kişilikli balık
 • ısırdığı yeri kendi etrafında dönerek parçalayabilen yılan balığına benzeyen sadece kafası daha büyük olan bir balık. bir keresinde yanlışlıkla arkadaşın kirtiline girmişti, bir ağaca bağladık kirtili ve suyun dışında neredeyse bir gün yaşadı bu hayvan. derisi değişik bir şekilde yüzülüyor. şöyleki ağzı açılarak bütün et ağzından çıkarılıyor. böylece deri de hasar görmüyor içi doldurup kullanılabiliyor..
 • (muraena helena)
  merina balığı da denir. boyları 2 m. hatta daha da fazla olabilir. etcil ve yirtici bir baliktır. urkutuldugu veya tahrik edildiginde fazla saldirgan olup çevresindeki insanlar icin tehlikeli olur. avlanmasinin tehlikesi ve denizlerde az bulunması sebebiyle fazla ekonomik sayilmaz. ancak eski roma caglarindan beri etinin cok lezzetli olusu bilinmektedir. bütün denizlerimizin derinliklerinde ve kuytu yerlerinde yaşar. uremeleri ilkbahardan baslayarak sonbahara kadar surer.