şükela:  tümü | bugün
 • anarko kapitalizm'in fikir babası ve benim de özellikle fractional reserve banking konusunda 25 sene önce tespit ettikleri nedeniyle saygı duyduğum ekonomist.

  bankacılık krizi hususunda çok sık kaynak rica eden mesajlar almaktayım, bu mesajlara da toplu bir cevap olsun. murray rothbard'ın 1983 yılında yazdığı the mystery of banking kitabını aşağıdaki linkten ücretsiz indirip, okuyabilirsiniz. bu konu hakkında bu kitaptan daha baba bir kaynak da bilmiyorum.

  http://mises.org/books/mysteryofbanking.pdf

  açıkçası bu konu ile ilgilenenlerin zeitgeist the movie gibi bilimsel hiç bir tarafı olmayan kolajları izlemelerindense bu kitabı okumalarını tavsiye ederim.
 • ludwig von mises institute'un kurucularından ve önemli akademisyenlerinden.
 • ''insanları birbirini öldürmek için eğitmek, insanın kutsallığını ihlal etmektir'' diyen üst insandır. hani vatanı korumak için askere gidilir ve savaşılır ya. neyi, kimden korumak? neden savaşlar için manipülasyonlar, donanımlar, yatırımlar yapılsın. barış için orduya ihtiyaç yok. bugüne kadar kahramanlar ve savaş öyküleri değil de bilinç düzeyi yüksek, bütünlüğün barışla sağlanacağına yürekten inanan insanların öyküleri anlatılsaydı. savaşmak yerine, kendini geliştirmek ve doğayı korumak minvalli çalışmalara ağırlık verilseydi. sınırları doğal yaşam belirleseydi de aslında sınır kalmasaydı. sadece insanların böyle bir iddiası var. hükmetmek, yönetmek. aslında tüm var oluş , yaşamak üzeredir. ama savaş, en basit tanımıyla ölümleri doğurur ve de yaşamın, insanlığın kutsallığına ihanet eder.
 • liberteryenizm denen akıl hastalığından muzdarip bir gariban:

  "but when are we to say that this parental trustee jurisdiction over children shall come to an end? surely any particular age (21,18, or whatever) can only be completely arbitrary. the clue to the solution of this thorny question lies in the parental property rights in their home. for the child has his full rights of self-ownership when he demonstrates that he has them in nature—in short, when he leaves or “runs away” from home. regardless of his age, we must grant to every child the absolute right to runaway and to find new foster parents who will voluntarily adopt him, or to try to exist on his own. parents may try to persuade the runaway child to return, but it is totally impermissible enslavement and an aggression upon his right of self-ownership for them to use force to compel him to return. the absolute right to run away is the child’s ultimate expression of his right of self-ownership, regardless of age.

  now if a parent may own his child (within the framework of non-aggression and runaway-freedom), then he may also transfer that ownership to someone else. he may give the child out for adoption, or he may sell the rights to the child in a voluntary contract. in short, we must face the fact that the purely free society will have a flourishing free market in children. superficially, this sounds monstrous and inhuman. but closer thought will reveal the superior humanism of such a market. for we must realize that there is a market for children now, but that since the government prohibits sale of children at a price, the parents may now only give their children away to a licensed adoption agency free of charge.[12] this means that we now indeed have a child-market, but that the government enforces a maximum price control of zero, and restricts the market to a few privileged and therefore monopolistic agencies. the result has been a typical market where the price of the commodity is held by government far below the free-market price: an enormous “shortage” of the good. the demand for babies and children is usually far greater than the supply, and hence we see daily tragedies of adults denied the joys of adopting children by prying and tyrannical adoption agencies. in fact, we find a large unsatisfied demand by adults and couples for children, along with a large number of surplus and unwanted babies neglected or maltreated by their parents. allowing a free market in children would eliminate this imbalance, and would allow for an allocation of babies and children away from parents who dislike or do not care for their children, and toward foster parents who deeply desire such children. everyone involved: the natural parents, the children, and the foster parents purchasing the children, would be better off in this sort of society.[13]

  in the libertarian society, then, the mother would have the absolute right to her own body and therefore to perform an abortion; and would have the trustee-ownership of her children, an ownership limited only by the illegality of aggressing against their persons and by their absolute right to run away or to leave home at any time. parents would be able to sell their trustee-rights in children to anyone who wished to buy them at any mutually agreed price.

  the present state of juvenile law in the united states, it might be pointed out, is in many ways nearly the reverse of our desired libertarian model. in the current situation, both the rights of parents and children are systematically violated by the state.[14]"
 • zamanında pat buchanan'a desteğini sunmuştur. bunda şaşırtıcı bişi yok, amarigalarda "old right" denen çökmüş bi akımı anarko-kapitalizm gibi gaydırıguppak distopya ile allanıp pullaması ile meşhurdur rothbard. yalnız şu var; eski ku klux klan lideri david duke'u da louisiana valiliği için desteklemekten hiç de çekinmemiştir. yalanına sokuyumculara, stormfront komünitesinden ve reason mecmuasından gelsin;

  (bkz: murray rothbard (jew) defending david duke)
  (bkz: gene epstein: murray rothbard's mixed legacy)

  bilerek ve isteyerek doğrudan birincil kaynaklardan sitem ve sitayişle bahseden ikincil kaynaklardan yararlandım. çok çakalım.
 • devletin anatomisi isimli makalesi oldukça ilginçtir.

  http://www.liberal.org.tr/…urray-n-rothbard,249.php
 • kendisi aşırı çalışkan bir anarko kapitalisttir. mises enstitüsünün derece yapan inek çocuğu diyebilirim.
  tanım: bir ekonomist ve ahlak filozofu.
 • liberal/liberteryen gelenekle ilk defa yanılmıyorsam 5 yıl önce rothbard ile tanışmıştım ve benim kendimi liberal olarak tanımlamamı 1 yıl ileri attı muhtemelen. feci antipatik birisi, liberalizmle onun sayesinde tanışmak sanırım büyük bir şanssızlıktı. o iki yıl içinde birçok liberal düşünürü okuyup sorunlara kafa yordum ve belirtmem gerekir ki içlerinde halen en antipatik ve sevimsiz gelen rothbard. iyi ki buldum sonradan hayek'i.
 • rasyonalist doğal hukukçu düşünce geleneğine sahiptir.
  özgürlük teorisinin tamamı insanın hürriyet sorunu üzerine inşa edilmiştir.
  rothbard için diğer liberteryenler ile ortak olarak söyleyebileceğimiz, yaklaşımının temelinin bireysel özgürlük üzerine kurulu olduğudur.
  özgürlüğü iki önemli kavram ile tanımlamayı tercih eder özgürlüğün etiği kitabında.
  1. self ownership
  2. nonaggression axiom
  insanın kendisinin sahibi olması ve saldırmazlık aksiyomu.
  rothbard'ı türkiye'de çalışanlardan biri de dr.ahmet taner'dir. çalışması oldukça güzel.
  kitabı da çıkmış, doktora tezi yöktez'de erişime açık, ilgilenenlerin okumasını tavsiye ederim.