şükela:  tümü | bugün
 • ebubekir sifil sözü. esasında bütün sünni müslümanların ortak sözüdür, istisnasız tamamı bunu kabul eder ve kendi inançlarına göre kabul etmek zorundadırlar.

  (bkz: #69640256)

  mesela ben x dinine mensup olsam ve x dini bütün müslümanların öldürülmesi gerektiğini savunsa, bunu dile getirdiğimde ertesi gün gözaltına alınır sonra da tutuklanırım. acaba bunu canlı yayında söyleyen bu sefil herife karşı savcılarımız herhangi bir şey yapabilecekler mi?

  edit: bütün sünniler bunu savunur kısmına takılanlar olmuş. arkadaşlar sünnilikte sahih hadisi inkar eden dinden çıkmış olur. mürtedin katli de bütün sünni alimlerin üzerinde mutabık olduğu sahih bir hadistir. dolayısıyla her kim bu hadis uydurmadır derse kendisi mürted olur ve kendisinin katli vacip olur.
  http://m.dinimizislam.com/detay.asp?aid=14540
 • allah'a ve kuran'a iftira atanların söylemi. çünkü kuran böyle bir şeye izin vermez.

  hadis, “dinini değiştireni öldürün.” derken; kur’an, “dinde zorlama yoktur.” demektedir.(hadis: nesei 7-8/14; buhari 12/1883) (kuran: 2:256)

  kuran’a göre dinini değiştirenin öldürülmesi diye bir şey söz konusu değildir. kuran’ın dininde zorlama yoktur ki, dininden dönen öldürülebilsin. eğer böyle olursa kuran çelişki dolu bir kitaba dönüşür. oysa kuran’da çelişki yoktur:

  kur’an’ı, iyice okuyup düşünmüyorlar mı? eğer o, allah’tan başka birinin katından gelseydi, elbetteki onun içinde birçok çelişki bulacaklardı. (nisa 82)

  bakalım rabbimiz, dininden dönenler ile alakalı neler diyor, onları öldürün mü diyor, yoksa başka şeyler mi söylüyor:

  ey inananlar! içinizden kim dininden dönerse şunu bilsin: allah, yakında, kendilerini sevdiği ve kendisini seven, müminlere karşı boynu bükük, kâfirlere karşı başı dik bir topluluk getirecektir. bunlar allah yolunda savaşırlar, hiçbir kınayanın kınamasından korkmazlar. bu, allah’ın, dilediğine yönelttiği bir lütuftur. allah, yaratılışı ve yarattıklarını genişletir, her şeyi bilir. (maide 54)

  kuran, dininden dönenlerin ve kafir olarak ölüp gidenlerin yaptıklarının boşa gideceğini haber verir:

  sana haram ayı, onda savaşmayı soruyorlar. de ki: “o ayda savaş büyük bir günahtır. ama allah yolundan alıkoymak, o’na ve mescid-i haram’a nankörlük etmek, ora halkını oradan sürüp çıkarmak, allah katında daha büyük bir günahtır.” çünkü baskı ve zulüm, cana kıymaktan daha büyük bir kötülüktür. eğer güçleri yetse sizi dininizden çevirinceye kadar sizinle savaşmayı sürdürürler. içinizden kim dininden döner de inkarcı olarak ölürse böylelerinin amelleri dünyada da ahirette de boşa gitmiştir. ateş ehlidir onlar. sürekli kalacaklardır orada. (bakara 217)

  görüldüğü gibi dininden dönenlerin cezasını vermek bize değil allah’a düşmektedir. zaten müslüman olmak istemeyen birinin zorla müslüman kalmasını sağlamak dinin mantığına da aykırıdır. yazının tamamı
 • sözlükte hemen iki sokak ötede cereyan edebilecek gerçek vahşetle hurafedeki (peki peki, kitaptaki) vahşeti karıştıran arkadaşlarımızın da olduğunu gösteren başlıktır.
 • şirk batağında debelenen birine ait bir söz.

  kur'an'da böyle bir emrin var olmamasını geçtim; akıl mantık izanında düşünecek olursan dini terk etmiş bir kişiyi bu sebeple öldürdüğünde o kişinin imansız olarak ölmesini garanti altına almış olarak ahiretteki hükmünü kesmiş oluyorsun.

  varsayımsal olarak, bir kişi mürted olduktan sonra hayatının bir noktasında islam'ı tekrar araştırıp imana gelebilir mi? gayet mümkün. kaldı ki, bizzat böyle tanıdığım bir arkadaşım var. hatta şu anda ilahiyat fakültesinde ikinci üniversitesini okuyor; akademisyen olma hayali var.

  şimdi bu lafı eden şirkbaz herifin imkanı olsa bu arkadaşımı öldürecekti ve eleman, ahiret hayatına imansız göçecekti. ulan sen kimsin ki, insanların ahiretini yakıyorsun; tövbe imkanını elinden alıyorsun.

  olmayan bir kuralı önümüze getirmek kendini allah'ın yerine koymak değil de nedir? apaçık şirk batağına saplanmışlar debeleniyorlar. üzerime çamur sıçramasından gocunuyor değilim de; bütün memleketi bataklığa çevirecekler. benim korkum budur.

  edit: bu lafın allah emri olduğunu iddia edip de gerekçesini "ama kur'an'da namazın nasıl kılınacağı da yazmıyor" diye hem başlık altında hem de mesaj kutumda yazanlar olmuş. güzel bir haber vereyim madem; zeka geriliği dolayısıyla size hiçbir ibadet farz değil zaten. kafanıza göre takılın.

  kur'an açıkça "namaz size farz olundu" demiş; ama nasıl kılınacağını söylememiş eyvallah da, mürtedin öldürülmesi meselesi ile namazın nasıl kılınacağı meselesine aynı mantığın uygulanacağını kabul edebilmemiz için kur'an'da mürtedin öldürülmesinin emredilmesi ancak ne şekilde öldürüleceğinin belirtilmemesi gerekiyordu. ikisi aynı şey değil güzel kardeşim. anlayabildin mi?

  şunu anlayabilmek için ayakkabı numarası kadar iq sahibi olmak yeterli.
 • ben de savunurum. çünkü dinde var. müslüman allah'ın hükmüne teslim olan demektir.

  ayrıca diyanetin bastigi tüm ilmihallerde de bu yazıyor. murtedin cezası ya infaz ya da müebbet hapistir. tevbe ederse kurtulur.
 • iyi oluyor bu laflar. bunları halkın gözüne sokacaksın ki nasıl bir şeye inanıyorlar görsünler. veya nasıl insanlar dinlere inanmıyorlar anlasınlar.
 • böyle bir açıklama kendini bağlar. utanç verici ve insanlık dışı bir söylem. uydurma hadisleri ve saçma sapan rivayetleri din diye yutturan şarlatanları, her şeyden önce bir insan olarak kınıyorum. bütün inançlar ve inançsızlıklar kişisel tercihtir, sorgulanamaz, kınanamaz ve cezalandırılamaz.