şükela:  tümü | bugün
 • van ve cevresine has, un ve yumurta ile yapilan, genelde kahvaltida yenen yemek.
 • (bkz: cocuklugum nerde) enfes kokar. yaninda cay da varsa, aylardan ocaksa ve sobada komur citirdiyorsa tadina doyum olmaz.
 • van yoresine aittir ve vanda kahvalti slonlarinda sunulan kahvaltinin olmazsa olmazidir.un,yag ve yumurrta icerir.
 • 365 gün yiyebilceğim kahvaltıda yenilen yemek. inanılmaz kokar evde yapıldığı zaman öyle bir koku bulamazsın.. yapılışını bunca yıl öğrenmediğime küfrediyorum...

  1.5 bardak yada 2 bardak una yaş olmayacak kadar sıvı yağ(tereyağda eritilirse olur ama ben üşeniyorum). yani yağ ile unu güzel bir biçimde karıştırdığımız zaman ne ishal gibi olacak ne de kum gibi.... ocağın altı yakılır, yağlanmış un kavrulur, yanık kokuları inceden gelmeye başladığında ocak kapatılır. tavadaki unun üzerine yumurta kırılır. birasda tuz ek üzerine. karıştır iyice yumurta unun sıcağıyla pişer:) misssssssssssssssssssssssssssss

  (tarifteki bütün oranlar size kalmış nası isterseniz, yöresel olaylar böle oluyor)
 • küçükken, ismini kolay telaffuz edemediği için, kardeşimin "moru" diye andığı yemek, yıllarca evimizde bu isimle anıldı. sonra biz de gerçek ismini unutup, bu ismi belledik. bugün anneme "anne bunun asıl adı neydi ya" dedim ve böyle acayip bir isminin olduğunu hatırlamış olduk. içindeki malzeme yoğunluğu açısından pek sağlıklı değil, ama acayip lezzetli birşey. ekmeğe sürüp sürüp yenilesi...
 • çocukken severek yediğim kahvaltılık. apartmanda 3.katta oturan komşumuz anneme yapmasını öğretmişti. ben murtuğayı balla birlikte yemeyi severdim hatta çocukken kolay yiyeyim diye annem yaptıktan sonra içine bal koyardı.(bilmiyorum belkide gerçekten içine bal konuluyordur.)şimdi yumurta yemediğim için yemiyorum ama birgün yumurta yemeye başlarsam ilk iş anneme murtuğa yaptırırırım.

  not: murtuğanın mazemelerine en son yumurta eklenir ve karışımın sıcaklığı iyi ayarlanamazsa veya güzel karıştırılamazsa ya yumurta çığ kalır yada çok cabuk pistiğinde içine yediremezsiniz yumurta içinde ip ip olur kısaca mumdar olur.
 • orgazmik yiyecek. accuk helvayı andırıyor. helvanın sütsüzü.
 • doğu illerine ait olduğunu sonradan öğrendiğimiz,un,yumurta ve bol bol yağdan oluşan kahvaltı yiyeceği. eşimle birlikte dikkatli bir şekilde yaptık hatta masraftan kaçınmamak için genelde sıvı yağ önerilmesine rağmen tereyağı kullandık.sonuç: fena sayılmayacak tadına ve doyurucu olmasına rağmen iç bayacak derecede yağlı olması,sağlık düşmanı olması onu bizim düzenli kahvaltı seçeneklerimiz arasından düşürdü. kış mevsiminde arada bir yenebilir ama daha ötesi yok.
 • van'a has kahvaltı çeşitlerindendir. yemesi oldukça lezzetli ve bir çok insanın damak tadına uygundur. içerisinde yağ/tereyağ, 1.sınıf kalite un, ve yumurta (çırpılmış) vardır.

  yapılışı çok basittir;

  yağ miktarını ayarlayıp 1-2 dk. kızdırıp un ekleyin ve pembeleşene kadar karıştırın. bu arada önceden çırpılmış yumurtanızı kızgın un ve yağınıza ekleyip ocağın altını kapatın. yumurtayı döktükten sonra çok karıştırmayın böyle dağlara benzeyen şekiller alsınlar yeter.

  not: unu sürekli karıştırmalısınız yoksa yanar.
 • şu anda yediğimdir. favori van kahvaltısı enstrümanım.