şükela:  tümü | bugün
 • mücver mi mürver mi diye ikilemde kalıyorum hep bu asa yüzünden, 1-2 saniye düşünmem gerekiyor hangisi doğru diye. deathly hallows'da önemli bir yere sahip asadır ayrıca.
 • (bkz: mücver asa)
 • asa koleksiyonumun 6.asası.

  şu anda da elimde duruyor.

  hastasıyım.

  mürver asanın yeni sahibi benmişim gibi hissediyorumfdsojfosdfjoısdf
 • ölüm yadigarlarından biridir.
 • --kitap ve filmlerden spoiler--
  --kitap ve filmlerden spoiler--
  --kitap ve filmlerden spoiler--

  harry potter evrenindeki en güçlü asadır, aynı zamanda ölüm yadigarları olarak adlandırılan güçlü nesnelerden biridir. bu asanın akıbeti kitaplarda ve filmlerde farklıdır fakat ikisi de tatmin etmemiştir şöyle ki;

  asanın kitaptaki akıbeti: harry her şey nihayete erdikten sonra asayı dumbledore'un mezarına geri koyar ve gerekçe olarak asanın belayı çektiğini, kendisine ömür boyu yetecek kadar bela gördüğünü söyler. çünkü asaya sahip olmak isteyenler devamlı harry'ye veya sevdiklerine saldıracaktır. filmde ise harry aynı sebepten asayı kırıp atar. iki durumda da harry asayı kullanmamayı seçer getireceği belalardan dolayı. ama burada birkaç sorun var.

  harry, voldemort ile olan son düellosunu bildiğiniz gibi herkesin önünde yaptı. yani mürver asanın nasıl sahip değiştirdiğini, sahipliğinin en son harry'ye geçtiğini falan orada bulunan herkes öğrendi. kitaptaki sonu baz alırsak; orada bir sürü kişi olayı gördü. elbet yayılacak bu bilgi. harry asayı dumbledore'un mezarına koysa bile yine de asaya sahip olmak isteyenleri üzerine çekecek. çünkü asayı almak için asanın harryde olmasına gerek yok. draco örneğinde odluğu gibi. ve o düello sırasında orada bulunanlar bunu öğrendi. ayrıca böyle bi villain beklememek saçma. voldemort yenildi diye herkes sevgi pıtırcığı olmamıştır muhakkak. zaten rowling de "artık voldemort öldüğüne göre seherbazlık gereksiz bi meslek olmadı mı?" sorusuna "voldemortun ölmesi ilerde başka karanlık büyücülerin ortaya çıkmasına engel değil, daha sonraları pek çok tehlikeli ve karanlık büyücüler de ortaya çıktı" diye cevap vermişti.

  filmlerde ise belki de yukarıda söylediğim nedenden ötürü asayı kırmıştı harry. ama burada yine bi sorun var. harry'nin bunu yaptığını sadece ron ve hermione görüyor. yani asanın kırıldığından habersiz olan biri yine harry'ye mürver asa için saldırabilir.

  peki ne olmalıydı? harry mürver asayı kullanmalıydı abicim. madem bu koduğumun asasına sahip olduğunu tüm dünya öğrendi. ne yaparsan yap illa bi spekülasyon olacak. "yok lan kırmamıştır bi yere saklamıştır" diyen çıkacak illa ki, o yüzden mürver asayı kullan amk hiç olmazsa sana saldıranlara karşı bi kozun olur. zira gördük ki büyü gücü kıstas alındığında, şansı yaver gitmediği sürece harry de alelade beceriye sahip sıradan hatta vasat bi büyücü.
 • filmde kırıldığı zaman çıt diye giden ve ufak bir duman çıkaran asa. ulan sen mürver asasın. kırıldığın vakit ufacık bir duman ve ses mi çıkarırsın kendine gel. şimşek çakması, harry'nin ve çevredekilerin şöyle bir sarsılması, bulutların dans etmesi falan gerekmez miydi? koca mürver asaya çalı çırpı muamelesi yapmışlar. nasıl bir son bu?
 • harry potter evrenindeki en güçlü asa.

  antioch peverell
  antioch peverell's killer
  emeric the evil
  egbert the egregious
  godelot
  hereward
  barnabas deverill
  loxias
  arcus and/or livius
  gregorovitch
  gellert grindelwald
  albus dumbledore
  draco malfoy
  harry potter

  sırasıyla asanın sahibi olmuşlardır. harry'den önce voldemort asayı elinde bulundursa da asa hiç bir zaman onun olmamıştır çünkü asa büyücüyü seçer.
 • asanın sahiplik değiştirmesi ve harry potter ile fantastic beasts serileri arasında bu konuda bir tutarsızlık olup olmamasına, yazar j. k. rowling'in kendi yazdığı kuralla ilgili bir hata yapıp yapmadığına dair :

  (bkz: #84806085)
 • kader asası veya ölüm değneği olarak da adlandırılır.
hesabın var mı? giriş yap