şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  sadece filmde gerçekleşen olay.

  kitapta ise kırılıp atılmaz. ait olduğu yere, dumbledor'un mezarına konulur.

  --- spoiler ---
 • az önce (bkz: avada kedavra'ya expelliarmus ile karşılık vermek) başlığında eleştirildiğini görüp yazmak istememe neden olan konu. tamam kitapta kırılmadı ama harry asayı kırsa da yeriydi.

  aynı mürver asa 100 yıl önce gellert grindelwald'un eline geçmiş, kara büyücü bütün avrupa'yı canından bezdirmiş, voldemort gelene kadar 'en korkunç büyücü' unvanını korumuştur. dumbledore olmasa dünya grindelwald'dan biraz zor kurtulurdu. ne yapsaydı harry, en güçlü asa bende dursun diye dumbledore gibi mürver asayı kendisi kullansaydi da 80 sene sonra başka bir kötü büyücü çıkıp asayı elinden alarak yine tiranlık mı yapsaydı dünyaya? böyle büyük güçler kimsede olmamalı diye düşünmek aptallık mı yoksa aslında güce düşkün olmadığını kanıtlamak mı? bence en mantıklı ve bencillikten uzak kararı verdi. hiç kimse asanın yerini bilmezse dünya da en azından mürver asa ve 'ölüm yadigarları eksiksiz tam parçalı setine' sahip olmak için ortalığı kırıp geçiren manyaklardan kurtulmuş olur. en azından o manyaklardan eksilir. yine kötü çıkar elbet ama en güçlü asayla meydan okumaz hiç değilse.

  ben harry potter'ın kararında bilgelik olduğunu düşünüyorum. kendi güç sevdası yüzünden yeni nesillerin başını yakmamış, ron gibi hırsına yenik düşmemiş, asadan vazgeçmiştir.
 • harry potter sen nasıl bir insansın öyle gözünü kırpmadan kırıp attın onu, sen ne kadar cesursun ileri görüşlüsün valla müthiş bir final, hele 3 kardeşin geçilmesi çok tehlikeli nehirde ölümle karşılaşması hikayesini dinledikten sonra... adamda ego sıfır resmen sıfır
 • kitapta olmayip filmlerde olan saçmalıklardan birisi. kitapta mürver asa dumbledore'un mezarında uslu uslu yatmaktadır.

  (bkz: harry potter and the deathly hallows)