şükela:  tümü | bugün
 • beyoğlu'nda borsa'nın karşısındaki sokaktan girince solda bulunan coşkun kundura'nın kardeş ortaklarından biri ve en tanınanı. bayanlar için sipariş üstüne ayakkabı yapmaktadır kendisi ve şu sıralarda da gazetelerde ve televizyonda çıkarak ün yapmaktadır.
  giderek mağaza fiyatlarına yaklaşan ayakkabılarıyla eski özelliğini de kaybetmektedir yavaş yavaş.
 • kamburun bahcesi'ndeki en sevimli garson. hep hafifce saga dogru kaykilmis bir sekilde yurur ve hesabinizi soylerken sanki her seyi o size ikram etmeliymis, sizden para istememeliymis gibi utanir, kizarir. cok iyi cocuktur, coook...
 • kac anlami var bilmiyorum fakat onumde duran tevrat ta
  -"musa": ibranice "moşe", cikarmak anlamina gelen "maşa" sozcugunu cagristirir.-
  gibi bir ibareyle karsilastim.
 • meet the fockersda einsteinin kuklasini goturen kopegin adi...
  (bkz: moses)
 • bu isimde bir de "çin işi kore işi" sinema filmi vardır.
  http://www.imdb.com/title/tt0275083/
 • michelangelo'nun yaptıktan sonra "konuş!" dediği heykeldir. heykelin başında resimlerinde görüp (ortaokul kitapları, ansiklopediler vs.) çocukluğumdan beri anlam veremediğim bir çıkıntı bulunmaktadır; meğer boynuzmuş.

  ibranicede keren kelimesinin iki anlamı varmış: hem ışık hüzmesi hem de boynuz. tevrat'ı ibraniceden latinceye tercüme eden çevirmen ya şakacı bi arkadaşmış ya da kafası biraz karışıkmış ve musa'nın başındaki ışık yerine musanın başındaki boynuz diye yapmış çevirisini. michelangelo da musa'nın başının üstüne bir boynuz yerleştirmiş. italyanların traduttori, tradittori (çevirmenler haindir) sözü buna dayanır.
 • tv kanallarındaki racklerin üstüde duran video switchlerde alt ve üst baglantıyı yapan aparata verilen isim, bir nevi xl jumper. musa denmesinin nedeni m harfine benzemesi imiş.
 • 1544'te tamamlanmıştır. roma'da san pietro in vincoli bazilikasında papa julius ii'nin anıt mezarındadır.

  kendi başına şöyle görünmektedir:

  http://www.kfki.hu/…lan/1sculptu/giulio_2/moses.jpg

  etrafındaki diğer heykellerle birlikte esas şekli de şudur:

  http://content.answers.com/…chaelangelo's_moses.jpg
 • yapımı yılan hikayesine dönen papa ii. julius’un anıt mezarında bulunan heykeldir. musa’nın hükmü olarak da anılır.

  papa ii. julius papa seçildikten sonra kendisi için bir anıt mezar siparişi verir büyük usta michelangelo’ya. gelin görün ki bu proje michelangelo’nun sanat hayatının en sıkıntılı dönemine neden olur.

  michelangelo bu anıt mezarda yer alacak heykellerin mermerleri için carrara’daki mermer ocaklarında aylarca mermer aramıştır. roma’ya döndüğünde ise papa ile mali konularda anlaşmazlığa düştüğü için proje aksar.

  bu sırada sistine şapeli’nin fresk işleriyle ilgilenen michelangelo 1513 yılında papanın ölümüyle mezar işine yeniden başlar. proje daha sade bir halde tamamlanır.

  sonunda heykel bitmiştir. dendiği gibi michenalgelo bile etkilenir yapıtı karşısında, dile gelip konuşmasını ister musa’sının.

  peki heykel ne anlatır?

  tanrı’nın on emrini halkına bildirmek üzere sina dağı’na çıkan musa geri geldiğinde halkının bir buzağı heykeline taptığını görür. bu musa’yı çok kızdırır. işte bu anı temsil eder heykel.

  dikkatli bakıldığında musa’nın o anki; "gelmiyim oraya" dercesine olan kızgın yüz ifadesi, birazdan yerinden kalkıp hışımla koltuğunun altındaki levhaları yere çarpacakmışçasına olan duruşu kusursuz yansıtılmıştır büyük usta tarafından. musa’nın kolundaki damarlara kadar tüm detayları eksiksiz tamamlayıp insanlığa hediye etmiştir.

  sadece rönesans döneminin değil, dünya tarihinin en mükemmel yapıtlarındandır.
 • michelengelo bu heykeli bitirdikten sonra iki adim geriye gitmiş,elindeki cekici heykele firlatmis ve ''kalk gidelim'' demistir
hesabın var mı? giriş yap