şükela:  tümü | bugün
  • (müşahit) gözlemci. (bkz: müşahade)
  • recep tayyip erdoğan'ın balkon konuşmasında kullandığı kelime. "sandık müşahit"i olarak kullandı kendisi, ben bir an sandık mücahiti anlayıp dumur oldum, sonra sayın hocam relic hatadan döndürdü beni. öğrenmiş olduk bu kelimeyi de.
  • oy ve ötesi oluşumunda sandık etrafında görev alacakların aldığı unvan.. oy ve otesi tarafından yapılan sunumlarda özellikle vurgulanıyor ki bizler mücahit değil, müşahitiz.
  • gören gözlemci anlamlarına geliyor
  • seçim sürecinde tüm işlemleri takip eden, denetleyen, aykırı bir durum varsa itiraz etme yetkisine sahip olan ve bu durumları tutanağa geçiren kişidir.
    görevini hakkıyla yapmalıdır ki trafolara kediler girmesin, çuval çuval mühürlü oy pusulaları bulunmasın, şaibelerden uzak demokratik bir seçim süreci geçirebilelim.
  • uzun zamandır türkiye'yi en çok ilgilendiren tanımı için:

(bkz: sandık gözlemcisi)
  • seçimler sırasında sandık alanında usule uygunsuzluk yapanları uyarmak ve ilgili yerlere bildirmekle yükümlü kişi.

26 yaşındayım. şimdiye kadar yalnızca oy verdim, herhangi bir parti kapsamında sandıkta görevli olmadım. ancak yarın öbür gün çocuğum bana derse ki “anne oyların güvenliği için hiç mi bir şey yapmadınız?” diye... en azından çabaladık, direndik diyebileceğim bir girişimim olsun istiyorum. geç kalmak istemiyorum. artık bunun son şansımız olduğunu biliyorum. daha çok gencim ve güzel ülkemde güzelce, özgürce yaşamak istiyorum. ülkem için bir şeyler yapmak istiyorum.

bu nedenle daha önce müşahitlik yapmış birileri varsa sürecin gerektirdikleri, yapmam ve yapmamam gerekenler konusunda ekşi sözlük yazarlarından mesaj yoluyla yardımlarını bekliyorum.