şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: ben bu çağrıyı yaptığımda daha kısıtlı bir yer, kendi seçim bölgem için yapmıştım. ama gelen tepkiler insanların bu işe ne kadar gönüllü olduğunu ve benim açtığım başlığın yanlış ve kısıtlı olduğunu gösterdi. bu sebepten moderasyondan ricam başlığı ' gönüllü müşahit oluyoruz kampanyası ' olarak degiştirmeleri.

  başkanlık sistemi için yapılacak olan referandumda gönüllü olarak görev yapmak isteyenlere yapılan çağrı.

  tanım faslını geçtikten sonra diyorum ki haydi bakalım ekşinin siyaseti sevenleri, burdan sürekli ahkam kesenleri, ota boka laf atanları harekete geçip bir şeyler yapma zamanı. eğer sizde hiç bir şey yapmasam/ yapamasam bile en azından seçimlerin adil bir şekilde yapılmasına katkı sağlıyayım diyorsanız işte size fırsat.

  benim bu çağrım istanbul kartal için geçerlidir. eğer bu bölgede oturuyorsanız, yada oturmuyorum ama yinede gelirim diyorsanız lütfen yeşillendirin.

  ve son olarak şunu söyliyeyim ben bu çağrıyı bir siyasi parti adına kendi insiyatifimle sorumlu olduğum okul için yapıyorum (ille parti ismi ver diyenlerde yeşillendirebilir). bana göre gönüllü olanların hangi partiden yada siyasi görüşten olduğunun bir önemi yok maksat adil, sorunsuz ve hilesiz bir seçim olsun ama gönüllü olmak isteyenlerin bilmek isteyeceğini düşünerek söylüyorum hayırcı cephedeniz.

  edit: belirttiğim gibi benim çağrım istanbul kartal için geçerli. ama başka yerlerde yaşayıp müşahit/ gözlemci olmak isteyenler de var ise kendilerine yakın hissettikleri partilere başvursunlar seve seve kabul edilirler.çünkü gerçek anlamda hem oy verme sürecinde hem sayım sürecinde sizlere ihtiyaç var. eğer benim siyasi partiyle işim olmaz o zaman ne yapacağım diyorsanız size adres olarak oy ve ötesi'ni gösteririm. bu işe girmeye niyetlendiyseniz organizasyon ve eğitim faslını düşünerek fazla geç kalmamanızı öneririm.

  edit 2: başka il ve ilçelerde gönüllü olmak isteyenler ne yapmalı?

  öncelikle eğer müşahit değilde sandık kurulunda görev almak istiyorsanız acele edin. yapmanız gerekenlere gelince:

  * eğer kendinizi yakın hissettiğiniz bir parti var ise oturduğunuz ilçede olan ilçe başkanlığı ile temasa geçip oturduğunuz mahallenin parti temsilcisinin ismini ve iletişim bilgilerini isteyin. sandık kurullarını ve müşahitleri belirleyip ilçeye iletecek olanlar mahalle temsilcileridir.

  * siyasi partilerle uğraşmam bana daha sivil bir şeyler lazım diyorsanız adresiniz bence oy ve ötesi'dir. geçmiş seçimlerde bu işin altından iyi bir şekilde kalkabileceklerini kanıtladılar. belki de tek handikapları, müşahit olmak için bir siyasi partinin size müşahit kartı vermesi lazım. oy verme alanına (yani sınıfa) girebilmek için bu kart şart. oy ve ötesine ldp dışında pek destek veren siyasi parti olmadığı için bu kartlardan tedarik etmeleri biraz zor oluyor.

  gönüllü olmak isteyenlere tekrar hatırlatmak isterim ki önümüzde daha zaman varmış gibi görünse de organizasyon ve eğitimler düşünüldüğünde şimdiden basvurmaniz gerekiyor.

  edit 3 : çaylaklardan gönüllü olup ulaşmak isteyenler sadeceoyun1@gmail.com adresinden bana ulaşabilirler.

  edit 4: sözüm sandığa gidip beklesem ne olur işi sonuçları bilgisayara girerken hallediyorlar diyen yazarlara. eğer sayımın düzgün bir şekilde yapılması sağlanır ve sonuç tutanağının ıslak imzalı bir nüshası adına görev aldığınız siyasi parti yada stk (oy ve ötesi) yetkililerine verilirse bu sorunu halletmiş olursunuz. ysk'da sonuçlar şehven yada isteyerek yanlış girilse bile bu tutanak sayesinde itiraz ve düzeltme hakkınız oluyor.

  edit 5: moderasyondan ricam başlığın "müşahit oluyoruz kampanyası" olarak değiştirilmesi. bu şekliyle daha çok kısıtlı bir bölge için havası oluştu. gelen tepkilerden gördüğüm kadarıyla bu sadece istanbul'un bir ilçesi için değil daha geniş kapsamlı bir duyuru oldu.
 • herhangi bir parti uyesi olmayip, turkiye'nin geleceginin oylaynacagi bu diktatorlik anayasasinda her hayircinin gonullu olarak olmasi gereken durum. kendim bir partinin uyesi oldugum icin zaten her secimde musaitlik gorevi aliyorum. lutfen herkes gonullu olarak bu goreve talip olsun.
 • kulak verilmesi gereken çağrı. demokrasi ile yaşamak istiyorsanız. siz de emek vereceksiniz. bu da bizim kurtuluş savaşımız. vatana, haklarına, özgürlüklerine sahip çıkmak için önce sandığına sahip çık. iki defa müşahitlik yaptım. gözünüz korkmasın. çok keyifli bir serüven ve manevi tatmini çok büyük.

  kendini ve sevdiklerinizin geleceği için emeğinizi esirgemeyin. bu çağrılara kulak verin
 • haziran seçimlerinde müşahittim ve inanılmaz bir keyif almıştım. akepelilerin istedikleri gibi at koşturamadıklarını görmeleri, akşam sonuçlar gelince tek başlarına iktidarı kaybettiklerinde yüz ifadelerini görmek keyif vericiydi

  bu referandumda da hayır çıkacağına inanan birisi olarak herkese öneriyorum müşahitliği
 • oyveötesi ile yine sandıklarda olacağız
 • mutlaka destek verilmesi gereken durum. gönüllü arkadaşlar şimdiden organize olurlarsa, daha iyi olacağı kanaatindeyim. memleket meselesi, bilinçli ve sorumlu davranmalıyız.
 • sözüm ona türk gencinin yerine getiremediği tonlarca ödevine karşın, yapabileceği son bir yardım kırıntısıdır. kesinlikle organize olunup sandık başlarında mutlak suretle gerekli destek verilmelidir. zira sandıklardan son 10 yılda hiçbir adil sonucun çıkmayışı burada bir hinlik döndüğüne daha nasıl bir delalet olabilir.

  işi gücü olan olmayan herkesin sonucu mutlu etsin etmesin bu ödevin yerine gelmesi için mutlak suretle desteklemesi, fiilen katkıda bulunması şarttır!
 • gidelim bekleyelim nöbet tutalım tutmasına da keşke o sayılan oyları ysk ya taşıyan, sisteme girişlerini yapanların başında da müşahitler olsa da adil olabilse.
 • müşahit organizasyonu yapan bir çok sivil toplum kuruluşu var. bence referandumda tüm bu kuruluşların tek bir çatı altında toplanması en iyi ve verimlisi olacaktır. geçen seçimlerden gördüğüm kadarıyla buna ön ayak olacak en büyük ve organize topluluk oy ve ötesidir. oy sayım tutanakların tek bir merkez tarafından toplanması, ysk'nın sitesindeki veriler ile tek tek karşılaştırılmalarının oradan yapılması oldukça önemli.

  son 3 seçimdir sandık başında müşahit ve gezici olarak görev yapıyorum. müşahitlere sahip olduğu haklar ile ilgili eğitimler verilip, referandum günü gönüllü avukatların da desteği ile sıkı takip sonucu hilesiz hurdasız bir referandum geçirebiliriz.
 • levent-4 levent bölgesi için adayım. herhangi bir partiyle ilişkim yok. hayır'lı bir referandum olmasını diliyorum.