şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yırttığımı öğrendiğim bir vücut tendonu. bugüne kadar hakkında entry girilmemesi de tıp okuyan suser'lerin ayıbıdır. nasıl tedavi olucam tanımlayın bari.
  • bir roma generali değildir.
    gluteus minimus ile birlikte götte en çok ihmal edilen bölgedir. göte bacağa rotasyon verme gibi işlevleri vardır.
    bir ay kadar boynumdan sakatım, yavaş yavaş antremanlara dönmeye başladım. sakatlığım süresince yoga, hafif kardiyo ve rehabilitasyon/fizyoterapi egzersizleri yaptım. bu esnada vücudumdaki bazı zayıf kasların normalden daha çok farkına varmaya başladım. garip bir şekilde üst ve orta sırt ağrılarım artmaya başladı. sonra başladım araştırmaya, "yok lan ondan değildir" derken bu gluteus medius'un bende neredeyse hiç aktive olmadığını fark ettim. bir hafta boyunca buraya yoğunlaşarak yaptığım egzersizler sonucu daha rahat rotasyon almaya, yürümeye ve dik durmaya başadım ve evet ağrılarım %80 oranında azaldı. şimdi squat, deadlift gibi götün bütün kas gruplarına overload yapan (böyle bir cümle kuracağımı hiç düşünmezdim amke) compound egzersizler iyi olsa da minimus ve medius'u izole etmek gerekmektedir. ve bu meret vücudun dik durması konusunda çok kritik bir rol oynuyormuş lan.

    orta götü ihmal etmeyin ve es geçmeyin efenim.

    not: dead butt sendromundan muzdaripken sadece bu bölgeyi izole etmek hiçbir işe yaramayacaktır. o yüzden önce hit 'em all.