şükela:  tümü | bugün
  • trapezius olarak da anılan, sırtın üst bölgesinde yerleşik kürek kemiklerini kaldırmaya yarar kas grubu.
  • amerikan güreşlerinde goldberg isimli güreşçinin aşırı geliştirdiği neredeyse onun kobra gibi görünmesine sebep olmuş kas. üç kısımdan oluşur. bunlar pars ascendens, pars transversa ve pars descendens'tir. 11. kraniyal sinir tarafından innerve edilir.
  • ense ve boyunda yer alan hemen tüm kasların üzerini örten çok geniş, üçgen şekilli bir kastır. etkisi omuzu kaldırmak ve başı yana eğmektir.
  • eğer takım elbise giydiğiniz bir işiniz varsa geliştirilmemesi gereken bir kastır.
    hem gömlek hem de ceket altında omuzları düşük gösterir.

ama benim mesleğim havuz kenarlarında olsun, sahillerde olsun arz-ı endam etmek derseniz geliştirin tabi.
    güzel ve sağlam bir duruş kazandırır.

tişört altında da fena durmaz aslında.
  • biraz fazla geliştirince abobo'ya benzemek olası, dikkatli olmak lazım.
  • sakatlamanın çok ama çok kolay olduğu bir kasmış. (bkz: learning the hard way)
  • sanılanın aksine sadece omuz tepelerinde olan bir kas değildir.isteseniz de o ''ayy iğrennnnçç''dediğiniz trapezlere sahip olmazsınız.steroid'in yan etkilerinden dolayı oluşan görüntüdür o malum görüntü.

estetik görünüme en yardımcı kas gruplarındandır.omuzları düşük göstermez.eğer böyle bir etki yapıyorsa omuzlarınız düşük demektir.değişik varyasyonları ile en az 200 lateral raise tekrarı yaparsanız,omzunuz düşük falan görünmez.o görüntü genelde sadece compound egzersizlere odaklanan,izole egzersizleri es geçen kişilerde görünür.yüzücülerin devasa görünümlerinin yegane sebeplerindendir.what muscle groups do swimming develop:geniş yüzücü omuzları için yapmanız gereken daha geniş daha büyük trapezler.anlamanız için kendimden örnek gösterirdim ama her mecrada ifşaya karşıyım.bende 2017 senesi başından ortasına kadar 7 aylık yoğun çalışmada işe yaradı,mükemmel bir görünüm elde ettim,biliyorum da konuşuyorum.referans kendimim çünkü.

trapezleriniz gelişkin değil.çünkü omuz estetiği için omuz 3 boyutlu çalışılır,ve trapezius düzgün bir şekilde çalışılır.
    vücutta en kolay şekilde omuz tarafında genişlik sağlayan kastır.çünkü bir sırt kası olduğu içinsırtı genişletir böylelikle vücudun çatısının elbise ölçüsünde genişlik kazanmasını sağlar.

tek bir hareket yapılmaz.sırt gününde çalışılıyorsa,ekonomik antrenman süresi şartıyla,sırttan sonra en az 2 3egzersiz ile yoğunlaşılır.çünkü eğer büyük görünüm isteniyorsa,büyük kaslara yoğunlaşılır,ve sırtı komple mükemmel şekilde çalıştığınız zaman(rhomboid,traps,latissimus dorsi,teres minor-major)en güzel sonucu alır,estetik görünüme kavuşursunuz.en güzel sonuç ise omuz gününde çalışılmasıdır.çünkü omuz küçük kas grubu olduğu için,trapeziusa odaklanmak için yeterli zaman bulunabilir.

face pull
    incline shrug
    cable upright row:3 tane basit egzersiz örneği.

edit:eklemeleri yapacağım