şükela:  tümü | bugün
 • fransız savaş müzesi. paris'te, eyfel kulesine yürüyüş mesafesindedir.

  ilk çağlardan fransız devrimine kadar olan bölümleri biraz zayıf olsa da özellikle napoleon dönemi oldukça güçlüdür. ayrıca birinci napoleon'un mezarı da bu müzededir.

  ikinci dünya savaşı sergisini gezerken; almanları, amerikalıların değil de fransızların yendiği hissine kapılabilirsiniz. de gaulle sergisinde fransız burnu kalkıklığının izleri görülebilir.

  paris'e uğrarsanız gidin görün derim.
 • müzenin 1. dünya savaşının ele alındığı bölüme bakıldığında, insana osmanlı'nın neredeyse savaşa katılmadığını bile düşündürtebilir. çünkü türklerin savaştaki varlığı, pekala gözardı edilmiştir.
 • bina kompleksi sergilenen objeler kadar görülmeye gezilmeye değer fransız askeri müzesi. insan bu müzeyi gezerken savaş çok güzel bir şeymiş gibi algılayabiliyor, zira savaş malzemeleri, giyim kuşam, savaşa dair her şey o kadar estetik ki... gördüklerimize kapılıp etkilenmiyoruz, çünkü savaşma seviş düsturumuzdan vazgeçmiyoruz...

  müze aslında yedi bölümden oluşuyor, hotel des invalides başlıbaşına bir şaheser, aynı şekilde napoléon'un mezarının bulunduğu anıt yapı da öyle. bir de bir şapel var bu müzenin içinde, bazı günler şahane klasik müzik konserleri oluyor.

  müzenin tek çağdaş tasarımlı kısmı charles de gaulle'e ayrılan bölüm. burada da yakın tarihimizin izlerini buluyorsunuz; tabi ki fransız yakın tarihinden bahsediyorum.

  gez gez bitmeyecek müzelerden biridir burası da. önceliğinizde kaçıncı sıradadır bilemem ama mutlaka gezip görülesi bir yerdir.

  resmi site (ingilizce)

  detaylı türkçe bilgi