şükela:  tümü | bugün
 • moba, soğuk ve rüzgarlı bir ağustos gecesi (1993), scott wilson -ki kendisi moba'nın küratörüdür- tarafından müzede halen sergilenmekte olan "lucy in the field with flowers"* (http://www.museumofbadart.org/…n/portraiture-1.html) ve diğer bir kaç resim çalışmasının bir çöplükte bulunup, boston'da bir evin bodrum katında sergilenmeye başlanması ile ortaya çıkmış.
  the museum of bad art (moba), dünyanın ilk ve -şimdilik- tek kötü sanat müzesidir.

  yolunuz boston'a düşecek olursa, moba'nın adresi, telefon numaraları ve bulunduğu bölgenin haritası şurada: http://www.museumofbadart.org/about/locate.html

  "the museum of bad art: the art too bad to be ignored (gözardı edilemeyecek derecede kötü sanat)" için adres: http://www.museumofbadart.org/
 • bu müze şöyle bir şeyle korunmaktadır: http://en.wikipedia.org/wiki/file:mobacamera.jpg

  en bayıldığım da çöpte buldukları, kanvası bıçakla kesilmiş bir tablo için yaptıkları "adding an additional element of drama to an already powerful work" açıklaması oldu. hoş, sonradan çalınmış o tablo. söz konusu kamerayı da bu hırsızlıktan sonra takmışlar.
 • " the museum of bad art yani “kötü sanat müzesi”… a.b.d.’de bulunan müze, sanatın en kötüsünü kitlelerle buluşturmayı amaçlayan dünyadaki tek sanat kurumu. kötü sanat eserleri koleksiyonu yapma fikri 1994 yılında, antika satıcısı scott wilson‘ın çöpte bulduğu bir resmi arkadaşlarına göstermesiyle ortaya çıkmış. bit pazarı, ikinci el dükkanları ve çöp kutularından müze koleksiyonuna seçilen eserler hayli tuhaf bir sanat zevkine hitap ediyor.
  koleksiyona sanatçılar kendileri de bağışta bulunabiliyor.

  the museum of bad art’ın massachusetts‘te üç galerisi bulunuyor ve müzede tek seferde 70 esere kadar sergilenebiliyor. müzenin koleksiyonu ise 600 parçadan oluşuyor.

  müze müdürü michael frank “bizim eserlerde baktığımız şey, sanatsal bir ifade ortaya koymak için yaratılmış olmaları ama açık bir şekilde görülüyor ki bazı şeyler yolunda gitmemiş.” diyor. müzenin kurucu ortaklarından marie jackson ise kendilerine gelen her 10 eserden 9’unun yeterince kötü olmadığı için koleksiyona seçilmediğini söylüyor. çocukların yaptığı eserler ve fabrikadan çıkma turistik parçalar müzeye kabul edilmiyor.

  the museum of bad art (moba), kurulduğu 1993 yılından beri kötü sanat eserlerini koleksiyonuna katmaya devam ediyor."
  sanat sanattır sanatçı da sanatçıdır mottosu ile "en azından denemişler.." deyip, akıl tutulması yaşatan bu eserlerin bir kaçını başlık altına bırakalım..

  lucy in the field with flowers
  müzenin kurulmasına ilham kaynağı olan ilk resim. resim, lucy’nin annesi tarafından yaptırılmış ve uzun yıllar teyzesinin evinde asılı kalmış. lawyor, resim için “yüz onun yüzü ancak diğer her şey yanlış. tek bir göğsü var gibi duruyor. kollarına ve bacaklarına ne olduğundan emin değilim ve bu çiçeklerin, sarı gökyüzünün nereden geldiğini bilmiyorum.” diyor.

  bataklıkta piknik
  sanatçısı, ted cate jr., zamanın ötesinde sanki..o garip kıyafetler ile bataklıkta piknik yapmak kulağa pek hoş gelmiyor aslında.

  meyve sıkacağı ve natürmort
  bilinmeyen sanatçı.*

  nice blueish man
  üzgün hissetmekle ilgili bildiğimiz her şeyi özetliyor. hayat yorucu, kelimeler ağır.. gömlek; anane evindeki 100 kiloluk beton yorgan gibi çökmüş mavi adamın üstüne.

  blue tango
  iki köpeğin nefes nefese dansı. alt uzuvlar mantıklı görünüyor, ancak üst uzuvlarla ne anlatılmak istenmektedir kestirmek zor. çok uzun bir sağ kol ve hüzünlü bakışlar..

  no place like home
  "no place like home" haklı da bir yerde lakin hiç eve benzemiyor. gizemli bir tablo.. özellikle o ayak.

  perili köpek
  bütün soruların cevapları bir köpeğin bakışında gizlidir. franz kafka

  mana lisa
  favorimdir. aklıma ilk gelen "bir gülüşü var kelebek görse ömrü uzar."

  [https://youtu.be/eyo_gfsu1ri https://youtu.be/eyo_gfsu1ri]
  kaynak
 • yani 2000'lerin başında epey iddialı bir fikir olarak yorumlanabilirdi ancak vaadettiği "kötü sanat"ın kallavisini şu anda herhangi bir nft kolleksiyonunda bulabilirsiniz. yani esaslı kötü sanata ilginiz varsa basıp parayı satın alabiliyorsunuz.