şükela:  tümü | bugün
  • istiklal caddesi’nde açılan son bir kaç gündür instagram’da eğlenceli paylaşımlar yapılınca fark ettiğim ve en kısa zamanda gitmeye niyetlendiğim keyifli müze.
  • narmanlı han'da açılması ironik olan. söz konusu binanın restoresi epey eleştiri almıştı. narmanlı han'ın restorasyon sonrası hali de narmanlı han illüzyonu olarak değerlendirilebilir.
  • en güzel numarası 50 lira giriş ücretiyle yapılandır. 50 lira nereye gitti anlamazsınız.
  • istiklal caddesi üzerindeki narmanlı han içerisinde yakın zamanda açılmış olan müzemsi. geçen gün önünden geçerken merak edip girmek isteyince hemen sözlükte hakkında yapılan yorumları okumak istedim ama henüz başlığının dahi açılmadığını fark ettim. bu durum biraz canımı sıksa da “diğer suser arkadaşlar için ilk tecrübe ve yorum benden gelir o zaman” diyerek 50 liralık iki bilet alıp eşimle birlikte bu yere girdim. (bu arada buranın ingilizce ismiyle başlığının açılmış olduğunu ise bugün itibariyle öğrendim.)

bu yerin adına müze demek -özellikle istanbul’da- diğer müzelere ayıp bile olabilir. illüzyonlu eğlence merkezi veya sürprizler dünyası gibi isimler verilse daha gerçekçi olabilirmiş. içerisinde 15-20 tane tablo vs var sadece ve bunların neredeyse yarısını daha önceden zaten biliyordum. sosyal medyada bir iki hesabı olan hemen hemen herkes de bunları daha önce görmüş ve üzerinde yorum yapmıştır. hani şu “hangi çizgi daha uzun?” ve “daire sizce dönüyor mu?” şeklindeki görseller işte. güzel denebilecek tek şey belki de sonsuzluk aynası, o da bir sürü aynanın yan yana konulması ile oluşması doğal olan bir görüntü oluşturmaktan öteye gitmiyor.

sonuç olarak ücreti 50 lira olduğu sürece buraya harcanan paraya yazık. üstelik ülkedeki müze kartın değeri ve müze kartla girilemeyen bazı önemli müzelerin ücretleri dikkate alındığında çok fazla gereksiz. adamlar bahsettiğim görselleri ve ayna vs gibi eşyaları koymuş, para basıyorlar adeta. başka hiçbir şey yok. buraya para kazandırmak yerine üzerine biraz daha para ekleyip müze kart alır ve başka yerleri gezebilirsiniz, ya da hafta sonu kasımpaşa-trabzonspor maçını tribünden izleyebilirsiniz. ne bileyim, burası haricinde her yer bana parasına daha da değecek gibi geliyor.
  • instagram'a fotoğraf koymak için insanların gelip fotoğraf çekmesi amacı ile düzenlenen mekanlardan bir diğeri

yurtdışında benzerleri çokça var

mantık şu.
    3 ile 6 ay arasında bir yer kiralıyorsunuz (sürenin kısa olması çok önemli)
    içerisini güzelce dayayıp döşüyorsunuz
    istediğiniz fiyatı koyup insanların gelip fotoğraf çekmesini sağlıyorsunuz
    3-6 ay sonra mekanı kapatıp farklı bir yerde başka konsept ile tekrar açıyorsunuz
    sonra paraya para demiyorsunuz
    boktan boktan cafeleri instagram'lık dekore etmek yerine böyle bir yer açın
    bitti gitti
    tuvalet gibi
    kapıda otur 50 lira al
    girip fotoğraf çekip siktir olup gitsinler
    harika iş

şöyle boktan bir yer
    eşim dostum dediğim arkadaşlarınıza şov yapmak istiyorsanız gidin işte