• bizi çok güzel silkelemiş mekan. bir de ağzına kadar doluydu, sıra vardı.

ufacık bir yer. zırt diye bitiyor. kalabalık olduğu için içerisi basıyor. istasyonlar birbirine çok yakın, siz bir ilüzyona kilitlenmişken başka birisi üstünüze çıkıyor. insanlar görgüsüz, bir istasyonda 357 tane fotoğraf çekmeden duramıyorlar.

son söz: vortex senin aq.
  • istiklal caddesi üzerindeki narmanlı han içerisinde yakın zamanda açılmış olan müzemsi. geçen gün önünden geçerken merak edip girmek isteyince hemen sözlükte hakkında yapılan yorumları okumak istedim ama henüz başlığının dahi açılmadığını fark ettim. bu durum biraz canımı sıksa da “diğer suser arkadaşlar için ilk tecrübe ve yorum benden gelir o zaman” diyerek 50 liralık iki bilet alıp eşimle birlikte bu yere girdim. (bu arada buranın ingilizce ismiyle başlığının açılmış olduğunu ise bugün itibariyle öğrendim.)

bu yerin adına müze demek -özellikle istanbul’da- diğer müzelere ayıp bile olabilir. illüzyonlu eğlence merkezi veya sürprizler dünyası gibi isimler verilse daha gerçekçi olabilirmiş. içerisinde 15-20 tane tablo vs var sadece ve bunların neredeyse yarısını daha önceden zaten biliyordum. sosyal medyada bir iki hesabı olan hemen hemen herkes de bunları daha önce görmüş ve üzerinde yorum yapmıştır. hani şu “hangi çizgi daha uzun?” ve “daire sizce dönüyor mu?” şeklindeki görseller işte. güzel denebilecek tek şey belki de sonsuzluk aynası, o da bir sürü aynanın yan yana konulması ile oluşması doğal olan bir görüntü oluşturmaktan öteye gitmiyor.

sonuç olarak ücreti 50 lira olduğu sürece buraya harcanan paraya yazık. üstelik ülkedeki müze kartın değeri ve müze kartla girilemeyen bazı önemli müzelerin ücretleri dikkate alındığında çok fazla gereksiz. adamlar bahsettiğim görselleri ve ayna vs gibi eşyaları koymuş, para basıyorlar adeta. başka hiçbir şey yok. buraya para kazandırmak yerine üzerine biraz daha para ekleyip müze kart alır ve başka yerleri gezebilirsiniz, ya da hafta sonu kasımpaşa-trabzonspor maçını tribünden izleyebilirsiniz. ne bileyim, burası haricinde her yer bana parasına daha da değecek gibi geliyor.
  • istiklal caddesinden sonra emaar avm içerisinde ikincisi açılan ve oldukça ferah bir hacimde güzel vakit geçirten müze. fiyat performans durumu kişiden kişiye değişir ancak bu tip deneyimlerin de bir bedeli olduğunu unutmamak gerekir. emaar'da henüz şeker dükkanı bulunmuyor ama yakın zamanda onu da açarlar sanırım.
  • istiklal caddesi’nde açılan son bir kaç gündür instagram’da eğlenceli paylaşımlar yapılınca fark ettiğim ve en kısa zamanda gitmeye niyetlendiğim keyifli müze.
  • corona geldi de her oraya gidenin çekilip instagrama koymak zorunda olduğu renkli gölgeli fotoğraftan bir süre kurtulduk.
  • gitmeyin... gişede size sunulan tavırdan dolandırıcılıkları ortaya çıkıyor.
hesabın var mı? giriş yap