şükela:  tümü | bugün
 • yapay bir farktir. anladigim kadariyla turkiye'deki yahudilerin onlara daha kibar olsun diye "musevi" diye hitap edilmesi gibi bir talebi yok.
 • yahudiler(jews), israiloğullarının(hebrews, israelites ya da children of israel) 12 boyundan biri olan yehuda'nın(judah) neslidir. mö 586'da güney ibrani krallığı -kudüs- düşünce babile sürüldüler bünyamin'in nesliyle beraber nebukadnezar tarafından. pers kralı kirus(cyrus) zamanında kudüse geri döndüler. diğer 10 boy, daha evvel asurlar tarafından yıkılan kuzey krallığındaydı ve asurların onları değişik yerlere sürmesi nedeniyle kaybolup gittiler. günümüzde israiloğullarının büyük kısmı yahudidir, kalanlar da diğer boylardan.
  musevi ise mensup oldukları dinin adıdır.

  yahudi arkadaşım, musevi ya da yahudi denmesi arasında fark olmadığını, yahudi demenin kabalık olmadığını söylemişti. demek ki artık eşanlamlı.
  http://en.wikipedia.org/…endant_from_the_israelites
  http://en.wikipedia.org/…ews_vs._israelites_vs._jew
 • yahudilik bir ırkı belirtir.musevilik ise dini bir terimdir.
 • musevi musa' nın dinine inanan manasındadır.
  yâhudi ise uçurtma demektir*
 • karakter farkı yoktur, ikisi de 6 karakterli.
 • müslümanların bağnaz olanları musevi kelimesini sevmezler, hakaret olarak algıladıkları (niyeyse) yahudi kelimesini kullanırlar.

  birkaç kez musevi kelimesini kullanan insanları yahudi demeleri konusunda uyardıklarına şahit olmuşluğum var.
 • gerçekte olmayan bir farktır.
 • her musevi yahudidir. her yahudi musevi değildir. musevilik dindir. yahudi olmayan musevi olamaz. yahudi başka dini seçebilir: yahudi müslümanlar vardır. yahudi olabilmek annenin yahudi olmasıyla türer. türk anne yahudi babanın çocukları yahudi sayılmaz. yahudilikte kadının önemi yüksektir.
  yahudiler şeytanın oğlu havva'dan türediklerine inanırlar. adem'i saymazlar. şeytan tohumlarıdır. dul kadına bağlılıklarının sebebi budur.
 • - hala kibarlık olsun diye musevi diyenler var (sözcü gazetesi). doğrusu yahudi'dir. peygamberi musa'dır. yahudilik sadece israiloğulları'na indirilmiş bir dindir; o yüzden yahudi kelimesi bir inancın yanında, aynı zamanda bir ırkı ifade eder.

  - yahudi bir anneden doğmuş her birey yahudi'dir (babanın yahudi olmasına gerek yok). isterse sonradan ateist olsun, değişmez.

  - musevi kelimesi, sadece, yahudi bir anneden doğmadığı halde sonradan yahudi inancını seçen birisi için söylenebilir, zira israiloğulları ırkından değildir.

  - her ne kadar osmanlı'nın son yüzyılında yahudi kelimesi bir hakaret ifadesi gibi kullanılmışsa da, bildiğim kadarıyla yahudi'ler kendilerine yahudi denilmesinden gocunmazlar.

  edit:
  yahudilik bir ırka mahsus indirilmiş bir din olduğundan, sonradan musevi olmak pratikte mümkün görünse de, bu dinin fıtratına aykırıdır.

  edit 2:
  "yahudi kelimesi hem bir ırkı, hem de bir inancı ifade eder" -> "yahudi kelimesi bir inancın yanında, aynı zamanda bir ırkı ifade eder"