şükela:  tümü | bugün
 • yirminci yüzyila damgasini vuran üç adamin, karl marx, sigmund freud ve albert einstein'in bu dine mensup olmalari disinda bugün amerika'nin, dolayisiyla dünyanin kültürel hayatinda rol oynayan ya da zamaninda oynamis hiç azimsanmayacak sayida musevi vardir.
  eowyn'in saydiklari disinda (bkz: barbra streisand), (bkz: bette midler), (bkz: stanley kubrick), (bkz: leonard cohen), (bkz: george gershwin), (bkz: harvey keitel), (bkz: mark knopfler), (bkz: joseph heller), (bkz: carl sagan), (bkz: olivia newton john), (bkz: calvin klein), (bkz: paul newman), (bkz: winona ryder), (bkz: slash), (bkz: robin williams), (bkz: william shatner), (bkz: billy crystal), (bkz: danny kaye), (bkz: lenny kravitz), (bkz: dustin hoffman), (bkz: leonard bernstein), (bkz: david copperfield), (bkz: geena davis), (bkz: micheal bolton), (bkz: bruce springsteen), (bkz: donna karan), (bkz: itzhak perlman), (bkz: franz kafka), (bkz: paul auster), (bkz: pamela anderson), (bkz: enrico macias).
 • (bkz: alakasız bkz)
 • üye alımlarının bu kadar uzun süre kapalı kalması rahatsızlık yaratmıştır. zaten alımlar açıkken de ilk on emir şartı oldukça ağırdı.
 • yahudi ırkının mensup olduğu din hz.musa taraftarı oldukları için bu adı almışlar.bu inanca sahip türklerde vardır.hazarlardan gelen karay türklerei bunlardır.
 • hayatimda gordugum en acik goruslu, en caliskan, en azimli dolayisiyla da en zengin insanlarin dinleri. museviler cocuklarinin egitimine cok onem verir, cok yonlu insanlar olmalari icin cocuklarini dil kurslari, resim kurslari, klupler, vs turlu aktivitelere yollarlar.
 • muslumanlarin da saygi gostermesi gereken dine mensupluk. sana ne arkadasim kisinin inancindan inancsizligindan, kisi bir dini secmisse o kulturu secmisse sana giren cikan ne anlamadim. eski sevdicek museviydi, senden benden durust kiymet bilirdi.

  baska tanim: ahkam kesmek isteyen bazi suserlerin isine gelebilecek baslik.
 • içeriğinden çok mensupları yüzünden nefret edilen din.
 • kuran da adı varlığı zikredilen, saygı ile anılan peygamberlerden biri olan hazreti musa nın; kardeşi hazreti harun ile birlikte yaydığı ilk tek tanrılı dindir. isa musevidir, zamana göre yozlaşma gösteren musevi din adamlarına isyan etmiştir. havarileri ile birlikte dünyanın ikinci tek tanrılı inanç öğretisi olan hıristiyanlığı yaymıştır. son tek tanrılı din de müslümanlıktır.

  musevilik, yahudilik olarak da adlandırılır.
  ülkemizde yaşayan kardeşlerime ben yahudi yerine musevi demeyi tercih ederim.

  10 emir, üç tek tanrılı dinin temel öğretilerini içerir.
  tek tanırılı inanç öğretileri; o zamanın gereği var olmayan adalet ve ahlak sistemlerini koruyan özü bir kaynaktan olan öğretilerdir.
  zebur, tevrat, incil ve kuran nın internette çeşitli meallerini bulabilirsiniz;
  zaman ayırıp okursanız, bunları kendiniz de tespit edebilirsiniz.
  tabii gönül isterdi ki iznik konsülü ile incilllerin sayısı dörde inmesin ki biz de daha fazla bilgi edinelim.
  kuran kitap olarak bu açıdan ayrılır.
  arapça bilmeyenler için çeşitli mealleri karşılaştırmalı okumak fikir sahibi olabilmek için uygun olur.
  islamiyet kavrayan kapsayan bir öğretidir.
  mealler arasında çok farklar vardır. çünkü yoruma açıktır.
  gönül gözü açık olana kuran çok şey anlatır.
  zihni ve nefsi ile yorum edene ise bambaşka gelir.
  o neden ile surelerden ayetler alıp hangi mealden olduğunu belirtmeden mutlakmış gibi göstermek bir kaynak göstermek asla değildir.
  özellikle ikinci sure bakara suresi çok çok önemlidir. gönlü açık olana, anlayana.
  hele necm suresi.

  sonuçta dünya milletlerinin bir şekil bir gün tüm dna haritası çıkar ise herkesin bir şekil kardeş olduğu anlaşılacaktır ki
  konuyu din - sel açıdan ayrımlandırmak abes ile işgal olur.
  tek tanrılı dinler eşzamanlı ortaya çıkmamıştır.
  birbirini bir şekilde izler, ve birbirleri ile örtüşen çok tarafı vardır.
 • kur'an'ı kaynak göstererek kendilerini yücelteceklerinin sananların mensubu olduğu din. madem kur'an'ı kaynak gösteriyosun işine gelenleri değil de biraz da şunları kaynak kabul et bakalım. dingil, tevrat zaten kur'an'ın kabul ettiği kutsal kitaplardandır.

  kur'an'da yahudilik ile ilgili geçen bazı ayetler; bazı yazarlar bak senin kitabında bizi şöyle övüyo böyle kutsuyo falan diyecektir, hatta bazı ayetler de üstü kapalı yazılmış yeaaa yahudilerden bahsetmiyo ki diyebilir. ayetlerin tamamını solda yazılan numaralardan aratır da tamamını okursa kimden bahsedildiğini anlayacaktır.

  2:62 - şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hiristiyanlar ve sabiîler, bunlardan her kim allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve salih amel işlerse elbette rabbleri katinda bunlarin ecirleri vardir, bunlara bir korku yoktur, bunlar mahzun da olacak değillerdir.

  2:111 - bir de "yahudi ve hiristiyanlardan başkasi asla cennete giremeyecek" dediler. bu onlarin kendi kuruntularidir. sen de onlara de ki; "eğer doğru iseniz, haydi bakalim getirin delilinizi."

  2:113 - yahudiler dediler ki, "hiristiyanlar birşey üzerinde değiller", hristiyanlar da "yahudiler bir şey üzerinde değiller" dediler. oysa hepsi de kitabi okuyorlar. hiçbir bilgisi olmayanlar da öyle onlarin dedikleri gibi dediler. işte bundan dolayi allah, ihtilafa düştükleri bu gibi şeylerde, kiyamet günü aralarinda hüküm verecektir.

  2:120 - sen onlarin milletlerine tabi olmadikça ne yahudiler, ne de hiristiyanlar senden asla hoşnud ve razi olmayacaklar. de ki, gerçekten de allah'in hidayeti, hidayetin ta kendisidir. şânim hakki için, sana vahiyle gelen bu kadar bilgiden sonra, kalkip da onlarin arzu ve heveslerine uyacak olursan, sana allah'dan ne bir dost bulunur, ne de bir yardimci.

  2:135 - bir de: "yahudi veya hiristiyan olunuz ki, hidayet bulasiniz." dediler. sen onlara de ki: "hayir! hanif olarak hakka tapan ibrahim'in dinine (uyariz) ki, o hiçbir zaman müşriklerden olmadi."

  2:140 - "yoksa siz, ibrahim de, ismail de, ishak da, yakup da ve torunlari da hep yahudi ve hiristiyan idiler mi demek istiyorsunuz?" de ki: "siz mi daha iyi bilirsiniz, yoksa allah mi?" allah'in şahitlik ettiği bir hakikati bile bile inkar edenden daha zâlim kim olabilir? allah, yaptiklarinizdan gafil değildir.

  3:67 - ibrahim, ne yahudi, ne de hiristiyandi; fakat o, allah'i bir taniyan dosdoğru bir müslümandi, müşriklerden de değildi.

  4:46 - yahudilerden bir kismi, (allah'in kitabindaki) kelimeleri esas mânâsindan kaydirip; dillerini eğerek ve dine saldirarak, "sözünü işittik, emirlerine isyan ettik, dinle, dinlemez olasi ve râinâ (bizi gözet)" diyorlar. halbuki onlar, "işittik ve itaat ettik; dinle ve bize de bak" deselerdi bu, kendileri için daha hayirli ve daha doğru olurdu. fakat allah, küfürleri yüzünden kendilerini lanetlemiştir. artik onlar, pek azi müstesna, iman etmezler.

  4:160 - yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri allah yolundan alikoymalari, yasaklandiklari halde faiz almalari ve insanlarin mallarini haksiz yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kilinan temiz şeyleri haram kildik. onlardan kâfir olanlara can yakici bir azap hazirladik.

  5:18 - yahudiler ve hiristiyanlar, "biz allah'in oğullari ve sevgilileriyiz" dediler. de ki: " o halde niçin günahlarinizdan ötürü (allah ) size azab ediyor?" hayir, siz de o'nun yaratiklarindan birer insansiniz. o dilediğini bağişlar, dilediğine azab eder. göklerin, yerin ve ikisi arasinda bulunan her şeyin mülkü allah'indir. nihayet dönüş de o'nadir.

  5:41 - ey peygamber, ağizlariyla "inandik" deyip, kalbleriyle inanmamiş olanlardan ve yahudilerden küfürde yariş edenler seni üzmesin. onlar yalana kulak verirler, sana gelmeyen diğer bir topluluğa kulak verirler, kelimeleri yerlerinden değiştirirler, "eğer size bu verilirse alin, bu verilmezse sakinin" derler. allah birini şaşirtmak isterse, sen onun için allah'a karşi hiçbir şey yapamazsin. onlar öyle kimselerdir ki, allah, onlarin kalblerini temizlemek istememiştir. onlar için dünyada rezillik var ve yine onlar için ahirette de büyük bir azab vardir.

  5:44 - içinde hidayet ve nûr bulunan tevrat'i, elbette biz indirdik. müslüman olan peygamberler, yahudiler hakkinda hükmederler, kendilerini tanriya adamiş zâhitler, âlimler de, allah'in kitabini korumakla görevlendirildiklerinden (onunla hüküm verirler) ve onun allah'in kitabi olduğuna şahitlik ederlerdi. insanlardan korkmayin, benden korkun, âyetlerimi az bir paraya satmayin. kim allah'in indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.

  5:51 - ey iman edenler! yahudileri ve hiristiyanlari dost edinmeyin. onlar birbirlerinin dostudurlar. sizden kim onlari dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. şüphesiz allah, zalim kavmi doğru yola iletmez.

  5:64 - yahudiler, "allah'in eli çok sikidir" dediler. söyledikleri söz sebebiyle onlarin elleri bağlansin ve lanete uğrasinlar! aksine allah'in elleri açiktir, dilediği gibi verir. andolsun, rabbinden sana indirilen, onlarin çoğunun azginliğini ve küfrünü azdiriyor. biz, onlarin aralarina tâ kiyamete kadar düşmanlik ve kin atmişizdir. ne zaman savaş için bir ateş yakmişlarsa, allah onu söndürmüştür. onlar yeryüzünde bozğunculuğa koşarlar. şüphesiz allah bozgunculari sevmez.

  5:69 - muhakkak ki inananlar, yahudiler, sabiiler ve hiristiyanlardan kim allah'a ve ahiret gününe iman eder ve güzel amel işlerse, onlar için bir korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklardir.

  5:82 - iman edenlere karşi düşmanlik yönünden insanlarin en şiddetlisi olarak yahudileri ve allah'a ortak koşanlari bulursun. ve yine iman edenlere sevgi bakimindan en yakin olarak da: "biz hiristiyanlariz" diyenleri bulursun. çünkü onlarin içlerinde keşişler ve rahipler vardir. ve onlar büyüklük taslamazlar.

  6:146 - yahudilere bütün tirnakli hayvanlari haram kildik. sirtlarinda, yahut bağirsaklarinda bulunan, ya da kemiğe karişan yağlar dişinda, siğir ve koyunun da, yağlarini onlara haram ettik. saldirganliklari yüzünden onlari böyle cezalandirdik. biz elbette doğru söyleyenleriz.

  9:30 - yahudiler, "uzeyir allah'in oğlu" dediler, hiristiyanlar da "mesih allah'in oğlu", dediler. bu onlarin kendi ağizlariyla uydurduklari sözlerdir. daha önce inkâra sapmiş olanlarin sözlerine benzetiyorlar. allah onlari kahretsin, nasil da saptiriyorlar!

  16:118 - sana anlattiklarimizi, daha önce yahudilere de haram kilmiştik. biz onlara zulmetmemiştik. fakat onlar kendi kendilerine zulmetmişlerdi.

  22:17 - şüphesiz o iman edenler, yahudi olanlar, sabiîler (yildiza tapanlar), hiristiyanlar, ateşe tapanlar ve (allah'a) eş koşanlar (yok mu?) allah, kiyamet günü bunlarin arasini şüphesiz ayiracaktir. çünkü allah her şeyi hakkiyla görüp bilendir.

  62:6 - de ki: "ey yahudi olanlar! eğer insanlar arasinda yalniz sizin, allah'in dostlari olduğunuzu saniyorsaniz, o halde ölümü temenni edin, doğru iseniz?"

  baştan edit: f tipi değilim.
hesabın var mı? giriş yap