şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • kuran'ın bugüne gelen versiyonu olan hz. osman mushafı'nın sıhhati ve alternatif versiyonların yakılması hakkında buhari'de yer alan bir metin:

  --- alıntı ---

  ermeniyye ve azerbaycan'ı ele geçirmek için savaşılıyordu. huzeyfe, ibnu'l-yeman, halife osman'a geldi. müslümanların okudukları kuran'lardaki birbirini tutmazlıktan yakındı: 'emire'l-mü'minin! bu ümmet, kendisinden önceki yahudiler ve hıristiyanların içine düştükleri birbirini tutmazlılıklar gibi bir duruma düştü!' bunun üzerine osman, hafsa'ya adam gönderdi, başka kuran nüshaları yazıp almak için kendisinde bulunan sayfaları (yani ebubekir döneminde yazılan kitabı) göndermesini istedi. 'iş bitince sana geri gönderirim' dedi. hafsa da gönderdi o sayfaları osman'a. osman, hemen zeyd i·bn sabit'e, abdullah i·bn züyebr'e, sa'd ibnu'l-as'a ve hişam oğlu haris oğlu abdurrahman'a buyruğunu verdi. onlar da hafsa'dan getirilenden alıp kuran nüshalarını oluşturdular. osman, kuruldaki üç kişiye şunları söyledi:

  '(medine'li) olan zeyd ile, kuran'dan herhangi bir kesimde ters düştüğünüz zaman, tartışma konusu olan parçayı kureyş dili ile yazın. çünkü kuran sadece kureyş dili ile inmiştir.'

  onlar da bu buyruğu yerine getirdiler. sonunda (esas) sayfalardan kuran nüshaları oluşturup işi bitince, osman, söz konusu sayfaları (hafsa'dan getirilenler) geri gönderdi. alınan nüshaların da her bir kesime gönderilmesini buyurdu. ve bunların dışında kalan her bir kuran sayfasını ya da mushafı buyurup yaktırdı.

  kaynak: buhari, 66: 9

  --- alıntı sonu ---

  tema:
  (bkz: islam /@derinsular)
1 entry daha